Tak jsem si myslel, že konservativní jsou Angličani, ale po této diskusi to vypadá, že my máme navrch. Vraťme se k Trabantům, vždyť u nás nejsou stejně pořádné silnice, že. DVB-T2 je pokrok a to se nedá zastavit. Šetří to peníze za vysílání, obraz v HD je lepší, ušetří to frekvence, čili ekologii atd. Když se nezačne vysílat v DVB-T2, tak se k nám nebudou dovážet přijímače, které to umí zpracovat. Co když vypnou Novu HD a ČT HD? Stejně je to zkušebně. Jediná otázka zní, kdo zaplatí vysílání v DVB-T a DVB-T2 současně? Jedině Kalousek a ten zatím nemá prý peníze. Na tom to stojí.
Tohle není o konzervatismu, ale o rozumném poměru cena/výkon. Ještě stále probíhá digitalizace, na Moravě se spouští DVB-T1 a už by se mělo přecházet na DVB-T2. Jenže není možné vypnout DVB-T1, na které si lidi právě koupili techniku. Každá norma musí taky nějakou dobu vydržet. Analogová TV fungovala přes 50 let a i na tu nejstarší TV se po celou dobu dalo něco přijímat. I když se dnes vše tlakem výrobců zrychlilo, bude tu stará norma muset zůstat aspoň 10 let. Ani Británie nevypíná DVB-T vysílače.
Pokud na to TV mají, tak je jistě možné spustit jeden MUX pro NovuHD a ČTHD. To je tak všechno. Víc zájemců ani nebude. Nejlíp je na tom Nova, ta má alespoň kompletní HD odbavení. ČTHD je mix všeho, ČT vnitřně na HD ještě nepřešla, takže vlastně plnohodnotný kanál nemá. Přitom pokud má být přechod na HD smysluplný, bylo by třeba v HD vysílat minimálně ČT1 a ČT4. HD odbavení má teoreticky ještě Barrandov, ale v HD snad nic nevysílá a peněz nazbyt nemá. A ohledně SD TV vysílaných v MPEG-4, to už je zcela mimo realitu. Máme tu volný MUX3 a malé TV určitě nebudou mít zájem vysílat ve formátu, pro který bude zpočátku minimum přijímačů.
Z tohoto důvodu ani nechápu, nad čím radiokomunikace bádají, proč se nevysílá stejně jako v Británii. Tam už snad většinu otázek zodpověděli praxí. Díky tomuto bádání se zde ani v tomto roce neprodávají žádné TV s DVB-T2 tunerem.
Trošku si nerozumíme. DVB-T by běžela i s novou DVB-T2 několik let současně (na to by právě bylo nutno vyčlenit prostředky ze státního rozpočtu). Lidé by o nic nepřišli, ale při inovaci svého zařízení by si již koupili nový terrestrický box, který umí DVB-T i DVB-T2 zpracovat. Současné zkoušky v MPEG-4 zabírají v muxu velký prostor a je to drahé. Pokud nikdo nedá datum, kdy se začne v DVB-T2 vysílat (a to je téměř jisté) tak se lidé při inovaci zařízení na terrestrický příjem nebudou moci již na tuto skutečnost předem (předzásobit) připravit. Opakuji, nové přijímače umí zpracovat oba systémy!!starý i nový.
Zkoušky DVB-T2 metrologickým ústavem musí na našem území proběhnout a nelze aplikovat zkušenosti z Velké Británie, kde se již vysílá, protože nemají hranice a signál u nich neruší okolní státy. U nás je to problém a zkoušky to ukazují.
To má být vtip??? Platit ze státního rozpočtu nějaký pozemní nesmysl? To ať si platí ti, kteří v něm chtějí vysílat. Dost na tom, že jim stát přihrál peníze z prapodivných telekomunikačních účtů a vysílání těch stanic vnutil kabelovkám do základních nabídek.
Podle mne se má věc takto. Samozřejmě by ČRa rády vysílaly v DVB-T2. Pro ně by to bylo levnější buď kvůli nižšímu výkonu, nebo většímu počtu stanic v MUXu, více stanicím v HD a poplatky by mohly si nechat stávající. Nebo by od více stanic, i po malém zlevnění, inkasovaly dohromady více. A zde výhodnost také končí. Pro TV diváka nic nového a jen v současnosti dražší řešení o další STB, nebo nový televizor.
Peška má nyní v rukou Metrologický ústav a ČTÚ. Dokud, jako státní garant, nedefinují přesnou specifikaci DVB-T2 na našem území, nikdo nebude pro nás nic vyrábět, ani dovážet. Ono by to mohlo nakonec možná skončit tak, že bychom měli jinou verzi, která by byla nekompatibilní s Němci, Rakušáky, Poláky, Slováky a i ten místní přeshraniční příjem by byl blokován.
No to je sice hezké, že umí zpracovat starý i nový signál, nikdo by snad ani nečekal opak, ale zatím ještě žádný takový není na trhu. Nikdo si kvůli DVB-T2 už nebude kupovat settopbox, to je naprostý nesmysl, bude se muset počkat až to budou umět tv. Současné HD vysílání žádné místo nezabírá, protože o něj stejně nikdo nestojí. Kdyby se tam nevysílalo HD, pravděpodobně by se tam nevysílalo nic. A zdá se mi, že si myslíte že DVB-T2 je nějaký zázrak který dokáže vysílat mnohonásobně vyšší bitrate, ale ve skutečnosti je rozdíl jen v desítkách procent.
Samozrejme, DVB-T2 TV je nejlepsi reseni a DVB-T2 STB by hodne lidi otravovalo. Ale dovedu si predstavit prijatelnejsi variantu a to DVB-T2 PVR, kdyz uz krabici pro nahravani tak at slouzi i pro prijem DVB-T2.
Tak ta poznámka o ekologii je úplně mimo, protože co má být ekologického na tom, že si každý uživatel bude muset pro T2 koupit receiver (nebo časem nový televizor), tj. zase výroba plastových a naprosto neekologických krámů?!
A ještě k té ekologii - nejekologičtější by bylo celé pozemní vysílání vypnout. Celou republiku stejně pokrývá signál ze satelitu a z velké části i kabelovek a IPTV, takže by nikdo o nic nepřišel.
Pozemní vysílání musí být, s tím nic nenaděláme, zatím ho nikde nevypli. Ještě poznámka k té ekologii. Kdyby se vědělo s předstihem, kdy to vysílání začne, tak by se zbytečně nic nemuselo vyhazovat a nahrazovat. Byla by to výměna až poté, co stávající zařízení k příjmu doslouží. Hlavně, aby se přestaly pomalu prodávat pouze přijímače jen na DVB-T a byly komba pro oba systémy na trhu. Víc rozhodně stát nebudou (za nějaký čas). Specifikace vysílání DVB-T byla v dubnu schválena a výrobci i vysílatelé se jí budou muset řídit, takže kompatibilita bude zachována a klidně si například u Rakouských hranic naladíte jako dnes i DVB-T2. Je otázka pouze v tom, zda se nebudou vyrábět boxy s podmíněným přístupem na placené nabídky. Určitě s tím někdo v budoucnu přijde. A to by musely být opět nové přijímače.
Co když někdo za rok, či dva přijde s DVB-T5", a nebo DVB-S5?
Pozemní televizní vysílání samozřejmě být nemusí, nejsme v roce 1950, aby důvodem pro pozemní vysílání byly mimo jiné vojensko-politické důvody, kvůli kterým se to zavádělo. Samozřejmě to ale nevylučuje, že pozemní vysílání být může, takže "za svoje" ať si klidně je. Ale já - jakožto daňový poplatník - nevidím důvod někomu přispívat na jeho zábavu. Pokud jde o ekologii, tak přechod na nový systém nikdy být ekologický nemůže, protože buď je souběh T a T2 vysílání (a obměna zařízení u uživatelů průběžná), což je neekologické skrz samotné vysílání, anebo souběh vysílání T a T2 není a uživatelé si tudíž musí nakoupit nová zařízení, což ekologii rozhodně neprospívá. Paradoxně nejekologičtější je ponechat jenom T. A jak je správně poznamenáno, tak za pár let se zase může objevit nějaké T-cosi a opět investice a tak pořád dokola.
jean valjean je fakt brouk pytlík úplně mimo mísu, podle něj bych si musel:
- na chatě kde mně satelit stíní kopec a stromy pořídit krb abych se měl na co koukat
- na svém paneláku namontovat parabolu na střechu, protože z balkónu mně stíní stromy
- a přikoupit si 3 satelitní STB vč. karet, i když teď mně na to stačí tři placky s DVB-T tunery
fakt efektivní ... zvláště po vynásobení 10 milióny spoluobčanů.
Nemám nic proti satelitnímu příjmu, zvláště na samotách u lesa, ale jako univerzální způsob příjmu to je hodně velký úlet.
Tak poraďte jiný způsob financování rozjezdu DVB-T2. Někdo bude muset zaplatit šíření signálu nejen v DVB-T. ale i souběžné v DVB-T2. Jinak se nám to tady nerozjede. Jedna další možnost je, že se objeví úplně nová stanice se silným kapitálem a ta začne vysílat rovnou v DVB-T2.
To asi nepřipadá v úvahu, terrestrické vysílání stojí víc než šíření přes satelit a kde by na to vzali? Možná zbude nějaký peníz panu Duspivovi z rozvoje digitalizace.
V tržním hospodářství je jedno kde na to kdo vezme, buď na to má a prosperuje, anebo nemá a krachne. To není socialismus, kde se dotovala každá blbost a podle toho to pak i vypadalo.
Satelitni vysílaní ma jednu nevýhodu, kdyz se do satelitu trefi šutr a odpálí ho, tak mají diváci smůlu. Navic by ty města vypadala dost divne kdyby za kazdym druhym oknem trcel satelit.
a) proč dotovat z daní lidí vznik DVB-T2, když to většina lidí neocení?
b) kdyby to totiž nějaké významnější procento lidí ocenilo, tak se do DVB-T2 hrnou televize samy
c) Mux3 s jedním kanálem je výmluvným argumentem, sám o sobě
Myslím že technik už na tuhle otázku odpověděl a má naprostou pravdu. Proč by stát měl z mých peněz dotovat nějaké DVB-T2 a tudíž vlastně Novu,Primu a jakéhokoli jiného zájemce? Ať si to každý platí sám pokud má zájem,já žádné T2 nepotřebuji.Nemluvě o tom že peníze z věčně děravého rozpočtu jsou určitě potřeba na důležitější věci než na tenhle nesmysl.
Nechápu proč byste chtěl vysílat v DVB-T2 to samé co v DVB-T? To je přece naprostý nesmysl, nikdo by si nepřiplatil za TV s podporou DVB-T2 jen proto aby naladil naprosto totéž.
Nemáš si kupovat chatu v jeskyni. Jinak na takových chatách se obvykle nechytne ani pozemní signál.
Na tom "tvém" paneláku je na střeše nepochybně i anténa pro pozemní příjem (a taky nekouká někde z okna na stromy), takže opět mimo mísu.
Nemůžu za to, že sis koupil krám-TV a nemá SAT tuner. Inu šetřílek a pak to tak dopadá...
V některých státech je SAT zcela dominantní a i kdyby se muselo do příjmu víc investovat (karty apod.), tak odměnou je podstatně větší počet programů. Ale pokud má někdo hluboko do kapsy a kouká jenom aby ušetřil korunu, tak jistě pro něho není SAT příjem ideální (to, že takový šetřílek měsíčně prohulí a prochlastá tisíce nebo to naleje do nádrže auta, už mu většinou nevadí...).
jseš fakt sebestředný komik, nevím jak u vás, ale v Beskydech má každý kopec čtyři světové strany a z některých ten výhled na satelit opravdu není, kromě toho mít u chaty pár stromů je také fajn. Naopak na pokrytí DVB-T v Beskydech stačí jedna Lysá hora, funguje to i odrazem. Zřídit na paneláku satelitní rozvod je úplně jiná káva, než přejít u STA z analogu na digitál (utáhnou nám to kupodivu staré rozvody). Navíc satelit u nás zajímá minoritu sousedů, takže by se to dělalo pro pár rodin. Tu "krám TV" si u nás koupila většina, protože většina TV v obchodech je bez satelitu. Jestli jsem šetřílek nevím, každopádně na rozdíl od tebe tohle označení nepovažuji za hanlivé, kdyby v tomhle státě bylo více šetřílků (především ve vládě a na úřadech), mohli jsme mít třeba více km dálnic a méně zadlužený stát. V některých státech je satelit dominantní ne proto, že je osvítil duch svatý, ale protože má jejich reklamní trh takovou sílu, že uživí stovku stanic pro které není v pozemáku místo, někde by navíc bylo pozemní pokrytí násobně dražší (údolí v Alpách & placka jako má Maďarsko).
No nic, mrkni jestli máš napsané všechny úkoly a až ti skončí vyučování, tak zase něco napiš ... :-)
Taky sem ještě neviděl lokalitu kde by nešel dát satelit. Možná v Beskydech to bude výjimka. Ale zase když sem tam nedávno byl, tak na každým druhým baráku parabola, takže asi to nebude tak žhavý jak popisuješ.
no to je tím, že většina vesnic je v údolí. Problém nastává na úpatí kopce a to ještě jen když je na "nesprávnou" stranu. Ale budiž, i u nás na chatě by satelit vyřešil 3m stožár v rohu pozemku a 30 m kabelu. Nebo motorová pila.
Když se smířím s řadou nevýhod (vyšší náklady a pracnost, menší podpora u výrobců a tedy menší výběr TV, nemožnost provozovat přenosné TV), tak by mohlo satelitní vysílání nahradit pozemní, o tom žádná ...
Přenosná TV je utopie, když už něco, tak se TV vozí třeba v karavanu a tam lze běžně vidět parabolu, u které je ta výhoda, že se signál chytne prakticky všude a člověk se nemusí třepat strachy, jestli je tam nějaký pozemní signál nebo ne. A přijímač s kartou za cca 2.000Kč taky finančně utáhne každý, navíc je to pořád levnější než nějaká obludária pro pozemní příjem, která se kymácí na stožáru a stejně se na ně chytne houby...
tady musím souhlasit, do karavanu jedině se satelitním přijímačem (tedy pokud ten karavan není trvale zaparkovaný u Lipna :-))
Ale já si pod přenosnou TV představuji asi něco jiného: http://www.alza.cz/televize/lcd-televize/prenosne/18849622.htm
něco co popadnu do ruky a přejdu s tím do kuchyně, vylezu na zahradu apod. Sám tak doma používám 9" tablet přes wifi a je to pohoda, neuteče mně v poledne z Moravce ani slovíčko i když mezitím v koupelně třídím prádlo do pračky, v kuchyni plním myčku, odskočím si k počítači ... ta 300 gramová krabička je udržitelná mezi dvěma prsty a má vzadu stojánek :-)
Add stožár - co konečně zvedli výkon vysílačů, hraje TV na kus drátu, není třeba nic než mini anténka za 400Kč a ta obslouží 50 bytovek každou s několika TV. Satelit + karta by znamenalo 3000x50 = 150.000Kč navíc (pro jeden TV na domácnost).
Já si jeden takový krám koupil na zahradu taky, ale popravdě je to spíš jako rádio než TV. Jak na to zasvítí sluníčko, tak není vidět vůbec nic, navíc má člověk strach, že se mu to teplem deformuje a ta vestavěná baterka je spíš pro legraci než k použití. Naštěstí to jde vyřešit externí olověnou 12V baterkou, ale to už zase není moc přenosné. A pokud jde o signál, tak když je vysílač na dohled, tak OK, ale za prvním kopcem o ničem. Lepší hodit TV do šuplíku, na zahradě rozdělat oheň, na rošt sele a dát pivko :o)
no za 2000 toho moc neporidite: jenom karta na neomezene CZ programy stoji 2000, k tomu parabola, LNB, slusny kabel a ty prijimace taky nebyvaji levna polozka.
Proč by byla přenosná TV utopie? Vždyť se už dávno běžně prodávají, dokonce už si můžete koupit třeba i mobil co umí DVB-T. Máte zřejmě velký přehled, když dodnes považujete přenosnou TV za utopii...
Na trhu se prodává celá řada kravin, jenž jsou v praxi k ničemu a lidi si to sice občas koupí, leč pak to putuje akorát do skříně. A zrovna přenosná TV je toho příkladem. Kdysi zajímavá věc (člověk měl doma v kuchyni TV Merkur, tak ho v pátek odpojil, vzal na chatu a v neděli večer zase odstěhoval zpátky), ale dneska už to je prostě pasé a i na té chatě stojí TV pořád. Využitelnost přenosné TV se blíží 0 a celkem se divím, že to v době metrových obrazek ještě někdo obhajuje...
(Ne)prodejnost přenosných TV hovoří za vše, běž do první prodejny se spotřební elektronikou a zeptej se prodavače. Pokud budeš mít ovšem to štěstí, že mají přenosné TV vůbec v nabídce. Takže utopie to je a jestli se s tím vyrovnáš nebo ne, není můj problém.
Já s tebou souhlasím, že to nemáš v hlavě úplně košer, ale bohužel s tím nic nenadělám. Takže tě klidně nechám v těch tvých bludech o přenosných televizorech a možná se z toho jednou vzpamatuješ.
Proč by neměli .... u nás měli a zrovna mám. Kdoví kam ty chodíš se na to vůbec ptát ... :-D Ty by ses měl jmenovat spíš TKR-pesimista. Dle Tebe nic nejde, nic nehraje, nic není. Takže problém máš opravdu jenom TY :-)
U vás v ZSO? To už jste na tom tak špatně, že se jako orchestr musíte místo hraní živit prodejem televizorů? No asi ano, když tam mají violisty, kteří se pletou do antén místo aby cvičili. A ani se nedivím šéfdirigentovi za tu dezerci, protože vydržet s něčím takovým jako seš ty, to chce fakt silný nervy :o)))
Jinak jediný správný postup je ten, aby si samy TV zvolily v čem chtějí šířit signál, resp. jak se dohodnou s ČRa je jejich věc. Stát ať už proboha dá od toho ruce pryč, protože po jeho zásazích je to vždycky a ve všem akorát pohroma :-(((
Re: Co když někdo za rok, či dva přijde s DVB-T5", a nebo DVB-S5?
Tak je ho s tím potřeba poslat kamsi. Prostě tady jde technický pokrok příliš rychle k reálným obchodním možnostem a není možné hned každý nápad zavádět. A není to poprvé. I při vývoji analogové TV tady byly pokusy o modernizaci normy, ale nepřinesly by navíc tolik, aby se ji vyplatilo změnit. Kdo si dnes pamatuje výmysly typu PAL+ :-)
Dnes máme 4 Muxy, naplněné jsou pouze 2. V Muxu 3 je jedna stanice a v Muxu 4 jedou dva HD experimenty. V podstatě by pro zavedení HD stačilo přesunout ty experimenty do Muxu3 a Mux4 nechat malým stanicím - více zájemců o HD zde není. Jenže i ten Mux3 by asi byl pro ČT a Novu zbytečně drahý.
Souhlasím s tím, že je ale potřeba stabilizovat současné pokusné DVB-T2 vysílání, vysílat ho trvale v obdobném rozsahu jako má dnes Mux4, aby byla definovaná norma a začaly být běžně ke koupi DVB-T2 přístroje. Za pár let pak bude možný bezbolestný přechod na DVB-T2. Do té doby se zdá, že to nebude třeba.
Ono by to chtělo si znovu přečíst redakční článek http://www.digizone.cz/clanky/na-navsteve-u-mereni-prazskeho-testu-dvb-t2/ a nepřéhlédnout v něm důležité pasáže "...kdežto systém DVB-T2 tím, že dává výrazně víc možností, existuje u něj spousta dalších stupňů volnosti, nabízí teoreticky stovky různých kombinací a módů.",... "Vybrali jsme jeden z módů, který je v současné době používaný v Británii, protože máme k dispozici přijímače, které jsou určeny jenom pro britský trh", ..."Firma se chce společně s ČTÚ, ČMI a provozovateli televizí shodnout nad kompromisním návrhem jednoho, maximálně dvou vysílacích módů DVB-T2, které by byly jakýmsi doporučením pro Českou republiku do budoucna.".
Já tomu rozumím tak, že ne každý přijímač je schopen zvládat libovolný vysílací mód DVB-T2. Proto je nutné některý z nich vybrat a pro Česko definovat. Možná se zbytečně obávám nějakého špecifiká dalšího stupně postupu pozemní digitalizace, ale není náhoda to konstatování faktu, že testy jsou omezeny jen na módy, které umí přijímač z Anglie. Čili asi jiné neumí a tudíž asi neplatí, že kterýkoliv DVB-T2 přijímač bude umět naší normu, i normy okolních států.
Proto psát o specifikaci DVB-T schválené v dubnu a spojovat to se zatím nedefinovanou specifikací pro DVB-T2 v Česku, mi nepřipadá správné.
Možná tento stav dokresluje situace, kde u nás dostane Teleko licenci na vysílání DABu v L pásmu a u sousedů v Německu se toto pásmo opouští a přechází se do III. pásma. Čili žádná velká mezinárodní kompatibilita se zatím nekoná.
Omlouvám se ta specifikace se týká DVB-T2, vypadla mi ta dvojka, takže to bude pro všechny státy stejné. Jediný rozdíl bude v české, nebo jiných lokalizacích menu fontových sad, EPG atd. Koupíteli si přijímač kdekoliv bude zkrátka přijímat obraz i zvuk kdekoliv jinde, Pouze menu nebude třeba umět češtinu. Zatím to tak nebylo a proto DVB-T2 mělo v jiných státech třeba potíže. Proto ta norma a specifikace.
K té obměně zařízení. Kdo má ještě dnes doma video VHS, nebo kazetový magnetofon atd. Všichni jsme to vyměnili za pevné disky a CD, DVD a ty již také brzy skončí. Vše ale běhalo nějaký rok společně, než nový systém vytlačil starý. Tak bych nechal DVB-T2 žít.