Vlákno názorů k článku Spuštění systému DVB-T2 v Česku není problém. Otázkou je, zda ho chce trh od Petr Svoboda - 1. velká obrazovka je dnes běžná a bude-li...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 5. 2011 8:42

    Petr Svoboda
    1. velká obrazovka je dnes běžná a bude-li divákovi k dispozici SD i HD, každý přepne na HD (pro začátek aspoň při sportu). Je zbytečné se ohlížet na CRT a diváky "já nepoznám rozdíl", jinak skončíme u ohniště.

    2. HD = set-top box. Buď satelitní, nebo pozemní (resp. kabelový). Jednoduchá rovnice bude pochopitelná pro trh a ten ji bude akceptovat. Přidaná služba k HD příjmu bude PVR (PVR-ready nebo plné, harddisk bude čím dál běžnější).

    3. argument, že "už přece bez problémů HD běží ve 4. Muxu", je NESMYSL. Jde o ty problémy - nefunguje to technicky (viz bitrate a jeho následné hodnocení), obchodně ani marketingově. Dočasnost 4. muxu bude brzy dokázána, neustále ho dotovat nevydrží ani veliká O2.

    4. pozemní vysílání má v ČR jednoznačně smysl. Je tradiční, má největší zásah, a dobrou nabídku contentu (podle těchto aspektů srovnej ostatní státy v Evropě, nebo aspoň ty okolní). Odpověď je zřejmá. A trvání - dostatečně dlouhý počet let, aby to zajímalo i broadcastery.
  • 20. 5. 2011 14:28

    xsc
    K bodu 3. NESMYSL to není. Technicky to funguje naprosto normálně, proti DVB-T normě to není. Datový tok je dán možnostmi Muxu - jsou tam ještě 2 SD kanály. Takže pořád je tu možnost ten experiment přesunout do Muxu 3, jen je otázka, kdo to zaplatí. A protože je jasné, že jak tento přesun, tak DVB-T2 jsou dnes ekonomicky mimo, vymýšlí se tu dotace pro DVB-T2 od státu. Jinými slovy - kšeft výhodný jen pro ČRa.
  • 20. 5. 2011 17:31

    Petr Svoboda
    Ale nahradit 2 analogovou náplň nosné POUZE dvěma digitálními programy a ještě s omezeným tokem s nedostatečnou odolností proti chybám (podívejte se na zkušenost s Mux4) nepovažuji za vhodné. Neříkám, že to technicky nefunguje, jen že to nemá smysl. Zkráceně NE-SMYSL.
    A "dotace" od státu? Jako třeba v Rakousku? Tam jsme ještě nedorostli.

    A jestli je DVB-T2 ekonomicky mimo? Myslím, že ne. Nevím, jak to bylo se zaváděním DVB-S2, poraďte, kdo víte... Taky se to předem zatracovalo, jak se to děje s T2?
  • 20. 5. 2011 19:19

    ivovi (neregistrovaný)
    "..POUZE dvěma digitálními programy a ještě s omezeným tokem s nedostatečnou odolností proti chybám (podívejte se na zkušenost s Mux4) nepovažuji za vhodné."

    Video tok pres 5 Mbps HD H.264 v siti 4 vypada velice dobre v porovnani se 4 Mbps SD MPEG2 v siti 1. Takovychto HD programu by se do site 4 (22 Mbps) veslo 3 az 4. Odolnost proti chybam ma sit 4 stejnou jako sit 1-2, sit 3 ma horsi. Tim ze nevysila sit 4 v SFN, tak je kolikrat prijem stabilnejsi nez u siti 1-3 (kvuli malem vykonu v siti 4 to ale plati jen malokde).

    Nejsem v principu proti dotacim, ale zrovna dotace do provozu DVB-T2 by byl paradni nesmysl. Jedine co by melo smysl podporit od statu je ceska specifikace DVB-T2 v zajmu divaku. Pripadne podpora od CT, pokud po zvazeni vsech nakladu v tom bude videt budoucnost.
  • 24. 5. 2011 8:08

    Petr Svoboda
    Delší zkušenosti ukazují, že aby měl divák vizuální zážitek, je třeba v MPEG-4 mít minimálně 6 Mbps, optimálně 7 Mbps. 8 Mbps už přináší jen málo. Zkušenosti jsou hlavně z Polska a Maďarska, kde celoplošné pokrytí právě rozjíždí (srovnej s ČR). Hlavně v Maďarsku se rozhodli pro parametry umožňující bitrate TS 26 Mbps (do toho už se vejde několik HD i SD). A plně se ukazuje, jak je obtížné pokrýt větší území, nemluvě o známých obtížích SFN. Včera jsem si byl kontrolovat a změřit situaci a stručně se dá říct: kde je placka, stačí silný vysílač a jede to. Horší je to v kopečcích - proměnlivá chybovost, závislost na počasí, vysoké nároky na anténu... Pikantní je, že je špatně pokryté hlavní město, bohužel se nachází v okolí těch několika kopečků, které v Maďarsku mají.

    Pozn: k potřebě D-booku pro T2 se určitě hlásím.
  • 20. 5. 2011 23:55

    xsc
    Zatím máme stále jen 2 kandidáty pro HD vysílání. Datový tok v DVB-T Muxech je 18-30Mb/s podle konfigurace. Při těch 18 Mb/s je odolnost vůči chybám dost dobrá a pořád mi zbývá asi 8Mb/s na HD kanál (průměrně). Až se přejde na DVB-T2 a počet zájemců se zvýší, nečekám, že by se datový tok proti tomu nějak dramaticky navýšil. Jednak zas takové navýšení DVB-T2 neumožňuje a hlavně za datový tok se platí, takže TV samotné ho moc navyšovat nechtějí. Viz situace v DVB-T1 a nabídky na vysílání v kvalitě horší než PAL (540*576).
    Než jsem si pořídil DVB-C kartu do TV, tak jsem Mux4 chytal na malou anténu a chybovost nebyla vizuálně o moc vyšší než ze stejného Muxu vysílaný SD MPEG-2. Pravda je, že MPEG-4 má díky vzdálenějším key-framům tendenci táhnout chybu delší dobu. Se slušnější anténou jsem z Muxu4 nahrával a problémy s výpadky jsem neměl.

    DVB-S2 se prosadilo postupně, s rozšiřující se poptávkou. Samo, bez dotací, prostě začalo být výhodnější pro provozovatele. Stejně tak se časem může prosadit DVB-T2. Není to žádná nutná technická revoluce, jen upgrade systému. Když se začne vysíláním v rozsahu Muxu4, vytvoří se jasná norma a budou se dovážet zařízení. Tím vznikne situace, že spustit DVB-T2 půjde i bez dotací. K propagaci se pak dá využít Olympiáda 2012. Sport v HD bude chtít vidět dost velký počet zájemců. Radši než u státu by tedy propagátoři měli lobovat u ČT a hlavně u výrobců TV. Zatím Evropu (mimo Británie) s DVB-T2 ignorují.
  • 24. 5. 2011 0:31

    Omen Nomen
    2. Nevím proč mít další kopii obvodů co už jsou v TV. Stejně už dnes většina TV HD umí, tak k čemu STB?

    3. Vtomto ohledu nepřinese DVB-T2 nic nového. Dokud za HD vysílání nebudou televize ochotné platit, tak se jiného než dotovaného vysílání nedočkáme. A pokud se něco v poslední době nezměnilo, tak je kvalita v multiplexu O2 nesrovnatelně vyšší oproti satelitu. Daleko větší rozdíl než DVB-T2 přinesou nové MPEG4 enkodéry, ty současné mají k možnostem MPEG4 ještě dost daleko.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).