V té brožuře je spousta nepřesností nebo nesmyslů...
Například:
- přehozené mapy pokrytí muxu 2 a 3 z Cukráku a Žižkova, pro mux 2 z Cukráku je tam mapa pokrytí Žižkova, a pro mux 3 ze Žižkova je tam zase mapa pokrytí z Cukráku
- v pavouku údaj, že pokud TV nemá jen antenní vstup, má určite SCART (nikoliv - jsou TV, které mají vzadu pouze cinch video)
- formulace: "Se směrovými anténami bývá problém v Praze, kde můžete zachytit signál
minimálně ze dvou vysílačů. Pokud bydlíte např. na ose dvou vysílačů, je nutné nainstalovat anténu všesměrovou, která přijme signály z obou směrů" je samozřejmě naprostý nesmysl.
Tato formulace bohužel pokračuje dále: "Zde ovšem může docházet
k rušení signálu navzájem a tolik proklamované zesilovače výsledek ještě zhorší, proto22
že zesílí zmiňované rušení (není pravidlem). Vhodnějším řešením pak bude použití dvou
směrových antén a sloučení jejich signálu." což je snad ještě větší nesmysl. Proč proboha mám slučovat směrové antény? Vždyť korektním řešením je pouze JEDNA anténa, která je správně polarizována, a mířena na daný vysílač. Podle brožury by ale Pražan asi měl mít jednu anténu V na Žižkov a druhou H na Cukrák a obě sloučené...
- nevím, nakolik lze souhlasit s tímto: "Vysílání ve vertikální polarizaci přinese v členitém terénu velkých měst výhodu mnohačetných odrazů, které umožní příjem i v oblasti zastíněné nějakou terénní či jinou překážkou
s větší pravděpodobností úspěšného příjmu než v případě použití polarizace horizontální." Být tu pan Donát, tak by jistě nahlas protestoval. Ta "výhoda" spousty odrazů je totiž často spíše nevýhodou, která kvalitu příjmu zhoršuje.
A nakonec škarohlídská poznámka: proč drží Digiboy v ruce namísto normální TV antény parabolické síto pro pásmo WiFi 2,4 GHz???
A ještě jsem zapomněl na nesmysl největší, podle mapky v brožuře končilo pokrytí analogového vysílání z Cukráku někde před Benešovem, kousek za Berounem a asi 20 km před Příbramí. Trošku zajímavé, když kanál R1 byl jediným přijímatelným signálem v údolích Sázavy a nebo Českého ráje a Liberecka, a když v Příbrami a Benešově byl Cukrák hlavním zdrojem TV signálu.
Nepodsouvejte mi, že bych do brožury cpal všechny anomálie, co která TV má. Jen jsem upozornil, že existuje docela dost TV přístrojů, které mají AV vstup, ale není realizován SCARTem, ale cinch konektory. Proto říci, že pokud nemá TV jen anténní konektor, automaticky má SCART, není pravda. Toť vše.
Že existují TV s vadným SCARTem, nebo takové, které nezvládají RGB výstup a mnoho dalších anomálií, to je jasné, a to už je minoritní skupina.
V té brožuře klidně ty informace nemusí být dopodrobna, ale pokud něco zásadního vynechám, je to nepřesnost. Pak jde už jen o otázku, zda to kvůli těm 5% TV s cinch videem do brožury psát.
To jistě, zatím je to to nejlepší, co vyšlo, což je na jednu stranu plus, ale na druhou minus (totiž, že ač je to to nejlepší, co zatím vyšlo, tak je tam spousta zásadních chyb)...
Abych tu jen nekritizoval, tak grafika a členění rubrik je vynikající, je to přehledné a divák by se tam měl dozvědět vše potřebné. Dobré jsou ukázky propojení STB s TV.
Je opravdu škoda, že i do takovéto publikace se pak dostanou ty nesmysly a polopravdy viz. výše, které laika mohou jen a jen zmást a vnést ještě větší chaos do celé problematiky. Ten samozřejmě nejvíce živí noviny (zejména MF Dnes), kde se lidé dočtou perly jako "analogická televize", "digitalizace je technologie, která..." a podobně.
Já mluvím ze zkušenosti, setkal jsem se již se spoustou TV zejména značek JVC a Toshiba, které měly vzadu jako AV vstup cinch video (žlutý a černý konektor). Určitě to není 1%, dejme tomu že je to 5-10% přijímačů.
No je to možné. Ale kdybyste tam chtěl uvádět takovédle vyjímky, tak tam rovnou můžou napsat, že ikdyž je v televizi scart, tak že nemusí být plně funkční jako jsou např první televize Tesla, které tento scart měli a byl zapojený na 8ku. Se žádným současným STB totiž tato televize přes Scart zapojit nejde. Musí se koupit STB s modulátorem.
No vidíte. A todle by tam pan Melín určitě chtěl taky napsat.
Jenže kdyby se tam podobné atipické případy uváděli, tak by to mělo 200 stran a nikdo by to nečetl. Hlavním cílem je totiž aby většina dokázala STB zapojit a zbytek co má atipické televize si zavolal na infolinku nebo pozval odborníka.
Ten obraz má jedinou vadu,a to že je v obraze jeden obrys jako by to byl jeden analog duch ale ta telka má už dávno odsloužíno a představte si že doposud co jede měla jen 2. banální opravy,Tesla je vynikající značka.
Vlastním Teslu z roku 92 ze scartem a jediný STB co mi na tom jede je Technisat digipal 2.Zkoušel jsem ještě dva jiný ale obraz skákal a byl černobílej.