Tak pro zemědělce jsou již k dispozici on-line služby (farmar.eu), které ministerstvo zemědělství nutí využívat svými požadavky. Téměř nevydává jakékoliv pomocné formuláře v editovatelné podobě, vše je nutné naklikat přes prohlížeč IE6. Ostatní prohlížeče i platformy mají smůlu a nejdůležitější část (stanovení půdního fondu) na nich téměř nefungují. Kromě toho na to již nedostačuje dial-up.
Jedinou možností je využití ažDSL, které vzhledem ke vzdálenostem od ústředen kvalitou neoplývá a po většinu času by bylo zcela nevyužito. Jednak obvyklá pracovní doba je trošku přes 12h a pak pro on-line úkony by stačily 3h týdně.
Tady hlavně křičí ti, kteří nemohou skončit kvůli dotacím. V rámci dotace na obnovu se člověk zavazuje po stanovenou dobu (5 - 10 let) produkovat a dodávat mléko a je jedno za kolik. Pokud by skončil, tak musí veškerou dotaci vrátit. V tom je ten hlavní problém.
Z toho důvodu řada malých statkářů využívá minimum dotačních programů a většina financí jde do podniků žijící jen z dotací, které však nic nevytváří.
spíš zablokovat naše informační dálníce. Ten samý den kdo vyhlásí někdo blokádu (zemědělci, nádražáci, ...) bych jim zablokoval internet, mobil a podobně.
Zemědělci jsou mnohem lepší lobbyisté než informatici. Domnívám se, že by nebylo od věci posílit informatický lobbying. Problém možná je také v tom, že v Česku je těžké prorazit pouze pomocí čistého (nekorupčního) lobbyingu.
Lidé jsou už takoví, že se rádi zabývají "blbostmi". Vsadím se, ač hornictví naprosto nerozumím, že i v hlubinném dolu si počítačové sítě najdou svoje využití. Nemám tušení k čemu, ale hravému lidskému naturelu odpovídá, že zkouší všemožné i nemožné :-)
já si to vykládám jako dobrou zprávu. Nechť si zemědělci řeší problémy plynoucí z deformovaného tržního prostředí. Jakákoli forma dotací jen zakládá na budoucí problémy, přinejmenším na další a další tlaky na dotace. Jsem rád, že prostředí telekomunikací (resp. internetu a telefonie) nepoužívá zbytek občanů jako rukojmí a nemusím se tak stydět za obor, ve kterém pracuju.
Existují dokonce celé střední a vysoké školy, jejichž prostřednictvím se vyhazují peníze na výuku "čím pohnojit mrkev". A aby toho nebylo málo, tak na toto téma bádají celé výzkumné ústavy :-)
Já se v zemědělství do určité míry pohybuji, takže si jej až tak moc neidealizuji :-)
Co se týče energetiky, tak pokud by ty peníze šly do úspor, výzkumu, obnovitelných zdrojů a obecně do stability a udržitelnosti energetiky, tak bych byl rád. Uvidíme, kolik z těch dotací půjde na takovéto projekty...
Osobně bych nejraději, kdyby ty peníze šly do oblastí, které spojují informatiku, zemědělství a energetiku. Např. chytré rozvodné sítě, využití vzdáleného průzkumu země ke kontrole využívání zemědělských a lesnických dotací, precizní zemědělství, elektronické výukové systémy pro zemědělství a energetiku, atd. Pokud by z těchto peněz byly financovány opravy střech na kravínech, jak ironicky poznamenává pan Peterka, tak by to bylo velmi smutné.
hmm .. ty máš taky pocit, že zemědělec vyleze v holínkách z hnoje a čučí jak debil na obrazovku PC s výkřiky "mámo podívej"... "hele tady je klávesa dělejte" a pod....
Jenže pravda je jiná, dnes se bez PC a bez přístupu k internetu zemědělství neobejde úplně stejně jako kterýkoliv jiný obor. Už jenom potřeba vést účetnictví je myslím nad míru jasná. Další pomoc je například rychlá zpětná vazba na rozbory mléka - kde lze velmi efektivně upravovat kvalitu mléka vhodným krmením dojnic ...cž by asi bez internetu, kdy výsledky rozborů jsou okamžitě k dispozici, jinak nešlo. Samozřejmě i informaco o vhodném hnojení, předpověď počasí (třeba náhled na meteorologické radary) a jiné, mohou přispívat k efektivnějšímu rozhodování.
Hele co takhle jet zablokovat silnice? Myslím že je nás víc než nějakých zemědělců.
Mimochodem myslím si, že by mnoho problémů zemědělců bylo vyřešeno právě tím, kdyby měli kvalitní online služby. Např. aplikace, která by jim řekla, co se kde pěstuje, jaké byly výkupní ceny atd., kolik se toho pěstuje a jaká je spotřeba, a oni by si mohli zaregistrovat vlastní pole a viděli by jestli už toho nepěstují moc atd. Nebo na domlouvání jednotných cen pro odběratele.
No pokud je zde velký tlak na to aby byl internet všude dostupný, pak by bylo nejlépe zařadit jej do univerzální služby. Myslím, že 128/64 by pro uni službu stačilo a bylo by to pro současné provozovatele relativně snadno dosažitelné....
To jsme radi, ze jste nam poskytl tento moudry vhled do problematiky. Kdyz jsem byl na konferenci ISP FutureTec, kde bylo pomerne dost lidi z vesnic/malych mest, tak jsem rozhodne NENABYL dojmu, ze ten model je funkcni - mimo jine diky velke vstupni investici. Takze to vetsina nejak solicha vzduchem (v lepsim pripade 10 + 5 Ghz, v horsim radeji nezminuju).
Ostatne, ve Vychodni Asii nebo v USA jsou podobne programy na podporu Internetu v "rural areas".
Co se tyce "ekonomickych nefunkcnich struktur", podobne ekonomicky nefunkcni jsou rozvody elektriny, plynu nebo vody. Vsechny tyto komodity jsou rozvadeny do vesnic za podpory dotaci.
Verte ci nikoliv, plynofikace se take nedeje tak, ze ji bude pouzivat 100% obyvatel vesnice.
Duvodem dotaci na Internet ve vesnicich neni to, ze jde o vesnice (nebo ze je tam zdravy vzduch ci zemedelci), ale to, ze tam (zatim) neni dost uzivatelu, kteri by zaplatili infrastrukturu bez dotaci.
No ja nevim, do poctu pripojek plynu a pripojek Internetu do par obci vidim a nemam dojem, ze by Internet prohraval :-)
Samozrejme zalezi na lokalite (situace v okoli Prahy bude mozna jina nez na Sumpersku), nicmene byly doby, kdy vetsinu populace nechaval chladnou elektricky proud. No a paklize chce stat nejak preklenout digital divide, tak mu nic jineho nez budovani podporovat nezbyde.
Ja osobne nemam nic proti zemedelcum, sam pochazim z vesnice a mam par pribuznych, kteri se zemedelstvim zivi, lec shledavam dotace na zavedeni Internetu (=budovani infrastruktury) smysluplnejsimi nez (dalsi) prispevek na mleko (=prozrani tech penez prave ted a tady).
No docela dobre si dokazu predstavit, ze v podzemi budou vsechny senzory a stroje propojene do nejake site. Zda bude dratova nebo bezdratova, je otazka :-)
Ostatne jako asi vetsina diskutujicich jsem toho nazoru, ze je lepsi zlepsit dlouhodobe podminky, nez kratkodobe nakrmit hlasitou mensinu, tedy spise podporit ten broadband, nez opravit strechy kravinu a zaplatit mzdy lidem na par mesicu.
Jenze vysledek te druhe moznosti je videt tady a ted, zatimco vysledek te prvni by byl videt az za nekolik let. I kdyz si myslim ze i rozsireni broadbandu by urcite melo neprimy dopad i na situaci producentu mlika. Treba by se mohli divat online na aktualni ceny na burze nebo u jinych vykupcu a tlacit sveho soucasneho odberatele, aby je zohlednoval, nebo by si treba nasli nejlepsiho dodavatele te nove strechy :) To neni jen otazka dostupnosti broadbandu, ale i IT gramotnosti, ale IT gramotnost se bez dostupneho broadbandu dostavi jen tezko..
Z mého pohledu se jedná jen o další sumu nerozumně vhozenou mezi lobisty , kteří stále skuhrají že nemají dost . Energetika - nechápu . (Jak je možné že se tak výnosný bussines , navíc expandující za hranice musí ještě podporovat ? ) Zemědělci - stále máme málo a když stát nevytvoří konkurenční prostředí ... (omletá písnička a stále je jich dosti přes údajné likvidační podmínky ) A broadband ? Banda několika různě výdělečných podnikatelů , kteří by stejně prodělečný stožár pro rádia a wifi pro několik lidí v satelitním městečku stejně nevybudovali ? Myslím , že celé tyhle dotace jsou jen špatným vtipem , který nic nevyřeší .
Pokud to vezmu z druhé strany, šlo tady spíš o to zda nacpat nebo nenacpat miliardu do chřtánu Telecomu a spol. za službu kterou má poskytovat v rámci svých služeb všem.
Vratte se na pocatek, kdy jste byl dobry na site a hledal jsem na vasich strankach informace. Vam jde TCP/IP, ADSL atd...
Posledni dobou se vyjadrujete od krav k patentum a delate ze sebe klause....proste tomu vubec nerozumite a jednoznacne se priklanite k nejakemu osobnimu nazoru. Jako protiklad k nemu uvadite nesmysly, co jste si vymyslel.
"Banda několika různě výdělečných podnikatelů , kteří by stejně prodělečný stožár pro rádia a wifi pro několik lidí v satelitním městečku stejně nevybudovali"
Pravda. Pri budovani site je rozhodujici navratnost, nehlede na to jestli je to komercni s.r.o. nebo vice ci mene nekomercni o.s.
Pokud stoji vybudovani hotspotu s paternim pripojem treba 20 000 Kc a ma vykryt vesnici se 100 obyvateli a 10 realnymi zajemci o pripojeni po 300 Kc, pricemz mesicni provoz hotspotu vyjde na 2000 Kc(elektrina, udrzba, konektivita.. zjednodusuju :) ), navratnost vychazi na 20 mesicu.
Pokud by na to provider dostal 20 000 Kc dotaci, na papirovani kolem dotace spotrebuje treba 5000 Kc, navratnost se zkracuje na 5 mesicu, coz uz je vyrazne zajimavejsi. I kdyby soucasti podminek dotace nebyla povinnost udrzet sluzbu funkcni po nejakou dobu, nevidim duvod, proc by potom hotspot boural, kdyz by dale vydelaval a zaroven uspokojoval potreby treba jen tech 10 lidi.
Kdyz to alejet do vyrobcu mleka a hoveziho, oddalite jejich narky o rok, mozna o 2 a stejne se ozvou znovu. Postaveny hotspot uz tam proste je a vetsinou vydrzi dlouho.
Jako priklad minimalne ne uplne vyhozenych statnich penez je mozne uvest treba Pilsfree, ktere dostalo pred casem dotaci na rozvoj site na venkove od Min. informatiky. Sit narozdil od dalsich projektu podporenych v tomto programu(napr. celebrity portal p. Boury) dodnes funguje a slouzi lidem :)
Jiste, nedostupnost skutecne pouzitelneho Internetu (ne jen nejaky zaruseny wifi od Franty ze stodoly co spis nejde nez jde) je na vesnicich i mensich mestech problem. Osobne bych se tam mozna i odstehoval, ale dokud tohle nebude vyresene tak ani omylem :-)
Pak je tu druha otazka. Predstavme si, ze nekdo opravdu da dotace na broadband na vesnicich. Dotahne tam tu kabelovku nebo optiku. Kolik tam ale najde zakazniku ?
Tak konkrétně pro satelity bych dával tak maximálně KOPANEC DO POZADI!
Já jsem za pozemek pod domem zaplatil cca 5x tolik, než lidi ve zhruba 15 km vzdáleném satelitu vybudovaném doslova "na poli". Musel jsem si zatáhnout natažení kanalizace, plynu, elektřiny a vody...
Blbečci ze satelitu si ho postaví někde bokem, protože tam je přece levný pozemek... A pak začnou vyřvávat "ale my tu nemáme autobus, my tu nemáme Internet, my tu nemáme kanalizaci" a ze státního (tj. z peněz ostatních lidí) se jim to zadotuje!! Úžasná věc - to mi rovnou může stát přikázat dát jednomu ze satelitních idiotů půl mega - alespoň to bude účetně jednodušší.
Když si někdo chce začít stavět vlastní "osadu" někde uprostřed pole - je to jeho věc, ale opravdu nechápu proč mu jeho PITOME rozhodnutí mají ostatní lidé platit?!
Přijde mi to asi stejné jako když se Eržiga rozhodne mít 15 dětí a pak vyřvává, že jí má stát zaplatit, protože nemá na to, aby je uživila a že je to chyba státu :-DDDD
Já myslím, že nikdo nikomu nenařizuje stavět izolované satelity nebo rodit desítky děcek - ano, je to každého svobodná vůle, ale musí si za ni nést následky. Proto bych podporoval jenom starší malé obce a města, ale nově postavené satelity ani vindru!
Zajímalo by mě, jestli když se rozhodnu postavit si dům uprostřed Mohavské pouště, jestli mi USA taky dají dotaci na podpěrnou zeď v písku, na studnu hlubokou 100 metrů a na vlastní solární a větrnou elektrárnu - protože přece já chudák bydlím stovky kilometrů od nejbližší silnice a jak bych k tomu přišel :-)))
OK, ať si každý staví svoje "Masdar City", ale proč to má platit druhý???!
Já si myslím, že (téměř) vždy jakýkoliv dotační systém, v němž dotace plynou soukromým subjektům, je budič korupce. U těch zemědělců to je relativně ještě únosné, protože jich je málo a dostávají "všichni". Když se začnou zavádět dotace do průmyslu, tak to zbytek trhu pouze poškodí.
Proto si i myslím, že zemědělci mohou fungovat jako relativně jednolitá lobby. V průmyslu to takto jednolitě nikdy fungovat nemůže, protože na všechny (valnou většinu) se dotace nikdy nedostane, ergo valná většina bude lobbovat proti.
Účelové dotace obcím či krajům, jejichž vynaložení se pak musí vysoutěžit, budiž.
Jo souhlasím. Je pár programů proti vylidňování venkova, ale dost často se o tom jen kecá. Chce-li mít ČR lidi, mladé lidi na vesnici, musí k tomu vytvořit podmínky. Broadband je jedna ze základních potřeb mladých lidí. Samozřejmě, internet je jen kamínek do skládačky, ale docela potřebný kamínek.
Co se týče podnikatelů, pracoval jsem na státním zemědělském úřadě (jméno není důležité). Dost jasně jsem viděl jak by se zemědělcům ulevilo (a kolik lidí by se následně z úřadu dalo vyházet) kdyby komunikace a zpracování přešli na čistě elektronickou formu
Nejde o to čím pohnojit mrkev, kde to učit, atd., ale o smysluplné využití prostředků.
Vytvářet e-learning pro zemědělce. Nechci se někoho dotknout, ale je to stejná blbost jako zavést wi-fi do hlubinného dolu, aby si tam mohli horníci o pauze zapařit po síti.
Dotovaný broadband je ekonomicky nefunkční a nesmyslný model. Jediný funkční model i pro vesnice je kabelová TV a internet, placený jejími uživateli a provozovaný soukromými firmami. Jakékoliv peníze z EU, jsou špinavé peníze, protože vytvářejí ekonomicky nefunkční struktury, které jsou závislé na vnějších zdrojích.
Ze by nasi politici snad podporili neco uzitecneho (ovsem ne pro ne, ze) jako dostupnost pouzitelneho pripojeni na vesnicich je opravdu naivni predstava. Pak se nekdo divi, ze se mladi lide stehuji pryc do mest. Cim to asi bude ? Spis nechapu jak je mozne ze EU ty penize vyda, kdyz evidentne nejdou na ten ucel.
Zemedelcum bych nedal nic, penize jejich problemy nevyresi. Ty jsou trochu jinde, dokud budou v hyper-super vykupovat jablka za 6 Kc a v zapeti je prodavat za 25 Kc, tak tady zadne dotace nepomohou.
Ale jo, ja tomu rozumim a prislo by me to i jako jedna z mala smysluplnych dotaci. Ale take na ty vesnice obcas jezdim ... At si to nikdo nevyklada zle, ale muj dojem je ten, ze tam stale bude vyrazne vice tech co budou pouzivat pripojku plynu nez "nejaky Internet" :-) Mladi lide uz se davno odstehovali do mesta, minimalne tam studuji a vetsina zpet uz nechce.
No datové rozvody tam jsou, ale předpokládám že (téměř) výhradně kabelem, nejlépe optickým.
Ony existují dost přísné normy na to, jaká zařízení se mohou používat v oblastech, kde se může objevit metan nebo prach a černouhelný důl je takovým případem. Potíže může dělat už obyčejný battery pack, pokud dokáže dávat dostatečné proudy. A o RJ-45 na stěně sloje si můžete nechat jen zdát :-O
Za Broadband na venkově zkrátka nikdo nelobuje. :-)A lobovat nebude, tzn., že pokud si venkov nezaplatí, internet nebude. Argument o tom, že si jej mohou zaplatit, proto, že dostanou více peněz na mléce neobstojí, protože tyhle ty peníze půjdou z valné části do velkých firem - majitelům a tedy ne zemědělcům na najnižší úrovní pro které byl Broadband určen.
Inu, zemědělci prachy potřebujou, o tom, že je velké firmy vysávají a prachy z dotací končí v kapsách mlékáren potažmo velkoobchodních řetězců, o tom žádná, je to blbý, ale za to zemědělci nemůžou. No a mezi náma z internetu mouku nenameleš, potraviny někdo vypěstovat musí. Spíš mě vadí ta energetika, zase sežrali skoro celej koláč, přitom se v tom točí takový prachy.... Na co potřebujou ještě dotace??