A kcemu je to doby kdyz si zakaznik, pokud nema pevnou linku, stejne nemuze objednat ADSL od jineho poskytovatele nez od nuly na druhou? (tedy muze, ale bud zaplati X.tisic za aktivaci nebo podepise smlouvu s nulou...)
To samozrejme ne, nabizi se presnejsi otazka - proc ten zmineny "jiny" poskytovatel nechce zaplatit kolokaci poskytovateli, ktery ty draty pravne vlastni (o zpusobu nabyti prosim nyni nehovorme)?
protoze to pravni nabyti je velmi pochybne. Proto taky 02 ktery mel sloup v me pristupove komunikaci kdesi nikde na konci sveta po padu kvuli vetru nemuze provozovat 4 telefonni linky neb nemaji souhlas sloup opravit (za komaru si ho tam postavili protoze chteli, vecne bremeno nemaji).
Souhlas jsem si podminil dostupnosti ADSL, neb jejich odpoved byla "technicky nerealizovatelne"
A proc by mel O2 zpristupnit primo draty je snad jasne, je to ve prospech trhu a museli s tim pri privatizaci pocitat. V par zemich uz jsem dele zil a nejak jsem treba ve skandinavii nevidel ze by "draty" tahal kazdy sam a to nejen u ADSL ale treba i u kabelovek.
Jiní poskytovatelé tak činí : GTS, "Volný", ČRa si samozřejmě dráty pronajímají.
"Drobný" problém je v ceně - zatímco Telefonica nabízí pevnou linku s hlasovým tarifem STANDARD za 339,- Kč koncovému zákazníkovi, tak alternativní operátor si tentýž drát (HOLÝ) může od TO2 pronajmout za 360 Kč (a pak na něm začít něco poskytovat)!!
Poznámka: podívejte se na nabídky jiných operátorů, kteří nabízejí služby na bázi úplného zpřístupňění vedení a najděte NEJLEVNĚJŠÍ službu, podívejte se, kolik stojí a bude vám to jasné.
Protoze linka od O2 byla natazena za penize danovych poplatniku.
Nepamatujete, jak mel Telecom statem garantovany monopol pod podminkou, ze vybuduje pripojku do te nejposlednejsi vesnice?
Takže to po nich vše chodí zadarmo, nikdo je nemusí evidovat, kontrolovat, opravovat, atd.atd. Hele, co kdyby jsi mi půjčil svoje auto, vždyť to je stará šunka, stejně jsi ho už dávno zaplatil, budu s ním jenom jezdit, když ho nepbudeš potřebovat, benzín si koupím, co ty na to? he?
Presne tak. Drat lezi v zemi a nikdo se o nej nestara. Dokud si zakazniknezacne stezovat a prudit, tak je kvalita kabelu kazdymu sumak. Hlavne aby zakaznici platili, to je jedina starost Telecomu.
Tvuj primer je padlej na hlavu, protoze auto se provozem opotrebovava, ne tak kabel v zemi. Ten proud elektronu neosoupe, takze ho nemusis kvuli pouzivani obmenovat, jako auto. Opravujes ho jen tehdy, kdyz ho nejakej jouda prekopne a tonestoji Telecom ani korunu, protoze opravu zaplati vinik a ze to neni zadna lace. Telecom si do opravy zapocita vsechno mozny i nemozny.
Kdyby to bylo tak jednoduché, jak si představuješ, je asi zbytečné ti technicky něco vysvětlovat. Stručně, aby se na ten bezcenný drát někdo napojil, tak musí někde a přes něco, zvláště pokud se chce napojit na více bezcenných drátů. Ty někde končí, takže jediné možné a hlavně efektivní napojení je tam, říká se tomu kolokace a zpřístupnění místní smyčky. A do toho musí Telefónica vrazit prachy, a hóódně, aby to šlo a někdo se na to napojil a chce je zpátky, logické ne? Ta slavná "poslední míle" není totiž jenom z chodníku do sklepa činžáku. Takže to jenom o tom bezcenném drátu nebude, že ano. Trochu si zagoogluj, aby jsi byl v obraze.
Kdyz je to teda tak nevyhodny ty draty vlastnit, proc se svyho casu Telecom tak kroutil, kdyz nekdo nadnesl tema, ze by se pred privatizaci oddelily draty posledni mile a prodal jen operator? Ha? Protoze ty draty jsou rodinne stribro Telecomu, teda dnes uz Telefoniky. Nikdo, nikdo nebude tahat druhy svoje draty, takze Telefonika ma svy jisty pojisteny. Proste vi, ze kdyz nebudou uplne na hlavu padly, tak budou presejpat prachy vidlema.
To přeci nikdo netvrdí, jak jsi na to přišel? Pokud si vzpomínám na snahy zprivatizovat dráty, tak to bylo přesně to, co kritizuješ, dostat zadarmo něco, co prý je už stejně zaplacený a profitovat z toho, prostě by si někdo více vyčůraný pěkně líznul. Jó zlaté časy budování kapitalismu v čechách
linka od to2 byla natazena za penize telefonicy a dalsich akcionaru jako napr. mne...danovi poplatnici jiz davno dostali sve penize zpet (resp. statni kasa v ramci privatizace)
Myslim si, ze 82 miliard za podnik, ktery hned v prvnim roce novemu vlastnikovi vyplati 10 mld. Kc na dividende, je proklate malo. Navic Eurotel ma stabilni ZISK 6 mld. Kc rocne. Takze prodat Telecom + Eurotel = incumbena v pevnych linkach + optickou sit po cele republice budovanou za penize danovych poplatniku + nejvetsiho mobilniho operatora za 82 mld. korun je proste smesny. A kdyz rikam, ze po cele republice, tak to myslim doslova. Telecom blahe pameti natahl optiku i do vsi, kde maj moji rodice chalupu a ta vesnice ma cca 100 cisel popisnych. Takze dnes Telefonika sedi na obrovske opticke siti po cele zemi a nikdo, ji nemuze z principuveci konkurovat, protze Telefonika ma tu sit uz zaplacenou, Nikomu se uz nevyplati budovat svoji. Telefonika nepronajima temna vlakna, ale pouze svoje sluzby na optickych trasach.
Ale co bych se rozciloval. Jsou i veselejsi prihody z nataceni.
jednak doporucuju zopakovat nasobilku ze zakladky, pak zcela jiste dojdete k jinemu (vyssimu) cislu nez 82 mld, potom jejich nabidka byla nejvyssi, kazdy tedy mel moznost se tenderu ucastnit a koupit to za dle vas smesnou sumu
Nevim k cemu by mi byla nasobilka. Kupni cena za Cesky Telecom je znama. Pokud je nabizena cena prilis nizka je vzdy moznost neprodavat. Taky proc prodavat firmu, ktera kazdy rok vyprodukuje nekolik miliard cisteho zisku. Pokud teda neuvazujeme osobni zainteresovanost osob, ktere prodej organizovaly. Ale to bychom uz zabihali nekam, kam bych nechtel.
ta nasobilka by se hodila k tomu, ze by jste se priste vyvaroval prohlaseni typu: 82mld za Cesky Telecom, kdyz se pritom prodavala jenom priblizne polovina...tudiz celkova castka byla cca 2x vyssi, a to jeste na cash-free debt-free bazi, jinak podle kterych meritek byla ta cena nizka???? za podobne multiply se v te dobe normalne prodavaly akcie jinych operatoru a CTc samotne viz napr nabidka Belgacomu za 67.5 mld...tedy mnohem niz nez co nabidla Telefonica. Pokud by to bylo tak extremne malo, tak by treba Belgacom urcite nabidnul vic, nenapadlo vas to???
OK, kalkulacka se obcas hodi. Potiz s cenou je, pokud jste rozhodnuty prodat za kazdou cenu zrovna ted. Pak nezbyva nez vzit aktualne nejvyssi nabidku. Pokud vsak nejste tlacen casem, coz si myslim, ze neni nas pripad, pak prodate mnohem lip. V dobe prodeje Telecomu byly potencialni kupci vycerpani predchozimy nakupy, takze neslo cekat, ze dostanem slusnou cenu. Taky je naprosty nesmysl pred prodejem slucovat dve firmy, protoze vetsinou se utrzi vic, kdyz je prodavate zvlast. Malokomu se hodi bundle, ale daleko vice firmam sedne jedna z nich a je ochoten za ni slusne zaplatit. Pokud vsak prodavate zvlast, pak tyto zajemce predem diskvalifikujete, protoze na cely bundle proste nemaji penize a/nebo by stejne pak museli jednu z nich rychle prodat, coz jak jsem psal vyse nebyva vzdy za vyhodnou cenu.
Nacasovani muze byt problem, s tim se da souhlasit. Ale pak je to trochu vesteni kdy prijde ta prava doba. Vlada potrebovala zalepovat rozpocet a tohle bylo docela jednoduche reseni. S tim slucovanim...mobilni operator mel byt ten tahak, ktery primeje zajemce koupit i fixni cast, coz se hure prodava. S cimz moc nesouhlasim je ten dostatek penez - cela skupina produkuje ohromne silne cash flow, diky tomu neni vetsi problem transakci financovat klidne i z vice nez poloviny pomoci dluhu. Rekl bych ze, vetsina operatoru (jako preferovanych kupujicich) na to rozhodne mela a private equity fondy zcela bez problemu.