Pánové, je sice hezké, jak se svými zkušenostmi dokážete radit ČRa při pokrývání DVB-T signálem nejdůležitější aglomerace v Česku. Stačí jen trochu počítat a uvědomit si, kolik dB činí dvojnásobek nebo polovina výkonu vysílače a to všechno dát do latě s těmi breky, jak by bylo potřebné zvýšit výkon některých jiných vysílačů. V městské zástavbě je pro všechny jiné antény, než které mají přímý výhled na jeden z pražských vysílačů, polarizace lhostejná, při vícečetných odrazech se stejně zmodifikuje.
Slovensko to řeší jinak, za kladné přitom považuji jen rychlé pokrytí většiny území z pár lokalit na všeobecně zavrhovaných šedesátkových kanálech. Všechno ostatní je záležitost technická a když si připomenete problémy těch, kteří svoje řešení přispůsobili momentálním podmínkám, jaké problémy jim potom dělá zvýšení výkonu, změna kanálu a režim SFN. To všechno je na Slovensku teprve ještě čeká.
Soudruzi z NSR asi ví, proč z HB vysílají DVB-T vertikálně. Pro příjem v českém pohraničí to nevybrali určitě, to je jim šuma fuk.
Většina mně známých příjmů DVB-T v Praze je právě realizována pomocí náhražkových antén a minimálně u nich záleží na poloze proutku, nebo jiné anténní atrapy.
Podle mě je blbost rozjíždět DVB-T z provizorních antén v takovém rozsahu jako předvedli Slováci. Příští rok přidají druhý mux a teprve potom začnou měnit hlavní antény. Takže před tím k provizorním vertikálním anténám na DVB-T budou muset přidat ještě provizorní horizontální antény na analog ;-) A vrcholem šaškáren je, že v DVB-T zatím není nejsledovanější Markíza.
Tohle přece není "rychlá digitalizace". To by možná byla kdyby se to konalo tak přede dvěma nebo třemi lety. Tehdy by bývali byli s takovým přístupem Slováci před námi. Takhle je to jen "digitalizace na poslední chvíli". Škoda, že v muxu nejsou všechny analogově šířené TV stanice. Pak jde o digitalizaci jen částečnou, i kdyby tam bylo 30 jiných stanic. Na druhou stranu bych chtěl (nebo spíš nechtěl) vidět jak by tak velkou akci k jedinému datu zvládly České radiokomunikace (neřkuli CDG a O2). Towercom jde do toho zjevně naplno, což na mě zatím působí hodně sympaticky. Radiokomunikace postupují pomalu a ani tak se jim problémy nevyhnuly. Některé z nich dokonce nejsou ani přechodného charakteru, ale jde o tzv. "definitivní průser". Mluvím hlavně o pražském vertikálně-horizontálním SFN, který na spoustě míst v Praze způsobuje problém pre-echo. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle se při použití V polarizace a nižšího výkonu, přičemž lidé mají (a ještě dlouho budou mít) antény horizontálně, takže mnozí celkem logicky chytnou vzdálenější horizontální (a ještě k tomu silnější) Cukrák místo bližšího vertikálního (a ještě k tomu slabšího) Žižkova. Diletantismus tohoto rozměru (a s tolika "postiženými") jsem nezaznamenal v celé Evropě, ne-li na světě. Slováci to časem vychytají, ale nám tu tahle hrůza bohužel už zůstane.
Když to teda takto chtěli pánové v Praze mermomocí prasit, tak hlavně je problém v moc silném Žižkově. Žižkov měli nechat jen na pár W jako městský dokrývač stinných míst, maximálně tak do 1kW. Těch 30kW je fakt moc a potom se to vzájemně mlátí s Cukrákem. I těch 10kW by bylo na Žižkov moc. Když vidím, kam až to dosáhne při 10kW, tak to je docela síla. Přes 50km zvládne celkem hravě. Škoda, že si nemohu otestovat aspoň na moment, jak by mi to tu hrálo s 30kW.
No, ta vertikální polarizace je pěkně akorát tak na prdinec. Na pruty doma ve městských domácnostech chytá jen zlomek, na mobil ještě menší zlomek ..... a na většinu s klasickýma anténama jen problémy jak to vyřešit s instalací. Ten Hoher Bogen je také pitomně ve vertikálu, jo sice to hraje ale je potom zbytečně snížená kvalita signálu.