Vlákno názorů k článku Statisíce ve vzduchu: zastaralý vs. moderní návrh webu od Michal Kubeček - To nic není, já dělal beztabulkové layouty už...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 8. 2003 16:30

    Michal Kubeček (neregistrovaný)
    To nic není, já dělal beztabulkové layouty už v roce 1995. Ale to bylo tím, že tehdejší prohlížeče měly problémy s vnořenými tabulkami... :-)
  • 4. 8. 2003 16:18

    Vita (neregistrovaný)
    Jenze tohle je prave ta smesna vec. Uvedomte si ze zmena CSS -> CSS pro cely web je pri jednotnych importovanych CSS zalezitost ktera je resena prepsanim CSS, nic vic. Jak bylo receno, vemte si csszengarden. Jiste, reknete na te strance nic neni, ale uz na ni je videt variabilita stranek.

    Jinak mimochodem k tem moznostem, ja jsem prvni beztabulkove layouty zkusil nekdy v roce 99. Samozrejme to nebylo snadne, zvlast ne s NN 4.x. Ale fakt je ze v 2001 uz to slo celkem bez potizi.
  • 4. 8. 2003 14:37

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)
    No, jenomže weby velký firem zase musí pracovat. Právě ony se mění pomaleji, jendak velké firmy jsou pomalejší, konzervativnější, apod.. A takové překopání velkého webu je pro webdesignera i riziko. V podstatě převod na CSS layout nikdo neocení, pokud se povede (myslím z vedení), a pokud s tím budou problémy, budete to mít na hřbetě Vy.

    Je to tak, jak říkáte, nedělat to jen tak ze sportu. To, že někdo dělá velké weby, které jsou v tabulkovém designu přeci neznamená, že o CSS designu neví. Ale ono se nerozhoduje jen podle toho, jestli web vyhovuje nejmodernějším trendům. To je trochu samoúčelné.

    Koukejte se, jak dlouho je třeba na světě IPv6? Jak dlouho se mluví, že je nutné na to přejít? A jaké jsou výsledky? Myslíte, že došlo k masovému opuštění IPv4 na všech úrovních, a dnes ho nikdo doma nepoužívá ani modemem? Nikoli. Tak tak nějak podobně to bude s tabulkovým designem versus CSS i u velkých firem.

    Prostě tvrzení, okamžitě zavrhněte tabulkový design je jednostranný pohled namísto zvážení všech aspektů točících se kolem webu, firmy vlastnící web a cílů této firmy.
  • 4. 8. 2003 14:15

    Michal Kubeček (neregistrovaný)
    Rozhodně jsem nemyslel autory, kteří si v klidu tvoří své soukromé stránky nebo prezentaci malých firmiček. Ale s tvrzením, že odborníci už dávno o CSS vědí, bych si dovolil nesouhlasit - podívejte se na weby velkých firem. Přeci mi nebudete tvrdit, že weby Eurotelu dělá někdo, kdo sotva zvládl HTML. I když musím připustit, že některé tak vypadají; ale asi se shodneme, že to tak není správně.

    Také bych nedoporučoval přecházet na CSS layout jen tak ze sportu. Ale u nových projektů jednoznačně a u starších je vhodná příležitost při zásadnějším redesignu. Třeba u ČBF (grafický návrh není mým dílem) jsem dělal tři větší redesigny: první dvě verze byly založené na frames, druhé dvě na CSS. První redesign (frames → frames) byl horor, druhý (frames → CSS) byl také náročný, ale méně. Ten třetí (CSS → CSS) byl proti nim naprosto odpočinkovou záležitostí.

  • 4. 8. 2003 13:49

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)
    Asi proto, že drtivá většina webů je dělána "postaru" - a nejde jen o tabulky. Ve většině případů nejde o nějakou apriorní nechuť dělat to jinak, většinou autor ani neví, že to lze. Právě proto je třeba šířit osvětu.

    Že jsou dělány postaru? No, a jak jinak. Ono to zase není tak dlouho, kdy je možnost použití beztabulkového designu. A na mnoha prohlížečích to stále nefunguje.

    Osobně si nemyslím, že by měl každý přepisovat web každou chvíli jen proto, že se objeví nové trendy. Pokud tabulkový design funguje, tak nechť tam je. Koneckonců i ta Lupa se chová rozumně, tj. nechává současný design do dalšího překopání webu.

    Já osobně považuji tabulkový design za naprosto v pořádku, a to i přesto, že sám používám CSS. Ale tabulky jsou podle normy, prohlížeče je umějí a funguje to. Dá se dosáhnout funkčnosti i na starších počítačích.

    Nechápu, proč by mělo dojít k hromadnému předělávání všeho do CSS. Přechod na CSS může být přirozený vývoj, který bude určitou dobu trvat.

    Ve většině případů nejde o apriorní nechuť, a dost často dokonce ani o to, že by autor nevěděl, že to lze. Jde taky o to, že do toho nechce dávat čas, peníze, prostředky, atd..

    Koukejte, odborníci už dávno ví, co to je CSS a beztabulkový design. Neodborníci jsou už stejně dávno saturováni, protože studovat normy, psát HTML, CSS, JavaScript, a další už je pro ně příliš a necháppou to. Hlavní příčina všeho je, že v krajním případě tabulkový design je dobře podporován vizuálními nástroji a umí s tím pracovat i člověk, který si v HTML není úplně jistý v kramflecích.

    Na CSS design neexistuje pro obyčejného člověka nic, než plain tet editor. Trochu mi to připomíná snahu donutit běžné lidi, aby začali psát namísto ve Wordu v Texu. Určitě se Vám to nepodaří přes neporné kvality Texu. (P.S.: Vím, že existuje LyX, ale ten nezvládne otevřít obecný souboru TeXu).

    Dokud nebude dobrý a user friendly vizuální nástroj pro CSS design, nebude masa lidí jej používat. To je podle mě ten pravý důvod.

    Kam chcete šířit osvětu? Lidem, kteří to už dávno ví? Nebo těch, kteří horko těžko se naučí HTML, a to ještě ztuha? A pak jim naložíte ještě CSS, které přeci jen chce trochu abstraktnější myšlení a rozmyšlení struktury? Nebuďte naivní a vraťte se z virtuálního světa. Tím neurážím Vás, jen prezentuji svůj názor. Prosím odpusťte mi, pokud píšu poněkud drsněji. Podle mě je osvěta naprosto samoúčelná. Dnes už ano.

  • 4. 8. 2003 13:33

    Michal Kubeček (neregistrovaný)
    Až mé námitky kdysi donutily vůbec lidi bojující plamenem a ohněm proti tabulkám jakožto příčině veškerého zla, aby alespoň psali, že tabulky na tabulková data ano.

    To snad nikdo netvrdil, že by se tabulky neměly používat vůbec. Pouze by se měly používat k tomu, k čemu jsou určeny. Možná se někdo občas dopustí zjednodušené (a zavádějící) formulace, ale nezdá se mi, že by někdo skutečně propagoval, že se tabulky nemají vůbec používat.

    Samotný článek má rozumný základ, ale když furt dokola čtu a slyším neustálé nadávání na tabulkový design, už mě to zmáhá. Proč jen mám stále větší pocit, že se ten boj přehání?

    Asi proto, že drtivá většina webů je dělána "postaru" - a nejde jen o tabulky. Ve většině případů nejde o nějakou apriorní nechuť dělat to jinak, většinou autor ani neví, že to lze. Právě proto je třeba šířit osvětu.

  • 4. 8. 2003 13:17

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)
    Osobně nemám nic proti CSS a jsem jeden z těch, co ho propagují na každém rohu. Na druhé straně už jsem unaven z neustálého boje proti tabulkám za každou cenu.

    Až mé námitky kdysi donutily vůbec lidi bojující plamenem a ohněm proti tabulkám jakožto příčině veškerého zla, aby alespoň psali, že tabulky na tabulková data ano.

    Osobně si myslím, že je stále dost důvodů občas tabulky použít i na design. A dost důvodů proč je nepoužít.

    Ale nešť, bojujte si. Ještě více gigabajtů plácáním o nutnosti vymýcení tabulek. Ještě více plamene a síry, ještě více excorcistů proti tabulkám.

    Samotný článek má rozumný základ, ale když furt dokola čtu a slyším neustálé nadávání na tabulkový design, už mě to zmáhá. Proč jen mám stále větší pocit, že se ten boj přehání?

    Já si nějak stále myslím, že raději mám stránky s tabulkovým, bezproblémovým designem, s pěkným obsahem, který má hlavu a patu. Když má někdo co napsat, a je to užitečné, nebo zajímavé, nebo cokoli, tak nechť to udělá tak, aby to zvládnul. Nějak toto považuji za stále nejdůležitější a otázka stylu designu je pro mě na nižších místech.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).