table
k něčemu jinému než prezentaci tabulkových dat. A oproti těmto metodám disponuje daleko širšími možnostmi. Ale nemá smysl znovu opakovat obsah článku...
Zkuste si přečíst aspoň některé z příspěvků, které tu už zazněly, ať znovu neopakujete stejné chyby. Je-li stránka dobře navržena, pak se vám v žádném případě nestane, že bude nepoužitelná. A to ani v situaci, kdy se CSS nenačte vůbec nebo prohlížeč CSS vůbec neumí. Mám pocit, že jste obětí zcestného názoru, že pokud se stránka zobrazí neúplně zformátovaná, případně neformátovaná a bez grafiky, znamená to, že je nepoužitelná. Vtip je v tom, že to právě vůbec není pravda - stránka je pořád ještě plně použitelná, pokud se autor nedopustil zásadních chyb (např. obrázkové nadpisy bez atributu alt
).
Přesně naopak. Při použití CSS layoutu se menu objeví tam, kam ho v HTML dáte. A nejste naprosto vůbec vázán tím, kde ho chcete mít v plně grafickém prohlížeči. To je právě obrovská nevýhoda tabulkových layoutů - menu vyjde do naprosto nesmyslného místa, protože jinam ho dát nemůžete.
pro IE 6 se použije jiná šablona než pro PDA či telefon, CSS tohle podle mne nezachrání.
Víte, co znamená atribut media
u elementu style
? A víte, co znamená hodnota handheld
? Pokud odpověď na obě otázky zní ano, není mi jasné, jak jste něco takového mohl napsat.
Nikdy nevíte, zda zrovna mezi těmi 2% (a to je hodně vycucané číslo z prstu) není zákazník s milionovou zakázkou, který proto, že web se nezobrazí dokonale, zadá zakázku jinde.
Co se vám zdá pravděpodobnější: že někdo odejde proto, že má na pár místech nesmyslnou mezeru, nebo že někdo odejde proto, že má část stránky nefunkční? Výhoda CSS je v tom, že stránka dává i bez jeho implementace plný smysl - a to daleko více smyslu než při chybějících tabulkách.
IMHO čisté HTML na té stránce není s moc uživatelsky ideálním designem - no, a o tom to je
Ano, o tom to je. O tom, že HTML není od toho, aby definovalo design. HTML je jazyk, jehož smyslem je definovat logickou strukturu a obsah dokumentu. Jedinou chybou je, že CSS se objevilo příliš pozdě. Jinak by nikdy nikoho nenapadlo do HTML přidat tolik vizuálních prvků, které dodnes komplikují autorům i uživatelům život.
Víte, co znamená atribut media u elementu style? A víte, co znamená hodnota handheld? Pokud odpověď na obě otázky zní ano, není mi jasné, jak jste něco takového mohl napsat.
PDA jsem zmiňoval proto, že zde je kladen kritický důraz na velikost stahovaných stránek. Proto v tomto případě není radno posílat z formátování skoro vůbec nic, ani CSS, které obsahuje duplicity formátování pro XX různých prohlážečů v rámci udržení kompatibility.
Ano, o tom to je. O tom, že HTML není od toho, aby definovalo design. HTML je jazyk, jehož smyslem je definovat logickou strukturu a obsah dokumentu. Jedinou chybou je, že CSS se objevilo příliš pozdě. Jinak by nikdy nikoho nenapadlo do HTML přidat tolik vizuálních prvků, které dodnes komplikují autorům i uživatelům život.
Souhlasím, oddělení textu a formátování (a struktury) je vlastně hlavní náplní toho, co na VŠ učím, i když trochu více široce:-) Bohužel některé verze prohlížečů CSS nezvládají, třeba právě proto, že jsou staršího data. Proto jsem zmiňoval IMHO vhodnější oddělení textu v db od šablon, kdy lze reagovat na konkrétní potřeby klienta. A co teprve potřeba dělení stránek na více částí pro WAP... Ale jak jsem psal, uvítám reference na stránky, které jsou formátovány "čistě" za použití CSS - tedy podložení teorie praxí.
Nic vás přeci nenutí, aby styl, který se posílá pro media="handheld"
, byl nějak rozsáhlý. Nemalou výhodou je i fakt, že o tom, zda se použije normální nebo minimalistický styl, si rozhoduje klient, ne server na základě nepříliš důvěryhodného User-agent
Ale jak jsem psal, uvítám reference na stránky, které jsou formátovány "čistě" za použití CSS - tedy podložení teorie praxí.
Abych pravdu přiznal, většinou si spíš zapamatuji stránky, které jsou naopak odstrašující ukázkou, jak by to vypadat nemělo. Pokud bych měl takhle narychlo něco zmínit, tak z poslední doby z našich končin by to mohl být Sport, MobilGo nebo Bílé zboží.