Turingovým testem projde systém, který je při KONVERZACI nerozlišitelný od člověka. Se schopností samostatného vývoje dalších systémů (programů, strojů) to nijak silně nesouvisí. Sebegeniálnější kecálek ještě nemusí být schopen něčeho takového. Na druhou stranu je možné si představit jakousi strojovou evoluci, založenou na podobných principech, jako je genetické programování - a k tomu inteligenci zase tak moc nepotřebujete. První buňky toho moc nenamyslely a podívejte se, jak se jim povedlo rozvinout!
Dávat do souvislosti Turingův test s technologickou singularitou je spíše následek nadměrné četby scifi.
Zabývaje se kdysi z důvodu téměř praktického Turingovým testem musím dodat, že Turingův test s umělou inteligencí souvisí značně a za mezník samo-vývoje "strojů" jej směle můžeme považovat právě pro nároky, které klade.
Nehledě na to že Kurzweil (ani Milan) Turingův test se singularitou přímo nespojují. Projití stroje Turingovým testem je zmíněn jen jako jeden (z prvních) kroků technologického vývoje.
Stroj projde Turingovým testem v okamžiku, kdy člověk nedokáže kvalifikovaně rozlišit, zda mluví s člověkem, nebo strojem.
Od takového okamžiku vozík letí. Stroje dokážou vyvíjet samy sebe. Díky exponenciální křivce (Moorův zákon) se vývoj nadále zrychluje.
Ty dvě věty jsou sice každá v jiném odstavci, ale přeci jen navazují - "Od takového okamžiku" - tedy od toho, kdy "Stroj projde Turingovým testem."
Omlouvám se za hnidopišství, případně za hloupost, ale skutečně mi to připadá, jako by ty dvě věci autor článku spojil. Ale třeba mám potíže s pochopením psaného textu.
Me se to moc nezda. Posledni dobou potkavam cim dal vic lidi, co Turingovym testem neprojdou.
Na Turinguv test by bylo potreba nejak aplikovat i Heisenberguv princip (pozorovatel ovlivnuje pozorovani). Mam totiz pocit, ze uz dnes by dost pocitacu u dost lidi testem v pohode proslo.
Ano, Turingův test s umělou inteligencí souvisí, ovšem nemusí být nutně vázán na schopnost vlastního vývoje. Pokrok v jedné poměrně specializované oblasti ještě neznamená, že je světě systém schopný vlastního rozvoje. A systém schopný vlastního rozvoje nemusí nutně projít Turingovým testem - proč by taky měl? Pořád se nemůžu zbavit dojmu, že tady poletují vzpomínky na HAL9000.
Ještě pro přesnost - stát se může, ale stále nějak nevidím silnou souvislost. (Taky jsem kdysi studoval umělou inteligenci - snad ne dost do hloubky, ale na něco si ještě vzpomínám.)
Třeba ty stroje budou umět i lépe česky. Ten přechodník máte blbě, doporučuji napříště se jeho užívání vyvarovat, málokdo to už dnes umí. Je to koneckonců v češtině tvar více méně vyhynulý. Zabývaje, zabývajíce, zabývavše, zabývav... :-))