U technologií je to často tak, že si neřeknete "vynaleznu technologii". Funguje to tak, že potřebujete výrobek a cestou k realizaci jeho výroby musíte překročit určité překážky. Pokud vyrábíte například bonbony, asi největší překážkou bude marketing. Pokud vyrábíte měsíční základnu a vymýšlíte dopravní systém, bude potřeba zdolat překážky mnohem významnější a často k jejich optimálnímu překonání budete potřebovat nové technologie.
Bohužel to vypadá tak, že technologie z kosmického výzkumu nebudou díky marketingu (tj. neschopnosti propagace a tím získání příliš malého rozpočtu), takže budeme mít místo kosmického výzkumu bonbony :-). O technologie zájem bude pořád, ale nikomu se nebude moc chtít investovat do jejich získání ...
Pokud si autor článku pamatuje, tak podle podobných předpovědí měla být na Měsíci naše (ne česká :-) ) už desítky let fungující kolonie a na Marsu jsme měli mít postavené kadibudky :-)
Myslím si že podobné věci se špatně odhadují. Je dost možné že se lidstvo vrhne na sociální zabezpečení a boji proti globálnímu oteplování a na vývoj užitečných věcí moc prostředků nezbyde. On ten předpovězený exponenciální růst je stejně pravděpodobný jako jeho zahnutí do S křivky, kde se naopak rychlost vývoje zpomaluje.
Co se onoho vývoje rychlosti procesorů týče, nějak zvlášť se o to nezajímám, ale nezastavil se už? Co vím, teď místo zvyšování frekvence se staví vícejádra, ale rád se nechám poučit.