Vlákno názorů k článku Singularita: doba, kdy naši roboti budou vyvíjet naše roboty od Host - Je to jen otázka měřítka v ose X...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 2. 2010 10:25

    Host (neregistrovaný)
    Je to jen otázka měřítka v ose X a Y. Laicky řečeno zahnutí je v celé exponenciální křivce stejné (coby poměr hodnot Y2 a Y1 při konstantní vzdálenosti X1 a X2). To, že existuje něco jako "koleno" je jen iluze našeho oka, které rozlišuje sklon (tj. úhel) dané křivky a ne "tangens" tohoto sklonu a tato iluze se odvíjí nejen od povahy dané křivky (tj. dané exponenciální funkce), ale rovněž od měřítka v ose X a v ose Y.
    Nazvětšujte si měřítko některé z os a uvidíte koleno jinde (ev. nikde).

    Takže: pokud je vývoj opravdu exponenciální a pokud si autor stále stojí za tím, že jsme v "koleně", pak stejné tvrzení mohli říkat novináři i před 200, nebo třeba 5000 lety, stejně jako to budou moci říkat za dalších 200, nebo 5000 let. A měli by stejnou pravdu. Akorát si vynesli křivku v jiných měřítcích.
    Jediné, co z toho lze dovozovat, že za A roků budeme znát B krát více, kde A a B jsou konstanty pro celou exp. křivku. Pokud by křivka začala od určitého okamžiku růst rychleji, než B, pak už není exponenciální.

    Prosím autora, aby zmínku o koleně z článku vypustil. Tato zmínka na mě působí trochu diletantsky a není správné na tomto mylném předpokladu stavět další závěry.
  • 9. 2. 2010 11:24

    kert (neregistrovaný)
    Ano, přesně tak, lidstvo se vyvíjí exponenciálně a žádné koleno ani "zlom" v tom neexistovalo a existovat nebude.
    A pokud jde o "singularity", v minulosti už k pár došlo (například: příchod křesťanství, oddělení vědy od církve v 16. stol, ..., počítačová revoluce v posl. 25 letech) a IMHO sotva se s tím bude moct srovnávat, že jedny mašinky začnou montovat jiné mašinky (to dělají už teď).
    Nevěřím nikomu, kdo tvrdí, že žijeme ve zcela zásadní epoše vývoje, kdy se dějí zázraky na počkání nebo se alespoň "brzy" (rozumějme aby se to stihlo za věštcova života) dít budou. Je to jen způsob, jak si něco užít před smrtí, jak se aspoň chvéli cítit jedinečný.
  • 9. 2. 2010 14:24

    Roj
    Přesně tohle jsem chtěl napsat. Jakmile jsem dočetl k tomuhle žvástu o kolenu exponenciály, přestal jsem článek číst, pač ho psal kdosi, kdo... jak to jen napsat eufemicky... :-)

    Prostě bláboly nečtu :-)
  • 9. 2. 2010 19:18

    Václav Kyba
    koleno mozna neni stastne oznaceni, ale prece nemeni nic na veci onoho exponencialniho charakteru. a jestlize se z matematickeho sveta prenesete do realneho, tak pokud se ona tangenta stane temer kolmou v rozsahu doby trvani zivota, smirim se klidne i s onim 'kolenem'.
  • 10. 2. 2010 16:25

    Jan (neregistrovaný)
    Nesouhlasím. Tangenta samozřejmě záleží na měřítku v čase X, stejně jako Y. Pokud jedem milimetr na X ose bude rok, "koleno" bude úplně jinde, než když to bude století. Lidi, uvědomte si, že na ose X a Y jsou jiné jednotky, X je čas a Y jsou znalosti. Tak jakápak tangenta, jaképak koleno?
  • 10. 2. 2010 16:29

    Jan (neregistrovaný)
    Ještě dodám: "téměř kolmá" je např. úhel 20:1 (tj. 2000 úhlových procent, odpovídá cca 87 úhlových stupňů, což se blíží magické devadesátce). Jenže ta dvacítka má úplně jiné jednotky (znalosti), než jednička (čas). Takže změnou měřítka některé z os z toho uděláš jakýkoliv jiný úhel v intervalu <0,90> stupňů, vyjma hraničních hodnot. Z "téměř kolmé" tak může být pouhou změnou měřítka "téměř vodorovná". A koleno si tak napozicuješ na úplně jiné místo.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).