"Nedokážu si představit, že by tu HDTV bylo možné provozovat jinak než v MPEG-4"
Na druhou stranu tohle mi vylozene zavani manazerskou zaslepenosti ... samozdrejme ze jsou i jine moznosti nez mpeg-4 - srovnatelne, levnejsi ... ignorovani konkurencniho prostredi a zaslepena zavislost na jedinem moznem dodavateli/formatu take neni zrovna dobra vec ... ale vem to cert, hlavni je ze konecne prasti s mpeg-2 a ja nebudu muset kupovat set-top-box zcela zbytecne dvakrat !
Tchajwanci vam vygeneruji prakticky libovolne mnozstvi zarizeni s MPEG-4/H.264 (H.264 Part 10).
AFAIK jedina alternativni moznost, kterou bere prumysl vazne, je VC-1 (AKA Windows Media 9), nicmene si nejsem jist, zda je to vyhra.
Mimochodem nebojte se toho, ze cely stat prejde na MPEG-4 najednou (to je mozne nejpozdeji prave ted pred zacatkem radneho provozu). Takze bud si poridite druhy set-top box nebo pockate na nejaky dualni.
Někdy i skutečný odborník má slabší chvilku. Něco jako H.264 Part 10 pochopitelně neexistuje. Buď je to MPEG-4 Part 10 (označení kodeku podle standardizačních komisí organizací ISO a IEC) nebo H.264 (označení stejného kodeku v terminologii používané ITU, respektive její sekce T (ITU-T).
Technicky vzato řádné vysílání už pochopitelně běží. Michalovi šlo spíše o to, že v současně době je ještě počet STB mezi lidmi poměrně malý (200 tisíc STB versus 4.2 milionu domácností), takže je stále ještě relativně jednoduché změnit vysílací technologii. Až se vše dá skutečně masivně do pohybu, tak s danou technologií uvízneme na mnoho let.
Osobně si myslím, že MPEG2 se už teď dříve než za 10 let nezbavíme a vsadil bych si na to, že jako první začne brečet Česká Televize, až bude chtít rozšířit počet programů (TV, HDTV, více rozhlasových stanic nebo kvalitnější zvuk) a zjistí, že nemá v multiplexu na to už žádné místo.