Nekecám o věcech, o kterých nic nevím. Furt se zde žvaní o připojení 9,6 kbit/s za 500 ,-. AO/DI je úplně jiný typ služby, jedná se o dynamicky se připojující tzn. - nedá se porovnávat s tarifem internet 2003. Mimo špičku je dá se říct garantovaná rychlost 128 kbit/s + 9,6 kbit/s celý den zdarma. Tento kanál 9,6 se nemusí využívat jen pro poštu, ale pro posílání malého objemu dat ( plat. terminály ). Nevím kdo a kdy sdělil přesné podmínky spuštění služby a cenovou nabídku pro firmy a normální uživatele.
On je velký rozdíl mezi "je garantováno" a "dá se říct je garantováno", zvláště u Telekomunistů. Viz jejich ADLS - rychlost agregaci se bude velmi blížit rychlosti před agregací. Někdo tomu uvěřil a teď nechce pochopit, že 1.2kbps se velmi blíží 192kbps.
Já musím souhlasit. Ta nabídka je na ČTc až podivně výhodná. Za 500,- paušálu je to vpodstatě garantovaná 128kbit linka po spolehlivém ISDN (myslím ve srovnání s ADSL) v době mimo špičku.
Celkem Vás to vyjde na 1100 měsíčně, za což ADSL nepřídíte ani omylem a většina mikrovl v téhle cenove relaci má drsné datové omezení. Tady je to bez omezení.
Spíš se obávám, že tam bude ještě nějaké omezení, protože při tom jak je to v článku podané by to byla docela špica.
Otázka je jak bude to "dynamické" přidělování B-kanálů spolehlivé. Měl bych trochu obavy s toho "Telecom driveru"
ne, pan to mysli tak, že za 500,- máte 2x B-kanál=128kbit mimo špicu ke stahování a když aktivně nepracujete, tak furt jste online na 9,6kbit
pro mě ideální pro ICQ a hlídání mailů
No nevim, ale ja to chapou asi takto. Je to ale ciste moje spekulace (i kdyz uz sem se parkrat do tech telekomunistickejch nabidek trefil :)) mate za 1100 kc mesice linku 9.6kbit (garantovano tak 5kbit kvuli signalizaci) to Vam budou ve smlouve garantovat (doufejme). Ve spicce vam prideli B kanal za prachy mimo spicku zadarmo(dufejme, ale na to bych moc nesazel). A ted kde je hacek. Hacek je dle mne v tom dynamickem pridelovani. Je zde recen,o kdyz bude volna kapacita (takze agregace pripojek) A po zkusenosti s ADSL vime ze agregace v podani CTc je brutalni. Takze ono to prideli B kanal, ale v pripade ze bude brutalni agregace tak to bude celkem k nicemu. Takze za 1100 budete mit pevnou linky 5kbit za sekundu garantovanou (coz je 0.7 kbytu/s). Vetsi rychlost uz budete dostavat jako bonus. Nabidka jako vzdy vypada svetoborne (tak to CTc vzdycky predklada),ale kdyz si nad tim zamyslite tak je to hovadina na kvadrat. Za 1100kc 0.7kb/s. Poridte si datovej prenos od Eurotelu nebo T-mobilu a budete na tom 100x lip. Az to uvidim v realnym provozu minimalne rok bez problemu tak tomu uverim. Zatim jsem CTc nikdy neveril a udelal sem dobre.
Takze zaprve to neni za 500 ale pripocitejte si rozdil bezneho pausalu a ISDN pausalu, zadruhe 9,6 kbps je dneska malo i na ten mail a zatreti o cem se to tady sakra vlastne bavime, vite jake je stoleti? Vztyt vy jim skoro libate nohy za 10 let zastaralou sluzbu.
Opravdu povedena taskarice.
Jednoduše...protože Telecom má na ADSL dost zákazníků... málo do toho investoval.. a není nikdo, kdo by ho v tomto omezil. Takže je mu v zásadě ukradené za kolik to nabízí. On si tím dělá konkurenci sám sobě, takže se mu nedivte. Jsou tu dvě možnosti, buď ho vláda přinutí (nemá motivaci...potřebujě aby měl Telecom zisk=platil daně) nebo vznikne konkurence.. do té doby můžem bulit a vztekat se a nic si nepomůžem. Pořád jsou tu i jiné technologie, kterými můžeme ČTc šlapat na krk.
No nejsem si samozřejmě uplně jistý jestli rozumíte technologii ISDN a ani já nejsu zrovna kovaný odborník, ale myslím, že pojmy jako agregace a spol. tu platit nebudou. ISDN síť je fakt dost dobře postavená.. Telekom do ní narval strašné prachy a teď je nevyužitá, takže toho se nebojím. Spíš si někdo z jejich hlavounů všimne, že je to nějak MOC výhodné a na poslední chvilku to nejak zkrouhne.
Ta volná kapacita se myslí linky neobsazené telefonem. V ISDN proste nelze, aby jste měli obsazenou linku, protože moc lidí ve vaši ulici zrovna telefonuje :o))
SOUHLASIM.
Po zkusenostech s ADSL uz neverim CTc ani jeho jmeno. Jit s touto firmou do cehokoli co neni vyslovne definovano a garantovano ve smlouve se rovna sebevrazde. Vsadim se, ze realita se bude velmi blizit konstantni "rychlosti" 5-9 kbs. Dynamicke pridelovani ostatnich kanalu znamena v newspeaku Telekomu toto: Na rychlost 128 kbs zakazniku zapomen!
Jestli je to tak, jak rikate, proc CTc prenosovou rychlost B-kanalu negarantuje ? Pokud bych uzaviral smlouvu s CTc, zajimalo by mne predevsim, co JE garantovano, nikoli sladke nevymahatelne sliby okolo.
Vyhodne, vyhodne. Kyselina je mineralka, spanelska bota je pohodlna, kreslo pro hosta je elektricke.
Myslim, ze ferova nabidka je za 500 neomezeny ISDN (vsechny kanaly). Bez dalsich priplatku, omezeni a podobnych trotlovin. Bodejt bych to videl jinak, kdyz mam moznost mit pripojeni za ferovou cenu: 384 za tisicovku (netbox.cz - zatim drzim mistral, cekam na reakce uzivatelu).
Tady ta lidska schopnost rozplyvat se stestim nad tim, jak me nekdo ojebava me fascinuje.
Nicmene jsem dostal napad: Pokud v soucasne dobe postradete nejakou sluzbu (JAKOUKOLIV!) tak se ozvete - velmi vyhodne Vam ji zaridim/zridim.
Máte garantovanou rychlost 64 kbit/s na B-kanál od vás k ISP,ale to je fyzická rychlost.Datovou rychlost na IP vrstvě vám žádný ISP nezaručí,ta je závislá na propustnosti linek vašeho ISP.
No, myslím že pojem "volná kapacita", by si zasloužil od ČTc trochu větší rozbor. ISDN účastníci končí na nějaké ISDN desce kdesi na RSU nebo HOST a společně sdílejí jakousi kapacitu přenosových kanálů včetně těch analogových. Tedy např. RSU může mít třeba 120 přípojných kanálů a výstavbu pro 500 účastníků. Z toho zapojených bude třeba 200 POTS a 100 ISDN, dohromady 300 kanálů. Pokud by tedy všech 100 ISDN účastníků využilo 1X B kanál, zbude pro ostatních 200 jen 20 kanálů pro telefonii. Bylo by asi potřeba vědět jaká je opravdová kapacita přípojného bodu a jak bude určován pojem "volná kapacita". A pak se také samozřejmě může uplatňovat agregace ISP, tedy ještě bych se ptal jaký je datový tok daného ISP a jak bude takový "DIAL UP" agregovat.
cituji:
'Důležité ovšem je, že přidělování B kanálů je závislé na jejich dostupnosti, tj. na momentálním vytížení telefonní sítě. Pokud síť právě nemá dostatek přenosové kapacity, B kanály nepřidělí, ani když je uživatel právě potřebuje. Z toho důvodu je třeba považovat zrychlení na 64 kbit/s, resp. na 128 kbit/s za negarantované!'
B-kanaly nejsou garantovane anebo se pan Peterka myli.
Hm, a kdo zaručí, že to bude jinak.
Protože kdyby to fungovalo tak jak má, šlo by o službu paradoxně levnější než ADSL s agragací a datovým limitem 10 GB !!!!
U Telekomu jsou vážně magoři !!!!!
presne tak. ostatne, jestli chce CTc jeste nejak vyuzit investice do zastaraleho ISDN, at da ISDN (D kanal + 2x B kanal) za mesicni pausal 300 Kc. jinak at si ISDN nacpe za ty prachy svym zamestancum domu, urcite budou radi :-)
tyhle typy miluju, pral bych jim bydlet tam kde bydlim ja (je tu jedine a pouze adsl diky mistni zakladni skole, o nejakych bezdratech si tu muzem nechat tak akorat zdat) a to nemluvim o drtive vetsina ostatnich (nemaji chudaci ani to adsl)...
nekdy by to chtelo trochu realny nadhled panove...
a prave na to CTc spoleha je dost zakazniku, prevazne doma ktery proste jinou moznost pripojeni k internetu nemaji. Proto stale nabizi silene sluzby za silene penize.
Zabřednout jinam od ADSL se snaží hlavně Telecom. Alespoň moje zkušenost je,že když už jsem se vydám do slepé uličky udělám čelem vzad co nejdříve poté, co zjistím, že jsem ve slepé uličce.Zato Telecomu je jedno, že mu kvapem ubývají zákazníci a počká až si všichni i jen mírně náročnější zákazníci pořídí alternativu.Až bude mít posledních 500 000 přípojek, tak začne nabízet to co měl nabízet před pěti lety. Ovšem teď momentálně se domnívá, že maximalizuje svoje zisky. Ve skutečnosti si kope hrob.
Otázkou je, co myslíte pod pojmem "garantované". B-kanál skutečně dostat NEMUSÍTE, ale pokud jej dostanete, máte 64 kb/s garantovaných až k ISP. Do internetu vám negarantuje téměř nikdo nic.
U ISDN má být u nonstop D-kanálu garantovaných 9,6 kbit/s, ale u B-kanálů je rychlost dynamický přidělována až do max. 128 kbit/s. Rychlost u B-kanálů je max. možná, ale negarantována. To je sdělení ČTc, když představoval Ondřej Felix, tehdejší g.ř. tento model v červnu na Fóru pro Dial-Up Internet.
Rychlost B-kanálu je 64 kbit/s a je vždy garantovaná,vyplývá to z definice ISDN.Pokud mám ISDN2,tak mám 2xB+1xD,tedy 64+64+16 kbit/s 100% garantovaných od uživatele až k ISP,ale pozor na síťové vrstvě,nikoliv na IP vrstvě,Na IP vrstvě vám rychlost nikdo nezaručí.
Stále se totiž plete rychlost síťová a rychlost datová,jedná se o dvě různé věci.Pokud vám někdo nabízí připojení,tak mluví o síťové rychlosti,ale zákazník vždy mluví o datové rychlosti.Z toho vznikají rozpory a nedomluvy.
A to je prave ono - pokud se CTc nezavazuje, ze B-kanal dostanu, v souvislosti s chovanim CTc k zakaznikum si to vykladam jako ze ho NEDOSTANU. Pak by efektivni rychlost B-kanalu byla 0 kb/s.
V praxi by to zrejme vypadalo tak, ze efektivni rychlost B-kanalu bude treba 20 kb/s, pokud se CTc najednou nerozhodne, ze B-kanaly se proste pridelovat nebudou.
Prijde mi zcela absurdni uzavirat s nekym smlouvu napr. o odvozu odpadku, ve ktere je klauzule o tom, ze poskytovatel sluzby bude odpadky odvazet jen kdyz bude mit dostatecny pocet vozu v autoparku, ale ja budu platit porad.
Jo, ale jak jsme se právě dověděli , když síť uzná za vhodné, tak vám B kanál prostě nepřidělí... Takže taky nemáte garantováno nic. Nikdo vám negarantuje ani na druhé vrstvě, že se vůbec někdy někam dovoláte.... Tak nevím proč cosi prndáte o IP...
1) Buď volný kanál skutečně není. To je ale VELMI nepravděpodobné, tato situace v praxi nenastává. Pokud by totiž skutečně nebyly dostupné B-kanály, znamená to, že si z přípojky ani nezavoláte, a pravděpodobně si nezavolá ani nikdo jiný, kdo je na stejné ústředně ČTc.
2) Nebo B-kanály bude ČTc záměrně na vaší přípojce blokovat , potom je to lumpárna, zejména, pokud tím zabrání čerpání služby, jež je v ceně paušálu AO/DI
Je to tak že kanálů pro komunikace je třeba 100 pro 500 lidí. Pro běžné hovory a placené dial up, to bohatě stačí, prostě se už při výstavbě počítá že nebudou všichni lidi na dané ústředně volat najednou. Ale pokud se nabídne paušál a nebude se dále sledovat doba připojení, lehce by se mohlo všech 100 kanálů zaplnit a pro ostatní by už nic nezbylo. Proto ta podmínka. Stanoví se asi nějaká mez, kolik musí zůstat volných kanálů pro ostatní komunikaci.
A je smluvne garantovano, ze si ze sve pripojky zatelefonuji ? Pokud ano, nabizi se v podstate jen bod 2, volny kanal existuje.
Myslim, ze CTc bude cast volnych kanalu blokovat pro ostatni sluzby. A jak moc priskrti AO/DI, to je, z naseho pohledu, ve hvezdach.
Ti lidé budou platit nemalé částky, takže když telecom zjistí, že chybí volné kanály tak snad posílí. Otázkou je je-li ochoten dělat něco pro své zákazníky a nebo se snažit jen dělat smlouvy, které mu poskytnou to, že mohou na zákazníky z vysoka kašlat.
Někde nahoře v diskusi jsem četl, proč nenabídne jen internetové připojení bez hlasové služby, je prý to tak ze zákona, no tak to dává jasný signál zda bude dělat něco pro své zákazníky nebo uplatňovat smlouvy a zákony.
Představte si situaci, že si půjdete koupit auto a bude pro Vás rozhodující smlouva s prodejcem a auto jako takové Vás nezajímá. Smlouva má chránit poskytovatele a zákazníka, ale rozhodující je jak služba funguje a co stojí, a jak jsou zakazníci spokojeni s poskytnutou hodnotou služby. Osobně si myslím, že poskytovatel také zodpovídá za výběr technologie, kterou Vám tuto službu poskytuje. Když je pro telecom výhodné to dělat takto, prosím ale já bych si nekoupil např. auto, kde by výrobce dával starý motor (ISDN)
když bych věděl, že existují nová lepší řešení (DSL, sdílený bezdrát, kabelovka apod.) jsem zákazník a mohu si vybírat.
Nevím jestli je smluvně garantováno že si musíte ze své přípojky vždy zavolat. To negarantují ani mobilní operátoři, v buňce mají prostě určitý počet volných slotů a pokud se obsadí nikdo další si nezavolá. Stejné je to i na digitální ústředně. A podobné to bude i u GPRS, taky dostanete volné sloty jen když neohrozíte normálně volající účastníky.
Jenomže se to hlídá, a jakmile dochází k vytížení tak se to posiluje. Představte si, že mobilní operátor nebude posilovat a řekne Vám už je Vás tam moc a proto sory ale nezavoláte si. Tak takhle asi ne, co říkate.
Posilovat by se to mělo, ale praxe může být jiná. Přidělen slot na GPRS také nedostanete když není dostatek volné kapacity. Nebude se říkat, sorry je Vás moc, nezavoláte si, ale říká se "sorry je Vás moc nedostanete kanál na data". Hlas je preferován. A posilovat mobilní buňku také není jen tak, má určité technické meze. Takže se to zřejmě řeší přidáním váce buněk do přetížené oblasti. Posílení digitální ústředny vyžaduje také celkem značné investice, tak uvidíme...