neměla být ta otázka "Kdyby byla aktivní technologie Cinema ... "?
Aktivní je na oči problematičtější, ostatně uvádí to Samsung i v manuálech, což je v dnešní době dost ojedinělé. Asi nechce riskovat soudní pře.
Každopádně férové by bylo v tom článku zminit i to, že pasivní technologie má i nějaké nedostatky (neumí Full HD). Ale kdybych si měl vybrat, zvítězila by u mne pasivní (čert vem pixely navíc, hlavně když nebudu na stará kolena šilhat :-))
Myslím, že je to pouze snaha výrobců si na poslední chvíli urvat něco z toho 3D koláče. Technologie je stará, za pár let se budeme smát těm, co čučí na telku s brýlemi.
U aktivní technologie je větším nebezpečím vyvolání epileptického záchvatu, na šilhání bude mít pasivní i aktivní verze vliv stejný. Pořád zde zůstává problém jakékoliv stereoskopie - oko se snaží zaostřit na předměty, které jsou zobrazeny v jiné rovině neostře. To vede k únavě očí. Proto někomu nedělá dobře ani pasivní technologie používaná v kinech.
já se právě obávám, že i za 10-20 let budeme koukat s těmi brýlemi. Zatím to totiž nevypadá na žádný převratný objev na dohled. Předváděné vzorky bezbrýlových zobrazovačů najdou uplatnění jen tam kde platí pravidlo 1 zobrazovač = 1 divák, tedy u mobilů, tabletů apod.
U TV kde se sejde celá rodina je řešení s tou paralaxovou bariérou nebo jak se tomu říká nepoužitelné. A holografie se pořád v plenkách. Škoda :-(
Nikdy nevíme, ale před 20 lety by se nám nezdálo o tom co je dnes možné. Každopádně jsem viděl obraz na 3D Panasonic, děkuji, nepotřebuji, obraz se mi nelíbil, je nepřirozený.
Tak tohle podle mého už dlouho neplatí.
Jako zcela jasný důkaz může posloužit třeba Sony v roce 20098 a 2010.
Modely z roku 2009 byly o třídu kvalitnější, v roce 2010 televizor Sony pod 40.000 představoval vyhozené peníze.
Pokud někdo chcete televizor koupit opravdu co nejlevněji má dvě možnosti - buď čas předvánoční, nebo poslední dobou ještě lépe - počkat na jarní výprodeje které se kupříkladu letos táhnou pomalu až do června.
U Sony bych to bohužel očekával. Jejich TV divize je ztrátová a tak ji celou přesouvají k OEM výrobci. Ne jen montáž, ale i vývoj. Sony si podrží jen nejvyšší modely.
Nevím, od Sony jsem měl za celý život snad jen videorekordér někdy v v polovině devadesátých let. Tv mám LCD Philips. Dost dobře ale nechápu zdejší skepsi k tv Sony. Třeba na anglických serverech jsou v recenzích LCD Sony hodnoceny jako nejlepší. Těsně za nimi je Samsung a Panasonic, někde bývá nejlépe hodnocen Samsung. A třeba o Philipsu tam až do minulého roku moc dobrého řečeno nebylo. Tady v Česku je všechno naopak. Já osobně bych si třeba tv Samsung asi nikdy nekoupil, ale musím uznat, že ho pár sousedů má, obraz je dobrý a za celé roky nevím o jediné reklamaci. Pro příklad uvádím server, kde jsou obsáhlé, vynikající recenze http://www.hdtvtest.co.uk/ a ještě jeden http://www.hdtvorg.co.uk/
Tak jeden Philips z minulého roku tam je. http://www.hdtvtest.co.uk/news/philips-32pfl8404h-32pfl8404-20100105162.htm Je tam i zmínka, že se oproti minulým rokům obrovsky zlepšil, hlavně v oblasti černé. Otázkou je, proč je Philips minoritní značkou na tamějším trhu. Že by kvalitou obrazu? Co se týče Highly Recommended, tak to je jen pár plazem od Panasonicu a z LCD v poslední době snad jen Samsung C580 LCD a Toshiba 40RV753. Ještě k tomu Sony, myslím, že tamější "ústní" hodnocení nevyznívá zdaleka tak špatně jako tady. Řekl bych, že tam většinu tv Sony, ale i Samsung hodnotí nadprůměrně. To říkám i přesto, že bych si asi nikdy od těchto značek tv, ale třeba ani repro a receeiver nekoupil.
TV divize Philipsu má také finanční problémy a brzy skončí. Vývoz do US vzdali už před několika lety. Nemyslím si, že by do Británie vyváželi málo kvůli kvalitě obrazu. Spíš tam nemají kvalitní obchodní zastoupení. A pak je tu ještě problém, který byl zmíněn i v pár recenzích a je vidět i na našem trhu - Philips je dražší nejen než Korejci, ale i Sony a Panasonic. Nejnižší řada 5 je ještě srovnatelná, ale řady 8 a 9 jsou hodně drahé.
Cip demodulatoru je jedna vec a firmware zpracovavajici ruzne informace v transportnim toku je druha vec. I kdyz muze byt problem "jenom" ve firmwaru, muze to byt houby platne pokud neni zajem vyrobce problem odstranit. Spolehat na "posleze dohrany fmw" se nemusi vyplatit.
Specifika jsou znama vice jak 3 roky v DVB-T2 norme na webu ETSI.
Napriklad u prijimace u ktereho jsem vcera dopsal recenzi je DVB-T2 tuner na bazi cipsetu Sony CXD2820R v jehoz ROMce je plna norma DVB-T2.
Cili at se u nas bude vysilat v jakekoliv konfiguraci DVB-T2, tak tento prijimac a vlastne vetsina DVB-T2 prijimacu budou moci toto vysilati bezproblemu prijimac.
Ten prijimac o kterem jsem psal se testoval i v Rakousku a Anglii a to bez problemu v prijmu.
Uz nechci slyset blabol, ze "dokud nebudou jasna specifika...", je to kravina, kdyz tuner umi DVB-T2 dle normy, tak je to pak zalezitost pouze sw (fw) prijimace, jestli dokaze spravne zpracovat TS-EBU625 z cipu jako je CXD2820R.
Cili i kdyz by nahodou doslo k tomu, ze by byly problemy, tak neni problem posleze do takoveho prijimace dohrat vhodny novejsi fw.
Zakon o ochrane spotrebitele v EU hovori jasne.
Kdyz v soucasnosti koupite televizor v EU, treba v Anglii, a ma DVB-T2 funkcni tuner, fw nastaveny pro Anglii a privezete ho to CZE. Tak po radnem zahajeni pravidelneho DVB-T2 vysilani to muze najet spravne, pokud ne, tak vam musi servis fw zaktualizovat.
V opacnem pripade volat COI.
Unijni zakon je nad ceskym zakonem.
Kazdopadne bych se nebal koupit v EU televizor co v tuneru ma cip Sony CXD2820R, ktery ma v ROMce (vlastne tam je PROMka a na konci linky v Cine sedi "duverohodny" pracovnik co do PROMky dohrava chranene fw, aby know-how neunikla ze Sony smerem k cinanum, kteri radi kradou-kopiruji) komplexni fw normy DVB-T/DVB-T2/DVB-C/PAL/SECAM/NTSC vcetne rizeni IIC/SPI okolnich pomocnych cipu. Stejnym zpusobem si Jablotron chrani "svoji" linku v cine a na maticove lavici (perkove mikrokontakty se dotykaji tistaku skrze JTAG) se z Jablonce skrze VPN do fabriky v cine dalkove dohrava oseriovatelny fw, aby to cinani neukradli).
Urcite ho maji televizory Sony co umi DVB-T2 a zrejme i LG, ktery tusim taky pouziva stejny cip.
Takze uz schazi jen cip CXD2821RG pro DVB-T/T2, DVB-C/C2, DVB-S/S2, DVB-H/HC, PAL-SECAM-NTSC.
Mel by byt v zari dostupnej.
Bohuzel toto musim potvrdit.
Jsem invalida po 2 neuspesnych operacich mozku, ano mam i epilepsii.
Mel jsem zapujceny tv Panasonic plazma s 3D a kdyz jsem si naladil na fullHD STB IceCrypt demo vysilani na Astre 19stE v 3D/fullHD, tak jsem do 20minut (pak jsem to zkusil jeste jednou u prirodopisneho demo dokumentu, tez to bylo do 20minut) zachvat.
Umyslne jsou to testoval kdyz byl u me v obyvaku muj otec, kvuli bezpecnosti.
Mel jsem aktivni bezdratove bryle, uhlopricka 107cm.
Rikam rovnou, pro lidi s podobnym onemocnenim je to skutecne nebezpecne.
Musim priznat, ze kdyz jsem hral par her, kde blikala hlavne zelena svetla (televizor ma DVI, pripojil jsem muj P4 PC na otestovani jako PC zobrazovac), tak slabej zachvat jsem dostal tez.
Rozumejte, durazne vas vsechny varuju, ze papir od "nejake" spolecnosti neznamena, ze nedostanete zachvat. V zvlast ceskem prostredi papir snese vsechno.
Jen doufam do budoucnosti, ze se nestane to, ze prestanou vyrabet obycejne zobrazovace a budou jen 3D, pak nemocnemu cloveku zbyva jen videoprojektor.
To kdyz v Panasonic tv menu najedete na polozku aktivace tuneru DVB-C pouze kdyz mate prepnuty jazyk na Svedstinu, Norstinu, Danstinu.
Po aktivaci, naladeni programu (musi byt vlozeny sparovany CAM+karta, pote NEVYNDAVAT, jinak "zmizi" DVB-C tuner) uz muzete prepnout zpet na Cesko.
V pameti uz zustane naladeno vse z DVB-C tuneru.
Alespon to tak bylo v pripade zapujceneho plazma Panasonic 3D (viz prispevek nize o mem epileptickem zachvatu pri sledovani 3D pres aktivni bryle).
Mel jsem od otce zapujceny CAM+kartu, zasunul jsem to do CI-PCMCIA v boku televizoru a od souseda jsem si na tyden zapujcil signal UPC (pres okno jsme natahli 15m ucastnickeho koaxialu).
Jo, dekodovalo to pres CAM dobre, jen jsem musel prepnout do Svedstiny a nastaveni menu pro zemi Svedsko (asi by to fungovalo i tak, ze rec zustane anglictina a zeme Svedsko).
Dal jsem naskenovat vsechny programy.... mohl jsem sledovat vsechny volne i kodovane DVB-C.
Proste chyba ve fw, DVB-C zpristupneni by melo byt "ve vsech" recich/zemi a ne jen Skandidavske zeme.
No vidis, jeste donedavna mel muj otec CRT 62cm, ktera umi i DVB-T/C a ma zezadu CI.
Od UPC prisel CAM+parovana karta, po zasunuti se otevreli vsechny zakoupene programy.
Doporucuji CRT nezahazovat, ma porad dobre zobrazeni a ja nedostal epi. zachvat.
Navic je dobre citelna kdyz do obyvaku sviti ranni Slunce, ktere obycejne LCD presviti tak, ze na ni neni nic videt.
Už jsem tu zaregistroval několik diskusí na toto téma a uz delsi dobu premyslim o nejakem vzykouseni.
Všichni výrobci bez výjimky tvrdí, že televizory budou funkční pouze s jejich USB Wi-Fi adaptérem. TO není nic zvláštního. A většinou i tvrdí že s jiným fungovat nebudou.
Faktem je, že když jsem před necelými dvěma roky zkoušel dva různé adaptéry do TV jiné značky, nechytl jsem se. Ale slo o "televizni" značky, takze to může být tím.
Zkusím zajistit test a domluvit to s sefredaktorem digizone. Je pravda ze by se usetrilo i docela dost peněz.
Stačí si najít začátek pokusného DVB-T vysílání v ČR, start opravdového a datum vydání specifikace od začátku skutečného startu.
Uplynulo hodně vody ve Vltavě.
Ono je jednoduché to hodit na výrobce, ale já se jim nedivím. Na jejich místě bych se choval nejspíše ještě konzevativněji
Aktivace DVB-C jen při volbě nějaké skandinávské země je i u Philipsu a LG. Takže to bude nějaký úmysl a ne chyba FW. V nějaké diskusi se psalo o licenci pro daný stát, ale tomu vůbec nerozumím, proč by potřeboval výrobce nějaké povolení vyrábět pro danou zemi DVB-C přijímač a ještě snad za to i platit. Právní znalci to třeba vysvětlí.
Pokud jste si nevšiml, byl za tím smajlík...
Já byhc slova jako "blábol" používal uváženěji.
Je to tak jak píši zde.
Nešlo mi to, ale pokud se mi podaří sehnat dva tři kousky jiných výrobců (nikoli televizních) a dohodnu se s redakcí digizone.cz, vyzkouším to.
Nemohu si bohužel dovolit to pro účely testu kupovat.
To bych viděl jako pravděpodobné.
Nejspíše si to výrobci TV sami nedělají.
Nicméně v případě např. Philipsu a také Sony, která letos velmi výrazně zlevnila příslušenství televizorů, bych to asi neriskoval.
Jinde, asi ano.
Nesouvisí, ale...
Když vám přijde vysílací rámec v satelitním 3D standardu, což je polovina Full HD buď na výšku nebo na šířku a v televizoru budete mít dvojnásobek subpixelů, co vám budou platné?
Potřebujete dostat do televizoru dva rámce ve Full HD tak, jako vám tam jdou z Blu-ray přehrávače.
Pak máte pro jedno i druhé oko Full HD. Jinak nikoli.
Co z toho vyplývá víte jistě sám.
To zní dobře... i když postupu v praxi nevěřím.
Pochybuji že můžete reklamnovat něco co potřebuje ke své funkci službu, která je dostupná jen někde.
Ale uvidíme.
Jinak díky za dokument prostuduji ho...
Dobre, koupim televizor v Anglii s DVB-T2. Budu mit to stesti, ze DVB-T2 v mem bydlisti zavedou do 2 let. Zjistim, ze neni neco vporadku. Poslu do Anglie prodejci televizor, ze neni zcela funkcni. Prokazu, ze zavada byla pritomna v dobe prodeje, coz snad nebude problem ,ale po 6 mesicich se to prokazat musi. Budu mit to stesti, ze prodejce to uzna jako zavadu. Ale rekne, ze zavada je neodstranitelna (vyrobce nedela ceskou lokalizaci) a dostanete penize zpet. To kdyz vsechno dobre pujde. K tomu ze skocite do servisu nebo zavolate COI to ma daleko. COI (ESC) vam pomuze radou nebo v pripade problemu s reklamaci v EU.
Vyplývá z toho to, že vysílání na v polovičních HD bude poloviční i na TV s aktivním 3D. A pokud bychom tudíž chtěly aby bylo ve Full HD museli bychom vysílat...
A o to šlo
Momentálně se obávám že je
Pak by muselo jít o jiný systém, sekvenčně vysílané by to být nemohlo, takže by se asi muselo vysílat 2x Full HD
Třeba na šířku
Obávam se že v drtivě většině zemí (s výjimkou Japonska) k tomu podmínky nejsou.
I proto je standard pro satelitně vysílané 3D "vertikální" nebo "horizontální 3D"
Tedy v příslušném směru poloviční Full HD
Tak bohužel .... včera jsem odzkoušel na vém Samsungu 5 WiFi adaptérů a nevzalo to žádný. Kdoví na jakej chip je to vůbec stavěné :-/ Kupovat nějakej spešl za 3 000 se mi teda nechce. Škoda.
Velmi pravděpodobně dělají, aby vydělali další peníze na "speciálním" adaptéru. Ve skutečnosti to nejspíš bude úplně obyčejný wi-fi adaptér, jen ve firmware TV bude blokována spolupráce s jiným než právě tím adaptérem. Jinak se to dá těžko vysvětlit, k tomu aby to fungovalo jen s jedním konkrétním typem jen těžko může být nějaký objektivní důvod.
Specifikace vysílání DVB-T v Rakousku a v Česku
Nemyslel jste si snad ze v ramci vsech tech vertikal horizontal sifrovani atd atd existuje jen jeden zpusob jak to delat?
Pokud chcete takto hluboko diskutovat (a tohle je hluboko uz i na me) bud si to nejprve zjistete, nebo si zajistete nekoho kdo o tom technicky neco vi.
DVB-T definuje několik možností a tuner je musí umět. Podle toho co jsem našel o rakouském DVB-T tam nic nestandardního není, vše je podle specifikací DVB-T. Proto bych opravdu rád věděl co jste tím myslel. Já nevím co bych měl zjišťovat, zjišťovat musíte vy, když tvrdíte, že tam je něco nestandardního, jak to mám hledat já, já vám do hlavy nevidím. Ale už podle toho co jste psal o něco víc 3D, kde jste do toho pořád motal způsob přenosu který s tím nemá nic společného bych řekl, že v tom prostě jen máte pořádný zmatek.
Myslim, ze v tomto pripade vyrobcum krivdite. Pro pocitac potrebujete pro tyhle wifi-usb adaptery taky pro kazdeho vyrobce, kazdy model, dokonce kazdou hw verzi jiny ovladac. To by se museli vyrobci domluvit uz na PC a pouzivat nejaky univerzalni ovladac, napr. USB class CDC EEM. A co teprve chudak televizor s omezenou pameti.
Takže teď mi přišlo od LG potvrzení že DVB-T a DVBG-S tunery jsou opravdu i ve verzi pro HD.
Pokud jde o CI sloty, ty jsou pouze LCD s podsvícením LED (modely které končí na "S")
DVB-T2 tuner by měly mít všechny TV LG končící na "W". Např.: 32LV550W, 42/47/55LW550W, 42/47/55LW650W, 50/60PZ570W, 50/60PZ750W, 50/60PZ950W a možná nějaké další. Zatím ale u nás nejsou dostupné.
Plazmy se satelitním tunerem by měly být PZ570S, PZ750S a PZ950S. Taky jsem je ale u nás zatím neviděl.
Co na tyto všechny novinky říci? Pokud někdo nemá akutní potřebu obměnit třeba odešlý CRT, asi bude rozumné, oddálit nákup nové placky co nejdéle. Každým měsícem přichází na pulty u nás nové typy a modely TV. Příznivý je pokles cen, stále větší integrace dodatečných "zbytečností", i lákavé 3D, konverze schopné modely 2D > 3D a bohatší tunerová výbava.
Teď ještě, aby se technologickému vývoji rychle přizpůsobily i televize, vysílatelé a poskytovatelé. Tady bude zpoždění asi největší a nejvíce bude využití nových modelů TV blokovat.
Pane Herwiqu, argumentovat situací v roce 20098, čili až za 18 století, to je opravdu futurologie a nadprůměrně odvážný odhad budoucího vývoje.... :-))
Jak si mám přebrat ten pokles kvality mezi lety 2009 a 2010 u Sony? To je snad důvod, proč nečekat na nekvalitní modely v dalších letech? To se dopředu ví, že v příštím roce nějaký výrobce bude vyrábět nekvalitněji?
V TV musí být předinstalován jakýsi ovladač na USB wi-fi adaptér. Že by to bylo univerzální, nebo uživatelsky programovatelné, či se dají jiné ovladače do TV nainstalovat přes USB vstup, to jsou jen nepravděpodobné hádanky. U multimediálního centra LG je tento USB "pahýlek" přiložen, ale využil jsem drátové připojení k domácímu routeru. Zda by byly tyto adaptéry použitelné i u nové modelové řady TV, to netuším.
USB wi-fi bývají univerzální, pokud by v TV měl fungovat jen ten jeden musela by LG naopak udělat speciální ovladač a speciální USB wifi adaptér. Což je docela problém, protože ty wi-fi adaptéry od LG jsou neuvěřitelně předražené. Spíš jestli to není nějaká fáma, která má přimět lidi aby ten drahý nesmysl kupovali.
A ja se te skepsi ani nedivim. Kde berete, ze ty TV jsou na zminovanych serverech hodnoceny dobre? Naopak jsou to dle jejich hodnoceni prumerne TV. Na HDTVTestu neni ani jedna hodnocena Highly Recommended. HDTVOrg bych vynechal, protoze recenze jsou dost povrchni a nedaji se s drive zminenym webem srovnat. Do vyctu muzete pridat jeste www.avforums.com/reviews, kde ty recenze jsou na stejne urovni jako u HDTVTestu a tam taky zadna Sony neexceluje. Takze proc Sony? Lepe nez Sony jsou hodnoceny i nektere Toshiby a LG :)
Co se tyce Philipsu, tak tam je skoda, ze na nej nejsou zadne recenze na zminovanych serverech. Zrejme se jedna o dost minoritni znacku na UK trhu.
Moment, tak jak tedy? Nahoře jste mi odpověděl, že to je rozhodně blábol a teď tu tvrdíte to samé, tak jak tedy? Asi mi nezbyde abych to šel vyzkoušet sám...
První STB v Anglii uměly jen mód 2k a v ostatní Evropě se potom zavedl 8k. Proto nešly staré anglické STB u nás použít, ty nynější už umí oba. Také při testu DVB-T2 v Praze měly ČRa k dispozici zpočátku jen přijímač z Anglie a proto nemohly testovat všechny varianty, které by připadaly v úvahu. Více se dá dočíst v http://www.digizone.cz/clanky/na-navsteve-u-mereni-prazskeho-testu-dvb-t2/
To jen potvrzuje co jsem tvrdil - jde o výmluvu výrobců a snaha ušetřit každý cent prodejem osekaných tunerů. Stejně je to divné, čekal bych, že bude levnější vyrobit jeden kompletní tuner ve velkém množství než osekanou verzi pro každý stát zvlášť. Zajímalo by mě jestli je to vůbec legální, věřím, že není.
Odkazovaný článek je sice zajímavý, ale o tomto se tam nepíše nic.
O čem to mluvíte? To jestli je systém aktivní nebo pasivní přece nijak nesouvisí s tím jakým způsobem se vysílá. Pasivní 3D s plným full HD rozlišení není žádný zásadní problém, stačí aby měl panel dvojnásobek subpixelů.
Nevyplývá z toho nic. Co si myslíte, že z toho vyplývá netuším. S tím jestli je 3D aktivní nebo pasivní to nemá žádnou spojitost. Vysílání v polovičním HD bude poloviční i na TV s aktivním 3D.