Vlákno názorů k článku Tendence ke státnímu šmírování lidí na Internetu vzrůstají od Jiri Ludvik - Ale necemu takovemu preci smirovanim zamestnance nezabranite... Je pravda,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 11. 2000 17:38

    Jiri Ludvik (neregistrovaný)
    Ale necemu takovemu preci smirovanim zamestnance nezabranite...

    Je pravda, že pasivní monitorování nikomu přímo nezabrání dělat nepatřičné věci, ale působí nepřímo. Pokud člověk ví, že pro zaměstnavatele není problém zjistit, k čemu používal pracovní email, mobil apod., vzniká tak psychologický tlak na sebekontrolu při používání těch prostředků. A pokud vám jako firmě některý ze zaměstnanců uškodí, díky "šmírování" budete mít dost důkazů pro to, abyste ho mohli zažalovat.

    Přímo zabránit používání prostředků podniku pro soukromé účely je skutečně obtížné. Většina softwarů na "šmírování" sice má funkce, které umožňují blokovat nepovolené použití, ale ty jsou většinou dost primitivní a obejít je není složité. Jinak si ale myslím, že na většinu běžných uživatelů s klidem vystačí.

    Samozřejmě kromě technických aspektů, je monitorování komunikace zaměstnanců právně-etický problém, kde se střetává právo na ochranu soukromí osob - zaměstnanců s ochranou ekonomických zájmů firmy, které patří prostředky, které zaměstnanci používají. To je jeden z aspektů problému

    Z dalšího pohledu je to také probém řízení, kontroly a motivace pracovníků. Pokud není ten, kdo by chtěl monitorovat zaměstance padlý na hlavu, musí vědět, že na zaměstnance, kteří mají vysokou kvalifikaci a jejich práce je kreativního charakteru (sem bych dal i IT) šmírováním k vyšším výkonům a menším ztrátám nedožene. Naopak na lidi, kteří nejsou příliš kvalifikovaní a dělají monotónní práci, to fungovat může.

    BTW. Když se bavíme o odposlouchávání, každý si asi automaticky představí sebe v roli toho, kdo je odposlouchávaný. Můžeme ale trochu obrátit perspektivu. Představte si, že třeba takový Telecom chce chce přimět armády administrativních pracovníků, které má, aby se spíš věnovaly práci než surfování na Internetu, aby mohl snížit náklady (a slevnit hovory:-). Bránili byste právo na ochranu soukromí v takovém případě?
  • 3. 11. 2000 11:34

    Dan Lukes (neregistrovaný)
    Ale necemu takovemu preci smirovanim zamestnance nezabranite, tedy pokud vam bude chtit uskodit a nebude uplne pitomej ...

    Otazka je, kde vidite miru kdy vady prevazi nad klady.

  • 3. 11. 2000 8:26

    Jiri Ludvik (neregistrovaný)
    Trochu pozdě, ale přece...

    K možnosti odposlouchávání mailů zaměstnavatelem:

    Vezměmě hypotetickou situaci, kdy jsem vlastník nebo manažer firmy, jejíž pracovníci používají Internet k pracovním i soukromým účelům. Za pomoci připojení, které patří firmě, udělají něco protiprávního (pošlou vyděračský dopis, budou spamovat, nebo nevímcoještě), ozve se postižená strana a zažaluje mě. Zažaluje samozřejmě firmu, protože u ní je větší šance něco z toho vytřískat. Co můžu dělat já? Myslíte, že získám adekvátní náhradu škody od zaměstnance, který to celé spískal?

    Pozn. Následující scénář je čistě americký, v čechách je pravděpodobnost toho, že by nastal velice malá

    BTW. Nebylo by šmírování lidí státem téma nějaký eWorkshop? :-)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).