No, není to tak zcela pravda - dokud stažené neodstraníte, neustále ho nabízíte. A pak s takovým notebookem přijde student do školy, tam ho připojí, do 3 minut je odhalen agenturou a již míří stížnost na Cesnet, že dochází k porušování autorských práv. A student je (obvykle dost rychle) odhalen, a má problém.
Protože stahování u nás legální je, nabízení nikoliv, tak Torrent použitý na díla chráněná autorským zákonem bezpečný není, protože (za vás) ten zákon porušuje.
zde jste měl prostoru více a přece jste jen naznačil výslednou odpověď :) byl jsem na podobné přednášce u nejmenovaného "specialisty" na internetovou kriminalitu a odpověděl podobně. :)
Souhlasím, ještě bych doplnil, že situace má obvykle vlastně dvě roviny: sociální a technickou. V sociální rovině tazatel plácne otázku, nad kterou moc nepřemýšlel - a mělo by se mu dostat odpovědi na podobné úrovni (zde: moc ne). V technické rovině se kdosi ptá na skutečné hrozby (ale pak doláže pochopit i odpověď).
Na blbou otázku blbá odpověď ;) Odpověděl bych asi tak jako jestli je bezpečný jízdní řád nebo koleje.
Prostě jakýkoliv transportní protokol jakkoliv je sám neděravý je bezpečný stejně tak, jako cokoliv co přenáší. Je nejspíš bezpečný v tom směru, že v něm nebyla nalezena kritická díra. Je nejspíš bezpečný v tom směru, že se špatně odposlouchává resp. špatně se skládají jednotlivé odpovědi, je bezpečný v tom směru, že nemá nějaký kritický uzel a že mu tak nehrozí DDOS ... tedy z technického hlediska protokol sám o sobě je relativně bezpečný. Ale jak je bezpečné to co se po něm převáží, nebo jak je bezpečný software, to samozřejmě nezodpovězitelná otázka.
Mimochodem kdybych chtěl mít co nejkratší odpověď, tak jako bezpečnostní specialista bych odpověděl "ne". Protože neexistuje nic bezpečného, pouze věci, jejichž zneužití je náročnější/nákladnější než přínos, který by to přineslo.
Naprosto běžná praxe je, že agent BSA sleduje na uzlu prenosy, pak si stahne filelist, nebo neco navic a poda podnet polici. Ta nasadi soudniho znalce, ktery dotycneho monitoruje. Poskytovatel netu sdeli pro dane IP Jmeno i s adresou a za par hodin mate doma chlapiky se zbrani v ruce a roky soudnich tahanic. Prijdete o pocitace, notebooku, flasky, disky i pametovy karty.
Samozrejme to jde rycheji i na obycejne udani. Treba od souseda. Nic neobvykleho.
BSA vam mezitim, nekdy i driv nez vam dojde soudni obsilka, posle smlouvu s navrhem na vyrovnani skody, ktera byva vycislena v mnoha cifrach. Ale od BSA dostanete slevu. Tak 30-50%.
Takto to proste funguje. Zrovna ted peclive sledujeme jeden takovy konkretni pripad. Prave sem se vratil ze soudu.
Vy ani nevíte o čem mluvíte :-)) Přenos dat mezi trackerem a uživatelem bývá v dnešní době už šifrovaný. File list si stáhne odkud? Od uživatele těžko a z trackeru taky...
Mimochodem pro domovní prohlídku v bytových prostorách potřebujete zatraceně víc než jen nějaký log nějakých kousků přenesených dat + jméno plátce přípojky. Policie musí získat konkrétní důkazy proti KONKRETNÍ OSOBĚ!!
Chtěl bych vidět toho, kdo se pod vydání takového příkazu, jenom na základě nějakého logu ze serveru, k domovní prohlídce podepíše. :-))))
Jinak další věc je, že v domácnosti nemůže policie nutit lidi vypovídat proti "osobě blízké" - což jsou všichni, takže i kdyby nakrásně dokázali, že stahováno bylo na 100% z PC v kuchyni, dětském pokoji, obýváku atd. Musí obvinit KONKRETNIHO ČLOVĚKA - Tátu, mámu, mladšího synka, staršího synka. Pokud všichni prohlásí "Já to nebyl a odmítám další výpověď", tak případ musí být pro nedostatek důkazů odložen.
Mimochodem v ČR není znám JEDINY případ, kdy by policie dostala povolení k domovní prohlídce jenom na základě logu ze serveru atd.
Kvůli SW pirátství a warezu bylo vydáno v podstatě jen pár kusů na celou republiku povolení k domovní prohlídce a VŽDY se jednalo o dementy, kteří nabízeli v Annonci nebo jiné inzerci s číslem na sebe pálené CD, programy atd. a prodávali to lidem - kteří je pak i udávali :-))
Tak nám tu za měsíc v článku poreferujte. Věřím že Vám ho Lupa přijme a my ostatní si o tom rádi přečteme. Nicméně, do té doby bych nazval Váš příspěvek, jak to napsat výstižně a slušně, "neověřený a v nesouladu s mými znalostmi"
Jednani soudu je verejne, staci se sam zajimat a prijit. Nevim kde ste prisel ke svym znalostem, ale skutecnost je uplne jina. Ja na ty soudy chodim pravidelne a sem docela v obraze, to Vas ubezpecuju.
Neslyšel jsem o tom že by byla soukromá osoba obviněna a odsouzena, pokud neudělala nějakou kardinální blbost ve stylu sdílení terabytes na Akademii věd.
Já se rád nechám poučit(bez ironie). Ale abych Vám věřil potřebuji doložená fakta. Nejlépe dúvěryhodné linky. Pokud nejsou, jasný popis případu podložený údaji. A znovu bez ironie, pokud nás chcete poučit o této problematice, skutečně by bylo nej napsat celý článek
Clanek bude jakmile padne dalsi rozsudek. A bude to velmi podrobne i s navodem jak se chranit a hajit, co se monitoruje a konkretni jmena pracujici na strane BSA, policie i soudniho znalce.
"Policie musí získat konkrétní důkazy proti KONKRETNÍ OSOBĚ!!"
Se nezaklada na realne skutecnosti. Druha vec je, ze takova prohlidka bude samozrejme nejspis nezakona. Ovsem budete se 10+let soudit ? Budete investovat stovky hodin casu a desetitice korun do sporu, ktery vam vynese v nejlepsim pripade pokryti soudnich vyloh ? (a co si budem rikat, ruka ruku ..., chtel bych videt soudce, ktery by odsoudil jineho soudce, vzdyt priste by to mohl byt sam)
Mohl bych jmenovat konkretni soudkyni ktera na zakladne naprosto niceho (v nejlepsim pripade nejaka komunikace z nejake IP) povoli s prehledem domovni prohlidku.
Mimochodem, vsichni ti "pedofilove" kterym byl zabaven HW, media, ... spadaji do teto kategorie = neexistuje jediny dukaz proti konkretni osobe.
I to je duvod, proc je po medialnim humbuku ticho po pesine, protoze se jim neda nic dokazat a i v pripade ze by se nejake dukazy nasli, tak se dost pravdepodobne dostanou do rezimu nezakone ziskanych dukazu.
BTW: To vite ze posilanim hambatych obrazku po netu muzete nekoho znasilnit ?