Přitom ten názor byl hloupý. Loterie hrají i lidé, kteří si pravděpodobnost spočítat dovedou.
Pravděpodobnost je sice nízká, ale existuje. A pokud je vklad dostatečně nízký, tak proč to nezkusit. Mám si koupit zmrzlinu, anebo radši los?
Každopádně mě hodně překvapilo, že se do výher musí dát jen 30 procent výdělku a pravidla jsou nastavena pro jeden monopol. To je lepší než si peníze tisknout.
Docela by mě zajímalo, jestli to nakonec vyšlo. Google na "žreby jánošík" mlčí.
Velmi zajímavá je analýza ihned zde: http://ekonomika.ihned.cz/c1-49614470-stiraci-janosik-vyrazi-do-boje-se-statni-loterii-tipos-pred-kamerou
Ve zkratce: malí podnikatelé už to zkoušel proti Sazce (v ČR) i proti Tiposu (na Slovensku). Neuspěli. Zřejmě díky korupci na tom jen utopili peníze a prodělali kalhoty. Velmi poučné čtení!
Tak se jí zeptejte, jak to momentálně vypadá:
http://www.facebook.com/people/Lucia-Zavodska-Svelanova/1329883800
nebo
;-)
Oni lidi pravděpodobnost v podstatě chápou. To jen nevychází váš nevyslovený předpoklad, že peníze mají pro člověka hodnotu přímo úměrnou jejich hodnotě matematické.
A navíc zanedbáváte efekt toho, že si někdo kupuje sen; za pár korun si koupí pár hodin snění o tom, co si za vyhraných sto milionů pořídí. Není to nijak odlišné od třeba návštěvy kina nebo nákupu DVD nebo subskripce HBO.