Tresty za nelegální šíření a stahování (v zemích, kde je nelegální i stahování) jsou moc měkké! Kdyby se to soudilo jako ostatní trestné činy v hodnotě warezených dat; a že se jedná o miliony, tak průměrný pirát by to měl 2 - 8 let natvrdo; větší 5 - 10 let natvrdo!
Pak by si jenom tak každý pirátit nedovolil. Ale dnes? Co komu hrozí? I zatím největší chycený a usvědčený "warezák" působící pod přezdívkou "Nerez", dostal trest jenom "ty ty ty, jeden, už to nedělej" - tedy podmínku.
Tak to je jasné, že každý warezí, když je maximální trest "napomenutí". Stejně tak v té Francii - odpojední od Internetu??? Co to je za trest?
Internet si samozřejmě nechá zřídit jiný, napsaný na známého nebo někoho z rodiny nebo se připojí po domluvě přes souseda... Navíc i kdyby musel být opravdu "bez Internetu", tak tento trest je směšný!!
To je jako kdyby za vyloupení banky hrozilo maximálně, že mi soudce promluví do duše a dostanu zákaz poslouchání oblíbené hudby :-) Kdyby to tak bylo, tak každý asi vybere první banku, kterou potká a pak bude pokračovat po zbytek života... Stát, když to uvidí, tak "přitvrdí" a k zákazu hudby ještě přidá velmi tvrdý zákaz pojídání zákusků a později nejdrsnější zákaz sledování nových filmů.
Pak se může udělat studie, že výše trestu nemá absolutně žádný vliv, protože lidé vykrádali banky stejně ať jim za to hrozilo jen pokárání nebo zákaz oblíbené hudby, pojídání zákusků a sledování oblíbených filmů :-D.
Mimochodem i když se za banku dává cca 15 let, tak stále spousta lidí přepadá vozy s penězi, banky atd. Nevím o tom, že by za středověku někdo přepadal nebo šel vykrádat královskou pokladnu... Dokonce i Jánošík měl respekt před královským výběrčím daní a nedovolil si ani sáhnout na královský vůz s pokladnou :)
Byly za to totiž takové tresty, kde když jste dostali maximální milost, tak Vám mohla být "jenom" sťata hlava jako nejvyšší akt milosrdenství. Jinak totiž za krádež nebo jiný útok na královský majetek nebyly kodifikované tresty, ale dávalo se to nejbolestivější, nejdelší a nejhorší umučení, které zvládli královi rádci vymyslet... V českých zemích se o to jeden pokus jednou udál - hříšník byl následně nabodnut na rožeň, pomalu opékán a opálené maso z něj bylo za živa odřezáváno. Umučení ale nebylo dokončeno, protože už to psychicky nezvládal kat ani jeho pomocníci (!!!), stejně tak jako přihlížející lidé a proto místní rychtář, který měl umučení dozorovat, nařídil rychlé setnutí a ukončení mučení.
A hádejte jestli to ještě někdy někdo zkusil? Ne... Nezkusil :-) Ani Jánošík, ani Jan Grasel ("grázl") to nezkusili.
Takže evidentně, pokud je represe pořádná, tak vliv určitě má :-)
Co to je za trola? Každý nechce žít v totalitě.
Musí se prokázat porušení zákona, zavinění, dokonce úmysl, společenská nebezpečnost.
Navíc kopyrajttrolové nechtěj dát toho člověka do basy, ale chtěj jeho majetek.
Já jsem kupř. nikdy žádnou hudbu, filmy, software kromě OEM Windows nekoupil a nikdy kupovat nebudu.
Takže Truecrypt, vypnout komp a pravidlo č. 1 a la D-Fens: s policií se nebavíme.
Totalitě? To, že si jenom tak nemohu zasahovat do majetku druhých není totalita... Spíš stav, kdy si mohu dělat cokoliv a hrozí mi za to jenom "ty ty ty" je anarchie!
Například zmíněný "Nerez" prý způsobil škodu 80 milionů korun nasdílením 2066 audiovizuálních děl. Což zase není tolik. Někdo namítne, že je to možná přehnané, ale i kdyby si každý nasdílený film stáhli jenom 3 lidi a hodnota filmu byla jenom 200 Kč, tak je to přes 1,2 milionu. Každopádně se jedná o velké částky... A co dostane? NIC! Jenom mu soud řekne, že je to bakané a trest nedostane vlastně žádný - dostal podmínku.
Pak je třeba "zloděj", který jenom přijde k přepážce a řekne: "Přepadení, vydejte mi všechny peníze!"; pokladní mu řekne: "Ne, nevydám!", zloděj odejde, nikomu neublíží, nikoho ani neohrožoval zbraní, neměl s sebou ani žádnou zbraň, nezpůsobil žádnou škodu, ale přesto dostane NEPODMÍNĚNÝ trest!
Opravdu mi to nepřijde adekvátní.
I největší zavilý stahovač musí, alespoň večer sám před sebou než usne, uznat, že když někdo nasdílí tisíce filmů, tak filmové tvůrce nějak poškodí a že to určitě není zcela v pořádku.
Podívat se na film, který je nelegálně šířený a nezaplatit za něj beru jako něco podobného, když bych šel k holiči, nechal se ostříhat a nezaplatil. Holiči taky nic "nezmizí" - naopak mu ještě přibude :-D (ostříhané vlasy, takže zastánce neplacení holičům by mohl namítnout, že holič může vydělat prodejem vlasů na výrobu štětců). Jde o to, že holič by mohl stříhat někoho jiného, kdo by mu normálně zaplatil... Zrovna tak přijde o peníze filmový producent, který by také mohl dát peníze do něčeho jiného, dělat na to reklamu a zaplaceno by za to něco jiného dostal.
Kdo si stahuje (nebo dokonce ještě i sdílí) filmy a neplatí za ně, tak je to úplně to samé jako když někdo jde k holiči a nezaplatí.
Teď si ještě uvědom, že né každý, kdo si něco stáhl, by na to šel do kina nebo si to koupil. Proto je holej nesmysl počítat škodu počtem stažení krát cenou vstupenky!!!
Prostě, když nenajdu na netu Šmouli, tak se na ně prostě jenom nepodívám=tudíž bych nikomu stejně nic neplatil!!
Takže když někdo půjde do luxusního kadeřnického salónu, kde ostříhání stojí 2500 Kč, nechá se ostříhat a nezaplatí; ale on nemá těch 2500 Kč, takže by za to stejně nemohl zaplatit ani teoreticky, tak podle Vás salónu žádná škoda nevznikla, protože:
1) Nic se jim neztratilo
2) Ten člověk by si to stejně nekoupil. kdyby za to musel platit
Mimochodem byste za ty Šmouly dřív nebo později stejně zaplatil. Ano, dá se žít asketickým způsobem života s odmítáním všeho, co není vyloženě nutné pro život. Jenže daň je za to velmi vysoká - mnohem vyšší než zaplacení za "zbytečnosti".
Především život askety je život samotáře bez rodiny. Známý Díogenés ze Sinópé neměl vůbec nic, ale neměl taky ani žádnou manželku, milenku nebo rodinu.
Co byste řekl přítelkyni, která by na Šmouly (nebo cokoliv jiného) chtěla jít do kina?
V zásadě máte dvě možnosti. Buď jít a zaplatit. Nebo to odmítnout s odkazem na to, že nehodláte podporovat nenažraný filmový průmysl, takže do kina s platbou za lístek prostě NIKDY!!!!
Pak ovšem jenom místo, které byste si koupil Vy si koupí někdo jiný a půjde s Vaší bývalou přítelkyní místo Vás.
Ten příměr s kadeřnictvím tak, jak ho uvádíte, je pitomost. Správný příměr by byl: ostříhám se sám + všechno, co s tím souvisí (nedám vydělat kadeřníkovi).
Šmoulové vs. přítelkyně: upřímně: nechtěl bych takovou přítelkyni, která nutně potřebuje jít na šmouly. Jistě existují takové, které šmouly nemusí a mají jiné, z mého pohledu lepší zájmy, potažmo si umí to či ono samy stáhnout a podívat se na to se mnou v teple domova třeba u krbu (s jednou takovou jsem se před víc jak dekádou oženil a neřekl bych, že bych nějak strádal).
Jakkoli máte v jiných ohledech na různé věci názory, které jsou v souladu s mými, v tomhle jste vedle jak ta jedle.
Tak v tom případě ano, ale jedině pokud kopie StarWars pak vypadá nějak takto:
http://www.youtube.com/watch?v=3GJOVPjhXMY
Ohledně ceny asi jen tolik, že nelze stanovovat výslednou cenu podle nákladů. Existují i hodně drahé služby, které mají náklady naprosto minimální.
Například poradenství - je úplně normální, že za poradenství pro business (právo, účetnictví, marketing atd.) vysmahnete tisíce za pár minut. A jaké má asi poradce náklady na pokec s Vámi v kanceláři? Možná tak 5 Kč za sklenici minerálky, kterou Vám nabídne :).
U filmů je pravda, že výroba další kopie neznamená skoro žádné náklady. Stejně tak ale v kině nebo divadle obsazení dalšího neobsazeného místa také vytváří jenom minimální náklady (za úklid místa a jedno použití WC), ale jenom proto rozhodně není správné natlačit se na nevyužité místo v kině nebo divadle zdarma a ještě protestovat, když přijde uvaděč a chce peníze za lístek.
Příměr s tím, že se ostříháte sám jde použít - ovšem ne na stahování filmů. Můžete se samozřejmě jinak zabavit sám - zahrát si karty nebo si třeba s kamarády zahrát divadlo. Ale pokud se díváte na nějaký Hollywoodský trhák, pak to rozhodně není "ostříhám se sám", protože ten film natočil někdo druhý.
Bohužel technologie umožňuje udělat kopii jedna ku jedné, takže tam nedochází ke snížení kvality - což u "ostříhám se sám" nebo "opravím si auto sám" je pak na výsledku značně poznat :-D.
Ohledně toho stahování se tady bavíme přece o tom, jaká by situace byla, kdyby to stáhnout nešlo. Kdyby to nikdo nenasdílel. Pak byste si to přece s přítelkyní nemohl stáhnout v teple domova a podívat se na to. Buď byste musel zaplatit nebo se nedívat.
Samozřejmě nejde jenom o Šmouly, ale o jakýkoli komerční film a netvrďte mi, že byste se nikdy na nic nechtěl podívat, ani třeba manželka nebo později děti a nebyl vůbec ochotný za to zaplatit.
Osobně nevidím rozdíl v tom, jestli si někdo stáhne film a nezaplatí nebo jestli se prošmikne do kina nebo divadla, podívá se na představení a taky nezaplatí.
Vyvalit se na volné sedadlo v kině nebo divadle bez placení a ještě to pokládat za své nezadatelné právo, to si nikdo nedovolí...
Ale stahovat bez placení lidem přijde normální jenom proto, že doma za nimi nepřijde žádný uvaděč a nevynadá jim. Zrovna tak před sebou nemají dav lidí, kteří za to samé zaplatili a teď se na ně pohrdlivě koukají.
Ovšem není v tom naprosto žádný rozdíl. Akorát že u sezení v kině nebo divadle by to ten člověk musel dělat veřejně, ale doma v obýváku se na něj nikdo nedívá.
Přitom argument, že "nic nekrade" a "provozovatel pouze nevydělá" je platný i v kině nebo divadle - jen málokteré představení je plné na 100% kapacity, takže jestli se vyvalíte v kině nebo divadle bez placení a je tam jedno místo volné, pak taky "nic nekradete" a "provozovatel pouze nevydělá".
Pokud nepovažujete za normální dožadovat se sedadla v kině nebo divadle bez placení, pak by nemělo být normální ani dožadovat se kopie filmu nebo hudby bez placení.
Známý místní pošuk a "byznysmen", jehož těžký zahraniční byznys je tajný, protože by to debilní Češi nepochopili, a který trpí nutkavou touhou sdělovat podobná "moudra" pod každou diskusí. Pokud někdo podobnou hovadinu ještě utrousí pod článkem zabývajícím se tím, že tvrdší represe evidentně NEfunguje, tak si soudný člověk pouze poklepe na čelo a přestane se dotyčným zabývat.
Jinak existuje spousta pojednání na téma, že represe nikdy nebude fungovat, pokud samotná právní norma je vnímána majoritou společnosti jako nesmyslná, nespravedlivá, nepřiměřeně zvýhodňující jistou minoritní skupinu apod. Ale jak říkám, dotyčný je mimoň, s nímž nemá smysl ztrácet čas.
Uvědomujete si, že mi anonymitu vyčítáte anonymně? :-D
Represe funguje vždy! Pojednání jsou pěkná věc, ale máme také tisíce let zaznamenané historie a ta hovoří jednoznačně.
Píšete: "...pokud samotná právní norma je vnímána majoritou společnosti jako nesmyslná, nespravedlivá, nepřiměřeně zvýhodňující jistou minoritní skupinu apod."
Přitom v současné době vlastní zhruba 3% populace zhruba 98% veškerého existujícího majetku. Zbylých 97% to vnímá nespravedlivě, nepřiměřeně a jako zvýhodnění jisté minoritní skupiny.
A místo toho, aby se to "napravovalo", tak se děje pravý opak. Lidem z těch 97% většiny toho patří stále méně a méně (chudnou) a naopak lidé s té minority velmi bohatých (cca 3%) se stávají ještě bohatšími. Nadnárodní korporace rostou do nadkontinentálních korporací.
Děje se tak z jediného důvodu: Z důvodu MOCI! Protože ty 3% mají MOC a mohou použít velmi silné represe. Proto si těch zbylých 97% nic nedovolí a raději si nechají snížit 2% světového majetku na 0,02% než by podstoupili represe nebo jejich riziko.
Za kapsářtví páchané na běžném plebsu se jenom koupalo v koši v řece. Rozlišovalo se nejen jaký čin je spáchán, ale také NA KOM.
Takže nakopl-li někdo někoho z plebsů, bylo to zcela beztrestné. Ale nakopl-li někdo krále, byla za to smrt.
Takže i zloději kradli v davu plebsu právě kvůli slabé represi (maximálně vykoupání v koši nebo pár ran holí) a většinou nekradli na druhé straně popraviště, kde stáli páni a šlechta a sáhnout na jejich měšce, znamenalo minimálně přijít o ruku.
To je hlavní důvod proč se zloděj "pracně namáhal" okrádat spousty plebsu o minimální částky celé dny, když by stačilo vzít jeden měšec šlechtici a vydělal by mnohonásobně tolik v zanedbatelném čase.
Byla to právě hrozba velmi vysoké represe, která by ho u pána nebo dokonce šlechtice čekala, ale od plebsu nic takového nehrozilo.
Ano. Také jsem warezil a dokonce nevědomky... Už od dob disket. Dokonce, když jsem se setkal s počítači na začátku devadesátých let, tak jsem asi rok vůbec netušil, že za software se něco musí platit a doopravdy jsem si myslel, že se platí jenom za "neschopnost" si ho sehnat od známých nebo jinde a že se vlastně připlácí jen za nadstandardní servis - podobně jako si součástku v autě může každý vyměnit sám zdarma nebo navštívit odborný servis, kde za výměnu značně zaplatí.
Teprve až pak jsem pochopil, že SW je mnohem dražší než HW a že jenom tak si ho kopírovat z diskety na disketu je nelegální :-). Ale nikdo to tehdy neřešil, ani policie a míra pirátství byla u domácích uživatelů 100% :-D.
Každopádně tohle je špatně a úplně to ničí morálku. Protože míra pirátství je tak vysoká, že to lidem ani nepřijde jako něco špatného... A tak to dělá úplně každý. Asi něco jako ve středověku znásilnění vlastní manželky - takový trestný čin neexistoval a dokonce ještě na začátku století se soudy přikláněly k tomu, že "to nejde" :-). Všem to přišlo normální a všichni to dělali. Teprve až s příchodem pořádných trestů, se to začlo měnit...
Tresty zvysovat, dostupnost snizovat! :-)
Kdysi si nekdo postahoval z torrentu svuj oblibeny serial, ktery nebyl nikde ucelene k dostani na DVD nebo jinym legalnim zpusobem (v televizi uz par let nebezel a na DVD bylo cca 5% epizod), stacilo vydat sberatelskou kolekci a hned ten clovek krivdu napravil.
Srovnání lehce mimo. Řidičské oprávnění vydává stát a stát ho může odejmout (ne, že bych s tím souhlasil, ale je to tak). U internetu to neplatí, přístup si kupujete od soukromého subjektu (v zásadě) a stát vám nemůže (neměl by) kecat do toho, zda na internet smíte, nebo ne (myslím, že to snad bylo prohlášeno za jedno ze základních lidských práv, samozřejmě nikoli v tom smyslu, že když internet chcete, tak vám ho musí někdo dát bez ohledu na to, zda na něj máte, nebo ne, ale že když už ho máte, nemůže vám ho stát odebrat pro něčí krásné oči).
Ono to totiz souvisi se zakladnim lidskym pravem na ziskavani a sireni informaci - internet je totez jako noviny nebo kniha - nikdo vam nemuze zakazat je cist, ale ani psat.
A jak tu nekde kolem nekdo odkazoval, jisty soud (jehoz rozhodnutimi se shodou okolnosti ceska justice musi ridit) dokonce konstatoval, ze "autorska prava" jsou s timto v rozporu. Coz sice neznamena, ze nekdo nemuze byt za jejich porusovani postizen, ale tentyz soud defakto stanovil tu hranici na komercni (tedy za ucelem zisku) porusovani prav. Tim defakto prohlasil, ze na veskere domaci kopirovani naprosto cehokoli plati, ze se na to vztahuje ono zakladni pravo na ziskavani a sireni informaci a nelze to zadnym zpusobem trestat.
Co to placas? Ten Nerez dostal k ty podmince hlavne financni postih a musi splatit nekolik milionu. Vim ze nekde na foru mu to vypocetli, ze prumerne vydelavajici clovek by byl o minimalni mzde 25 let, protoze vsechno nad to mu bude ze mzdy strhavano. To je docela hustej trest, pro nej to znamena, ze bud bude zit ze zakonnyho minima pulku zivota nebo si bude muset nekde privydelavat nebo pripadne vydelavat jen na cerno, jenze to ma zase efekt na socialni odvody a teda minimalni duchod. Prijde mi, ze byl potrestanej docela tvrdym exemplarnim trestem a ted toho sdileni hodne lituje.
Upřímně řečeno by mě docela zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby ty tresty byly tak drakonické, jak navrhujete. Vlastně by mě zajímalo, jak by to na světě vypadalo, kdyby dané dílo skutečně *nešlo* upirátit. Dost možná, že by to skutečně samo vyfiltrovalo ta dobrá díla od těch špatných v tom smyslu, že ta špatná by vůbec neexistovala, neboť by se nevyplatilo je dělat, protože tržby by nezaplatily náklady na výrobu a propagaci.
Dokonce si myslím, že řada i těch průměrnějších, ale i těch fakt dobrých by na tom byla hůře než dnes, neboť jsem přesvědčen, že nyní jim k propagaci právě hodně pomáhá i to zatracované pirátství.
A třeba by to bylo všechno úplně jinak.
Ale to se nikdy nedozvíme, protože neupirátitelnost díla nelze zaručit. Dokonce ani nelze zaručit, že když své dílo nikdy nevydáte a necháte si ho jen ve své hlavě, že to za vás neudělá někdo jiný, kdo bude mít stejný nápad jako vy.
No právě - to byl důsledek toho, že alkohol je někde na pomezí mezi měkkými a tvrdými drogami. Tzn. s dost velkým rizikem návyku. Ano, jen u málokoho se návyk rozvine do těžké závislosti. Ale o návyku svědčí např. už ochota zaplatit velmi vysokou cenu (za prohibice), zvlášť když vezmeme v úvahu, co si vlastně člověk kupuje (jaký přínos to pro něj má).
Piratstvi by snizilo, kdyby distributori a vyrobci filmu investovali sve sily ne do nekonenecneho boje s piraty, ale do fungujici distribuce. Snazim se najit ke stazeni filmy, ktere nejsou uplne kasovni trhaky, ale maji hodnotu a kvalitu a ty po odpromitani v kine clovek nenajde. Nejsou nikde ve formatu VoD, nejsou na iTunes, nejsou ke stazeni, jen koupit DVD nebo Blue Ray, to znamena 200 Kc min.plus postovne a cekani par dni, nez to dojde. Proto nezbyde nez hledat na Ulozto a u piratu, chci-li to mit hned a platit normalni castku jako ve videopujcovne, kterych je cim dal mene.
V době vysokorychlostního internetu a masového nástupu informačního věku se opravdu najde jen málokdo, kdo by ještě v dnešní době navštívil videopůjčovnu a půjčil si tam film za 50-60Kč, když si daný film může prostřednictvím internetu stáhnout z pohodlí domova a zcela zadarmo. Ušetří tím nejen čas ale i peníze. A o to jde lidem v dnešní době především.
Tak tak, viz tento skvělý obrázek (samozřejmě nezahrnuje onu "příjemnou" cestu do a z půjčovny).
http://www.techdirt.com/articles/20100219/0139308235.shtml
Mmchd. kdo jako rodič zažil situaci, že chcete dítěti pustit z orig. DVD nevinnou pohádku a přitom musíte 5 minut přeskakovat debilní násilné trajlery, přičemž se Vám na plotně pálí jídlo a ve vaně topí druhé děcko, tak pochopí, že rodič je pro bezmozky z Hollywoodu persona non grata (taky nidky nepochopí, že rodiče v 90% nedostanou do kina, protože na to nemají čas - bohužel alternativu opět nabízí pouze piráti). Prostě tihle rádoby "podnikatelé" místo, aby šli zákazníkovi naproti, tak dělají vše proto, aby si okolo sebe normální lidi nasrali a donutili je se na jejich práva vůbec neohlížet.
Vcelku přesně napsáno. Dětské DVD, 10 minut přiblbých znělek, nepřeskočitelné ukázky, varování o tom jak je kopírování špatné. Vždyť mám originál. Vlastně, měl jsem. Většinu jsem "upravil" do podoby "plug and play". Distributor se mi z nějakých důvodů snaží diktovat na co se mám nejdříve dívat. A vysvětlujte dítěti, proč musí na Krtečka čekat tak dlouho. Piráti nabízí výrazně "parent friendly" verzi, tak ať se oficiální distributoři moc nediví.
Přesně tak. Plus osekat regionální omezení a systémová (win-only) omezení.
Někdy mi ale připadá, že distributoři ani nemají zájem, aby diváci jejich film viděli.
Před několika lety jsem sháněl starší film slavného režiséra. Elektronická verze na itunes/amazonu/wherever dodnes není. DVD/BD verze není k dispozici ani západní Evropě ani v USA natož v ČR. Ani na ebay. V zemi původu filmu mi kamarád sehnal "originální" DVD, uvnitř zatavené krabičky však bylo pouze prázdné DVD medium. Nakonec sehnáno na torrentu riplé z nějaké arabské satelitní televize. Teď už je film k dispozici v mizerné kvalitě i na youtube, ale kdo ví, kdy zmizí...
Nebo jinak: před 14 dny jsem v jednom americkém časopise četl článek, který se odkazoval na dokumentární film k tématu. Zaujal mě a chtěl bych ho vidět. Veřejné promítání bylo na několika festivalech v USA, na DVD/BD to nevyšlo, ale je za pár babek k dispozici na videotéce amazonu. Smůla - nefunguje pro ČR. Sehnáno následně jinými kanály, shlédnuto, spokojenost. Jen tvůrce přišel zkrátka.
Mám vícero DVD která nejdou přehrát, takže jsem si ten film stejně musel stáhnout. Sorry, vydavatelé jsou bezcenný šmejd, který se snaží okrádat především ty, co si jejich díla legálně kupují. Pak se nemohou divit, že o takovou "produkci" není zájem a lidi raději stahují něco, co přehrát jde.
Ano, také jsem vyřešil vadné DVD tímto způsobem (místo reklamace). To je ale přece něco úplně jiného, než stáhnout a nezaplatit.
Souhlasím s kritikou distribučních kanálů - nesouhlasím ale s názorem, že pokud mi distribuční kanál nevyhovuje, mám právo si to ukrást. Férové by bylo např. objednat DVD a pokud mi nevyhovuje dodací lhůta, tak nečekám na poštu a film si mezitím stáhnu...
že na 64 GB flešku se mi vejde cca 15 - 16 filmů, a když to převedu do .avi (nebo získám v takovéto podobě), tak i kolem 30 - 40. Pak mi stačí fleška do kapsy (třeba na chalupu), zatímco jinak bych musel v prvním případě vláčet balík DVD, v druhém už pořádný štos.
A ještě si přisadím: V naprosté většině případů "vlastníci autorských práv" nemají naprosto nic společného s autory díla, takže představa, že "okrádám autory a tím je demotivuji k další tvorbě" je u desítek procent děl zcela mimo mísu. Navíc naprostá většina děl tohoto typu se zaplatí jinými cestami (např. prodej artefaktů spojených s filmem) a pro tyhle cesty je "pirátské šíření" díla mezi populací spíš přínosem, protože rozšiřuje počet zájemců o tyhle artefakty.
Už jsem to tu kdysi uvedl, ale neodpustím si to zopakovat: Francouzský vynálezce Daguerre, který dal svůj vynález (spolu s Nipécem - vynalezli proces předcházející fotografii) volně k dispozici za roční rentu ("která byla nižší, než kolik stojí roční náklady na vydržování jedné opice v pařížské ZOO", jak konstatoval dobový tisk) si udělal bezvadný kšeft z toho, že se spojil s jedním výrobcem daguerrotypických komor, který mu platil poplatek za každý výrobek, který pan vynálezce vlastnoručně podepsal jako "správnou daguerrotypickou komoru", prodávanou za vyšší cenu než běžný výrobek téhož druhu.
Pravděpodobně by to chtělo podobný model i pro umělce, byť je jasné, že "majitelé autorských práv", kteří už metamorfovali do podoby v podstatě parazitické a umělecky sterilní skupiny, proti tomu budou na život a na smrt bojovat, protože jim opravdu jde doslova o život (minimálně o ten sladký a bezpracný).
No nebudu tady probirat jestly jeto trestny nebo ne.
Ale vsichni musi pochopit ze zadny program by se neuchytil pokud nebude vydan jako free nebo sam vyrobce ci programator ho sam neda na net "i kdyz bude placeny". A dalsi vec je ta ze i sam microsoft prohlasil ze mu nevadi ze ho pouzivame tzv. nacerno stazeny. :D A stim ze stahovani muze byt nelegalni >>> pokud nebudem brat ty hrany legalnosti tak co je legalni a co nelegalni !! kdo bude toto rozlisovat ?
No a zase tam bude jeden clovek ktery bude policie - soud - porota - kat :(