Vlákno názorů k článku V českých domácnostech převládají LCD televizory nad plazmami od M BEAT - Lidský zrak není schopen registrovat plošné blikání zobrazovače...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 4. 2010 0:52

    M BEAT
    Lidský zrak není schopen registrovat plošné blikání zobrazovače od kmitočtu 80 - 85 Hz. A to ani periferním zrakem který je na blikání citlivější. Sto a více hertzová plasma tedy z pohledu člověka blikat nemůže, leda by byl takový divák Superman, Robocop nebo moucha.
    V mém okolí není ani jeden jedinec, který by viděl blikání 100Hz plasmového panelu. Včetně mne. Zato je tu hodně mých spoluobčanů, kteří by do levné LCD mazanice nešli, a vyhazovat desítky tisíc za drahé elcédéčko nechtějí. Takže ten těžkotonážní žrout energie co mu říkají plasma to jistí.
    Chtějí se koukat na kvalitní, nemázlý obraz s přirozeným barevným podáním a vysokým kontrastem.
    Nechtějí se koukat na oživlou olejomalbu (v HD trochu ostřejší olejomalbu), která je nějakým omylem považována za módní.
    LCD patří do mobilů, tam je jejich místo.
  • 24. 4. 2010 8:42

    Pamětník
    Já ale předpokládám, že se tady nejedná o vnímání blikání obrazového kmitočtu. Chvění, či poskakování řádek, nebo pixlů, může být důsledek něčeho úplně jiného, než 100Hz opakovačky. Ono se také jedná o to, že samozřejmě není vysílán obraz s opakovačkou 100, 200, nebo až inzerovaných 600Hz, ale toto zahuštění vymýšlí sám televizor a je otázkou, jak se s tím jeho elektronika vypořádá a jaký je výsledný efekt. S tím může dále souviset i fakt, že díky tomu, že se neztotožňuje počet vysílaných řádek a pixelů s nativním rozlišením zobrazovače plazmy, musí se mnoho pixlů vypočítávat a tím se vlastně může obrazová informace každého jednotlivého pixlu lišit v časové řadě s nižší opakovačkou.
  • 24. 4. 2010 9:31

    M BEAT
    Ano vím co myslíte.
    Jenže v tom případě by se tato nepřesnost při zpracování obrazu týkala i LCD TV.
    Obrazové šasi přístroje však obraz při zpracování stabilizuje, takže ke chvění obrazu nedochází.
    Obraz je vždy betonově klidný. Pokud tedy obvody televizoru pracují správně.
  • 24. 4. 2010 10:17

    Pamětník
    Samozřejmě, že se stejným problémem se musí vypořádávat i LCD zobrazovač. Nechce se mi ale věřit, že tvrzení o kolektivním pozorování chvění obrazu na plazmě v konkrétní prodejně je jen něčí zlý úmysl. Právě ale princip rozdílu v rychlosti odezvy se může u rychlejší plazmy projevit negativněji? Možná se to dá u někoho srovnat s vnímáním subjektivně lepšího obrazu na CRT obrazovkách, s jejich typickým dosvitem při 100Hz obrazovém zpracování?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).