Jen malé rýpnutí. Kodér není programátor a obráceně (pokud ovšem daná osoba nedělá obě činnosti). Kodérem jsou lidé, kteří například sestavují kód HTML stránek. HTML totiž není programovací jazyk, ale jazyk popisující strukturu a podobu informací. Programátor oproti tomu sestavuje algoritmus, který řeší nějakou úlohu jejíž výsledky pak může takový Kodér zpracovat do výstupu. Obě "povolání" mají své specifika a v dnešní době se vzájemně doplňují a překrývají. Kodér občas něco naprogramuje, např. nějaký ten Java script. Programátor občas něco nakóduje, např. nějakou tu HTML stránku...
je xhtml jeste html? A co kdyz k nemu pripojim xsl? Ale v tom uz jde delat normalne cyklus, podminka ... ?
Jinak si myslim, ze zakladni info o programovani nemuze skodit, minimalne se tak dotycny nauci popsat dostatecne exaktne a podrobne problem, ktery chce resit.
Samozrejme nema smysl bazirovat na syntaxi (zazil sem i na VS "test" pascalu na papir, kde se resilo, ze tam nemam stredniky ...).
html je deklarativni programovaci jazyk a pisi se v nem programy pro prohlizece.
Rozlisovani koder-programator vzniklo nejspis ve web komunite pro oznaceni lidi, kteri umi jen html a jsou spis web designeri, nez opravdu programatori. Jinak pokud vim tak koder se rikalo programatorum jeste drive, nez nejaky web existoval.
Nejoblíbenějším IDE pro HTML je pak MS Word a kóduje ho každá sekretářka. Kromě MS Wordu se pro programování prohlížečů používá také např. Photoshop s deklarativními programovacími jazyky JPG a PNG. Prvními kodéry byly písaři, kteří kódovali pomocí husího brku pro prohlížeč lidský mozek. Ne že by nebylo možné při hodně volné definice za program označit cokoli na světě, ale není to moc účelné.
Ok, nesouhlasite. Kdyz si odmyslim husi brky tak se vam nejspis nelibi to, ze html je prilis bezne na to aby bylo oznaceno vznesenym nazvem programovaci jazyk :) To nic nemeni na tom, ze ma jak syntaxi tak semantiku a ze se v nem zapisuje jak ma byt program proveden - deklarativni pristup. Ze je vysledek dokument s tim nema mnoho spolecneho.
Pánové, pánové...
Jak by politici mohli programovat? Když nejsou ani ochotni dát si tolik práce aby určili co má výsledná aplikace činit a jaké bude její uživatelské rozhraní!
Tohle vše platí jak pro opravdové aplikace/systémy tak v přeneseném smyslu na vše co dělají. Problematiku údržby, vývoje, směřování do budoucnosti, přenositelnosti, opravitelnosti, nezneužitelnosti, skartace,... nemá cenu ani zmiňovat.
Pro začátek, to jsem záměrně vynechal, by úplně stačilo kdyby se tito hajzlové soustředili na otázku "potřebnosti" a nevměšování se do života lidí; třeba tím že vymýšlejí pičoviny jaké zbytečnosti by se měly děti učit, nejčastěji proto aby někomu přihráli kšeft, nebo proto že se domnívají že když bude země plná programátorů tak bude bohatnout a prosperovat...