rozumím o co autorovi jde, jenže to je problém na stejné bázi (zůstaneme-li u autorovy auto-metafory), jako otázka, proč auta stále jezdí na pohonné hmoty na ropné bázi (čili k té otázce klávesnice jasná odpověď - a co by dělali výrobci klávesnic a další výrobci - stejně jako naftoví šejci - krytá sjezdovka v poušti a klosety z ryzího zlata přece stojí spousty peněz, nebo ne ? :-)
Na jedné straně je tady xx milionů stávajících uživatelů, se stávajícím vybavením, se stereotypy získanými lety užívání, na straně druhé xx TB dat všeho druhu, uspořádaných a zpracovaných do přístupné formy. Těžko nějak stávající internet "vypnout" a "zapnout" nějaký nový, lepší, na bázi virtuální reality nebo já nevím čeho. Vždycky je třeba evoluce - novější technologie využije drtivou většinu stávajícího vybavení a obsahu a přidá něco nového navíc, přitom třeba něco malinkého, zastaralého a již jen zřídka využívaného vyřadí. Takhle zmizel třeba Gopher, kdo si dneska pamatuje, že před masivním nástupem WWW to byl hlavní zdroj informací na internetu a jeho podpora byla v browserech ještě nedávno? A takových technologií je jistě víc, napadají mne BBS a myslím, že podobný osud čeká dříve či později všechno, bude to pozvolna upozadněno novějšími technologiemi a pak zapomenuto.
Revoluci ve smyslu - dneska to vypnem a zítra zapnem něco úplně jiného, lepšího, to může udělat firma o pár lidech, ale síť o takovém rozsahu se musí vyvíjet kontinuálně - je to logické a jinak to nejde.
Ten důvod není záhadný, je naprosto logický, je to xx milionů lidí, co na téhle klávesnici umí psát a učí to další generace, kteří na ní zase umí psát... Všichni klidně odsouhlasí, že jiné rozložení by bylo asi lepší, ale na tohle jsou už holt zvyklí a už si zvykat na jiné nebudou...
Víte někdo, je-li zmíněný moderátor Miloš Čermák ten samý (politicky zavěšený) novinář, která psával do bývalých novinek.cz svá "Okénka z Bosny"?
(Jistě každý tuší, které náboženské straně tehdy musel nepokrytě fandit, aby mohl vše líčit jako svou podporu demokracii.)
Kdysi jsem se pro Dvoraka nadchnul a rozhodl jsem se naučit psát všema deseti na jeho klávesnici. Výsledek? Citelně pomalejší, než na QWERTZ. Důvod mi moc jasný není, normálně jsem všemi deseti taky moc nepsal, ale nakonec jsem i na internetu dohledal, že to není nic divného a že se to stalo i v řadě výzkumů. Od té doby mne nechává problematika změny klávesnice chladnou... :)
Neni to to same. Vy jste psal, ze duvodem je zpomalit kadenci uhozu pisarek, kdezto diskutujici zde tvrdi (a ja mam stejnou informaci, jako on), ze to je proto, aby nebylo (klidne i pri stejne kadenci) moc casto nutne stisknout po sobe dve sousedni klavesy. To je preci zasadni rozdil.
Je podivne, ze autor v clanku vola po pokusu o nadhled a pritom se sam dopousti zuzeni pojmu internet na www, tedy, podle jeho slov "stránek ohraničených oknem prohlížeče". Internet je preci velmi obecna platforma slouzici k vymene dat a komunikaci. Internetovych aplikaci je obrovska spousta a zdaleka ne vsechny maji vystup jen na monitoru pocitace, potazmo v okne prohlizece.
Pokud chtel autor psat o www, mel to jasne rici, ale pak by ta glosa byla jeste o neco prazdnejsi, nez vyzniva takto.
Technologie (podobně jako produkt, nebo firma) prochází evolučním vývojem. Dosáhne vrcholu a upadá. Před vrcholem je třeba - alespoň odborníci to tak doporučují (viz např. kniha prof. Vlčka Hodnota pro zákazníka) - nastoupit novou radikální, nespojitou změnu, aby byl zajištěn další růst (revitalizace).
Internet se prozatím vyvíjí lineárně (bez přelomových změn) a ja jsem jen chtěl upozornit, že k k dalšimu vývoji bude potřebovat nespojitou inovaci.
Ano, dopustil jsem se chyby, když jsem zjednodušil internet na www. Díky za připomínku.
Napadá mě jedna věc: automobilismus (internet) nezahrnuje jen osobní auta (www), ale i jina vozidla (další služby a aplikace) a potřebnou infrastrukturu. Auta si vyžádala silnice, ale nedokázala se od nich odpoutat; nyní silnice utvářejí auta.
Krásné rozhraní pomocí multitoucschcreenu je v tomto videu - zajímavé je to od cca 50. vteřiny, celková délka 3,5 minuty, zájemcům o HCI se bude líbit! Ovšem pro texty to moc není, ale ten fotoblog by tím šel tvořit krásně - bez myši a klávesnice a s daleko větší produktivitou! http://www.youtube.com/watch?v=zp-y3ZNaCqs
Internet je informační dálnice. Nic víc, nic míň. Děsí mě pokusy o vytváření virtuálních světů typu second life. Jsme lidé a měli by jsme se stýkat s lidmi - s přáteli a to in nature a ne virtuálně. Pro mě vize lidstva sedícího u klávesnice a čučícího na monitor je strašná.
Moc pěkné video - líbila se mi možnost práce oběma rukama... je jasný, že to co ukazovali, jsou implementovaný blbůstky, aby to co nejzajímavějc vypadalo, ale třeba ten mixážní pult..! A klávesnice šla vyvolat, co jsem si všimla a třeba (teď se vracim k obsahu článku) by na ní šly i zpřeházet písmenka ;)
Myslím, že za většinu problému v životě si může člověk sám, jen si to těžko přiznává ;) A tomu internet taky nezabrání, ale ani nepomůže... (ale to už je dost OT)
Všechny uvedené inovace jsou radikální a skokové, ale vycházejí ze stejné (technologické) podstaty. Otázkou zůstává, jestli to bude stačit, nebo se bude měnit právě ta podstata..
Právě - je to jen jedna oblast, ještě jen co mě v tu chvíli napadlo a už je to odstaveček.
Nu, já si na ten další vývoj ráda počkám a nechám se překvapit :) Je taky možné, že internet do stereotypu upadne, ale třeba zas přijde nějaké jiné médium/kanál/prostor...
O společnici zrovna nestojím, ale ten liberecký projekt je zajímavý, díky za odkaz.
Jen jsem chtěla říct, že mě k tématu, které jste nadhodil napadá spousta věcí, ani jsem se nemusela moc zamýšlet a Váš přístup mi nepřišel právě zajímavý, objevný či nápaditý. Možná příště na krátkou glosu radši konkrétnější téma ;)
hm a co dal? divny clanek.
by the way: qwerty rozlozeni vzniklo z jineho duvodu. (aby klapky jdouci ve slovech po sobe byly od sebe dal a tolik se nezasekavali.
Zaujalo titulkem, ale obsahem nenadchlo. Čekala jsem hlubší úvahu, širší souvislosti, a čirou náhodou... nemá mít glosa pointu - třeba nějaký na první pohled nereálný návrh do budoucna, který by ale v čtenáři hlodal?
Moc témat, chabá souvislost - buď propracovat net, nebo hardwareovou stránku rozhraní nebo vozy.
Já bych do budoucna tipla 3D rozhraní ovládané "přímým" dotykem, ale to není nic objevného ;)
Z hlediska ovládání mě napadá vzrůstající popularita tabletů a dotykových displayů... klávesnicí se asi nezbavíme, dokud budem používat text, ale třeba se dostanem k nějaké jiné formě komunikace - třeba ikonické. Všimli jste si, kolik lidí "píše" na blog často jen skrze uveřejňování fotek? Nemluvě o intuivních grafických interfacech...
A na závěr trochu sci-fi: Už se těším, až si budu moct s noťasem popovídat! :)
Standartizace netu - já v tom vidim další projev globalizace. Chtějí mít net takový, aby mu rozumělo co nejvíce lidí, tak je prostě stejný ;)
Jooo, tomu rikam dokonaly clanek naprosto o nicem :) Ono lecos vysvetluje i zamestnatni autora - "Autor pracuje jako produktový manažer a zabývá se řízením inovací."
A uz davno se take vymyslela lepsi klavesnice (presneji rozlozeni klaves) napr. Dvorak - pismena jsou usporadana podle cetnosti vyskytu znaku v danem jazyce - je to asi to nejlepsi ergonomicke usporadani, co lze vymyslet.
Ale z nejakeho zahadneho duvodu se to tak moc neujalo jako klasicke QWERTY.