Ten důvod není záhadný, je naprosto logický, je to xx milionů lidí, co na téhle klávesnici umí psát a učí to další generace, kteří na ní zase umí psát... Všichni klidně odsouhlasí, že jiné rozložení by bylo asi lepší, ale na tohle jsou už holt zvyklí a už si zvykat na jiné nebudou...
Kdysi jsem se pro Dvoraka nadchnul a rozhodl jsem se naučit psát všema deseti na jeho klávesnici. Výsledek? Citelně pomalejší, než na QWERTZ. Důvod mi moc jasný není, normálně jsem všemi deseti taky moc nepsal, ale nakonec jsem i na internetu dohledal, že to není nic divného a že se to stalo i v řadě výzkumů. Od té doby mne nechává problematika změny klávesnice chladnou... :)
Neni to to same. Vy jste psal, ze duvodem je zpomalit kadenci uhozu pisarek, kdezto diskutujici zde tvrdi (a ja mam stejnou informaci, jako on), ze to je proto, aby nebylo (klidne i pri stejne kadenci) moc casto nutne stisknout po sobe dve sousedni klavesy. To je preci zasadni rozdil.
hm a co dal? divny clanek.
by the way: qwerty rozlozeni vzniklo z jineho duvodu. (aby klapky jdouci ve slovech po sobe byly od sebe dal a tolik se nezasekavali.
A uz davno se take vymyslela lepsi klavesnice (presneji rozlozeni klaves) napr. Dvorak - pismena jsou usporadana podle cetnosti vyskytu znaku v danem jazyce - je to asi to nejlepsi ergonomicke usporadani, co lze vymyslet.
Ale z nejakeho zahadneho duvodu se to tak moc neujalo jako klasicke QWERTY.