USA zakázaly dovoz technologií z Číny, úniky dat z WhatsAppu a LastPassu, Čína ovládla trh flash pamětí

2. 12. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Adam Selipsky, Amazon Web Services (AWS)
Autor: AWS
Adam Selipsky, Amazon Web Services (AWS)
Hromada novinek v AWS. ARM se chystá na burzu. Masivní investice Číny a Huawei do produkce čipů. Epson ukončí výrobu laserových tiskáren. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Spojené státy zakázaly dovoz a prodej nových zařízení od několika čínských společností včetně Huawei a ZTE. USA tradičně argumentují národní bezpečností. Na seznamu postižených firem jsou také firmy Hytera, Dahua, Hikvision, Kaspersky Lab, China Mobile, China Telecom, Pacific Network Corp a China Unicom. Je možné, že další postihy dopadnou na již dovezené výrobky.

Zřejmě uniklo 487 milionů telefonních čísel a údajů uživatelů WhatsAppu. Týká se to i uživatelů České republiky, v seznamu je téměř 1,4 milionu čísel. Twitteru zase uteklo pět milionů účtů, a to skrze chybu v API. A LastPass hlásí již druhý letošní únik. Hesla uživatelů prý jsou v pořádku. Problém vyšetřuje Mandiant.

Epson v roce 2026 ukončí výrobu laserových tiskáren. Firma uvádí, že chce chránit životní prostředí, protože laserové tiskárny mají větší spotřebu než ty inkoustové.

Lídrem v 3D NAND flash pamětech je nyní Čína. Alespoň to uvádí analýza Tech Insights postavená na základě reverzního inženýrství technologie od čínského výrobce YMTC. Tomu se podařilo vyrobit NAND flash s 232 vrstvami, a to před veškerou konkurencí jako Samsung, SK hynix nebo Micron.

Huawei za pomoci vlád v jednotlivých provinciích buduje masivní ekosystém pro výrobu čipů. O řadě těchto aktivit jsme na Lupě nedávno psali reportážNikkei Asia nyní přichází se zprávou, že celkové investice mají sahat až na 56 miliard dolarů.

Alibaba a Tencent mají vyvinout čipy na RISC-V, a to z pověření vlády, píší Financial Times. Má jít o snahu Číny co nejvíce se osamostatnit v polovodičích, k čemuž je země nucená i kvůli americkým sankcím. RISC-V nepodléhá sankcím a licencím, jde o otevřenou instrukční sadu. Alibaba a Tencent jsou součástí konsorcia Beijing Open Source Chip Research Institute, která má čipy dát do kupy. Údajně už vznikl první model Xiangshan s vysokým výkonem. Alibaba nebo ByteDance, což je vlastník TikToku, už s RISC-V nějakou dobu pracují, nyní tento standard chtějí dostat do datacenter. ARM je nyní podle Číňanů příliš riskantní.

RISC-V se neustále rozšiřuje, nyní ho podporuje i populární přehrávač VLC. Opraveny byly i chyby včetně pádů souvisejících s OpenGL nebo DirectX.

Několik novinek z AWS re:Invent 2022. Werner Vogels publikoval The Distributed Computing Manifesto, které definovalo infrastrukturu Amazonu. Cloudový firewall od Fortinetu bude místo ASICů využívat ARM čipy Graviton od AWSSecurity Lake má být pokusem o standardizaci jednotného úložiště dat spojených s kybernetickou bezpečností. DataZone je nový nástroj umožňující držet přehled nad firemními daty. Na kontrolu nad daty míří i AWS Digital Sovereignty Pledge. AWS už z 85 procent využívá obnovitelné zdroje, má na ně přejít ze sta procent, velké pokroky jsou i ohledně nakládání s vodou. Stability AI, autoři Stable Diffusion, nadále budou používat AWS. A to i díky investici 101 milionů dolarů, díky čemuž mohou zapojit hromady instancí s akcelerátory A100. Další oznámení jsou tady.

Intel spouští program Intel od Demand postavený na modelu pay-as-you-go. Procesory Xeon Sapphire Rapids budou mít zabudovaný Software Defined Silicon s akcelerátory, které je možné zapínat na základě zaplacení licencí.

Nvidia se zřejmě u další generace grafických čipů s výrobou vrátí k Samsungu. Využít by měla jeho 3nm proces. Nvidia u řady Ampere (RTX 3000) využívala 8nm Samsung, u aktuální série 4000 se ale vrátila k TSMC, zejména kvůli kvalitě. Samsung u 3 nm přejde na tranzistory GAAFET a zlepšuje kvalitu.

Vyšla alfa verze grafického editoru Paint.NET 5.0. Zmizela podpora Windows 7 a 8 a přichází věci jako široká podpora GPU akcelerace nebo zlepšení výkonu i díky přechodu na C#.

CZ.NIC zveřejnila videa z poslední konference Internet a Technologie. Rozkliknout je můžete zde, k dispozici jsou i prezentace. Jsou tam i novinky kolem Turrisu nebo budování infrastruktury pro registr .UA ccTLD.

Marc Benioff opět bude majoritně vládnout Salesforce.com. Co-CEO a místopředseda představenstva Bret Taylor ve funkci skončí v lednu příštího roku, Benioff bude jediným CEO a předsedou představenstva. Salesforce je mimo jiné majitel Slacku. Tato SaaS firma se stává stále rozšířenější v Česku, což na zdejším trhu rozhýbalo akvizice firem zaměřených na Salesforce – prodalo se jich už několik.

ARM se chystá na vstup na burzu. Jedním z kroků je, že do představenstva jmenoval zkušené lidi z Intelu a Qualcommu – Rosemary Schooler (šéfka sekce datacenter v Intelu) a Paula Jacobse (CEO XCOM laboratoří v Qualcommu). Vlastníkem ARMu je SoftBank, který původně chtěl firmu prodat Nvidii, to ale neprošlo přes regulátory.

Nvidia ukončuje výrobu populárních čipů GeForce RTX 2060 a GTX 1660. Týká se to všech verzí, tedy i těch Super, Ti a podobě. Obě karty patří mezi nejrozšířenější mezi uživateli, zejména díky poměru ceny a výkonu. Dá se předpokládat, že pozice postupně převezme 3060.

MediaTek chce začít dodávat ARM čipy pro počítače s Windows. Chtěl by tak narušit pozici, kterou zde historicky obsadil Qualcomm. Ten dodává jak své Snapdragony, tak spolupracuje s Microsoftem na jeho čipech SQ používaných v Surface. Microsoft má s ARMem plány, mimo jiné kvůli tomu, jak se přechod podařil Applu. Na ARMu se dělá i ve vývojovém centru Microsoftu v Praze. MediaTek zatím další detaily neodhalil. Firma se každopádně z low-end dodavatele postupně vypracovala na silného hráče v SoC.

CIF25

Mozilla získala tým lidí stojící za službou Pulse, která ukončuje provoz. Budoucnost rozebírá TechCrunch.

Dropbox od německé firmy Boxcryptor kupuje část technologií. Díky nim chce implementovat podporu pro end-to-end šifrování pro firemní zákazníky.

Neutrální ikona do widgetu na odběr článků ze seriálů

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.