Názory k článku Úvod do IP multicastu

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 10. 2008 22:55

    Alim (neregistrovaný)
    To se trochu pletete, zrovna na Kolejích to je plně legální bez jakékoliv licence a smluv. Níže to trochu vysvětlí, Nepamatuji si ale přesné právnické termíny, ale pokusím se bíti přesný.

    Protože stremování TV a rozhlasu se nepovažuje za vysílání a není na to tudíž třebažádné povolení ani licence za předpokladu, že streamy mají nezměněný obsah, a streamuje se pro uzavřenou skupinu lidí která není větší než 100 jedinců, ve výjmečných případech může bíti i větší a to za předpokladu, že se všichni nacházejí v jedné budově, nebo komplexu budov který neodděluje komunikace. Vlastně se to bere jako společná anténa.

    Co se týče koncesních poplatků, tak PC připojený k internetu (nebo jakékoliv jiné síti) není televizní ani rozhlasový příjmač, takže se na něj poplatky nevztahují (i když může příjmat a příjmá vysílání po netu). Vyjímku tvoří PC s vlastním tunerem.

    Zdroj: diskuzní fórum na CZfree.net
  • 22. 4. 2008 15:48

    anonymní
    Jenom opravuji kolegu, jedná se o §2 odst. 3 ZRTV ;-) (§3/3 se zabývá působností zákona, konkrétně odst. rozebírá, kdy se PO považuje za usazenou v ČR)
  • 3. 10. 2004 19:33

    Dan Lukes (neregistrovaný)
    Ne neprobirali. Navic, po pocatecnim (jednom) kole vymeny dopisu uz p. Svorcova na dalsi komunikaci nijak nereaguje. Musim rict, ze to me u verejnopravniho media trochu mrzi. Samozrejme, ze neocekavam, ze bude kvuli mym dotazum vypracovavat (nechavat vypracovavat) nejake slozite pravni analyzy - pokud by to povaha dotazu vyzadovala - ale ocekaval bych, alespon, jako projev slusnosti, odpoved ve smyslu, ze probirana problematika uz je prilis slozita a proto na odpoved cekat nemam - nebo treba i jen odpoved, ze uz na me nema nadale cas ...
  • 26. 9. 2004 13:58

    Stepan Cirkl (neregistrovaný)
    DD,

    jen se chci zeptat na jednu vec. Pokud jsem provozovatel kabelove televize a mam na to prislusnou licenci, tj. mam povinost vysilat celoplosne programy v zakladni nabidce, muzu je na zaklade teto skutecnosti take streemovat a poskytovat klientum ve sve siti, jenz maji odemne pripojeni k Internetu, nebo k tomu potrebuji dalsi explicitni povoleni? Neprobirali jste nahodou i tuto variantu?

    Dekuji za odpoved.
  • 15. 9. 2004 14:34

    Dan Lukes (neregistrovaný)
    No, to je, prave podle pani Svorcove, vedouci Telexportu CTv, castecny omyl. Bud' jste licencovanym provozovatelem prevzateho vysilani v kabelovem systemu. Pak mate povinnost vysilat celoplosne programy v zakladni nabidce a vysilatel je povinen vam je bezplatne poskytnout. Za splneni teto podminky (tedy mate licenci a sirite ty kanaly vsechny) muzete skutecne sirit bezplatne a to se skutecne netyka zahranicniho vysilani, protoze to nema statut "celoplosneho programu".

    My se ale bavime pro provozu STA respektive like-STA, tedy odvolavame se na vyjimku z odstavce 3 par. 3, ktera (zjednodusene) rika, ze sireni pomoci STA neni vysilanim prevzateho programu. Ano, jak jsme rikal, to je presne to, s cim CTv souhlasi. Jen k tomu, pokud to spravne chapu, dodava, ze ono pravo na bezplatne sireni se vztahuje pouze na siritele prevzatych programu a jelikoz ze provozovatel STA odvolava na to, ze jim neni, pak na nej se tedy nevztahuje. Sireni signalu prostrednictvim STA tak podleha, podle CTv, nutnosti mit souhlas vysilatele (protoze v tomto pripade zde souhlas ze zakona chybi), uplne stejne, jako kdyz budete sirit zahranicni signal.

    Takze si, v zasade muze vybrat - bud' si sezenete licenci a budete podlehat RTV, nebo si ji nesezenete, pak ale musite podepsat smlouvy s vysilateli vsech sirenych kanalu. O tom, zda vas signal nechaji sirit bezuplatne nebo za poplatek uz se dohodnete s nimi ...

    V kazdem pripade, ten ci onen papir potrebujete. Bud' ten slozitejsi, licenci, a ak se pro vas skutecne sireni celoplosnych a ostatnich stanic lisi, nebo ten jednodussi, bez licence "jako STA" - a pak se pro vas sireni domaciho signalu od sireni zahraniciniho nelisi ...

    Nejsem pravnik - pouze rikam, co jsem se dozvedel od CTv ...

  • 15. 9. 2004 9:21

    Dusan (neregistrovaný)
    Prave, ze nejsou. Zatimco domaci kanaly lze dale distribuovat (napr. v domovnich rozvodech), tak zahranicni satelity i free, lze sirit jen za predpokladu zaplaceni licencnich poplatku vysilajicimu.
  • 14. 9. 2004 16:57

    Dan Lukes (neregistrovaný)
    Nebylo, z toho, co jsme napsal, zrejme, ze nehodlam pripustit, aby to v mnou spravovane siti nekdo delal "nacerno" ani u tech ani u onech kanalu ? A ty sankce, pokud mohu soudit, jsou stejne, bez ohledu na to, odkud signal prichazi ...
  • 14. 9. 2004 8:34

    Dusan (neregistrovaný)
    Hlavne se omezte na ceske kanaly. Za podobnou distribuci zahranicnich satelitu a to i tech volnych nekodovanych hrozi pomerne dost citelne sankce.
  • 13. 9. 2004 20:21

    Dan Lukes (neregistrovaný)
    Mimochodem, s Ceskou Televizi jsem o tom mluvil, konkretne s vedouci Telexportu CTv. Podotykam, ze nikoli o tech koncovych strojich, ktere takto sireny signal prijimaji (a jsou tedy pripadne povinny platit koncesionarsky poplatek), ale o legalite onoho vlastniho streamingu. Myslel jsem si, ze se mi podari se dohodnout na tom, ze (pri pouze lokalnim sireni streamovanych dat bez zmeny) to je vlastne sluzba podobna provozu spolecne televizni anteny. No, v tomto ohledu jsem byl necekane hladce uspesny. Co jsem nevedel, ze zachyceni signalu antenou a jeji sireni vnitrnimi rozvody domu je vec, kterou nelze provadet bez toho, ze ma clovek uzavrene smlouvy o takovem sireni se vsemi zdroji takto sireneho signalu (tedy, alespon podle vykladu CTv). No a protoze ten streaming je neco velmi podobneho, plati to velmi podobne.

    Ovsem, na moji otazku, zda je CTv pripravena uzavrit smlouvu o sireni jejiho signalu timto zpusobem (kdyz je tak podobny tem STA), s fyzickou osobou a bezuplatne, jsem uz jakoukoliv odpoved neobdrzel. Ani zapornou ne.

    Popravde receno, pristup CTv, ktera by mela mit zajem na co nejsirsim sireni sveho signalu a jakoukoliv aktivitu, ktera ma za nasledek, ze jeji signal je dostupny dalsim lidem nez toho, ze z toho pro ni plynou jakekoliv naklady - ale tento zajem evidentne nema, me ponekud rozladil. Zrejme jsou jejich prijmy ze statniho rozpoctu a koncesionarskych poplatku dostatecne ...

  • 13. 9. 2004 15:27

    Pepa (neregistrovaný)
    Nazdar,

    jeste se prakticky obcas pouziva streaming TV jako avi videa pres multicast.
    Napr. na nekterych vs kolejich (ktere se tim nechlubi na verejnosti asi prevazne z duvodu kocesnich poplatku za prijem tv:-) jede streaming nekolika (obvykle vsech ceskych) tv kanalu. Vysilaci server na linuxu s nekolika tv kartama a Video Lan serverem, vysilani pres multicast. Pres multicast proto ze jeden kanal ma az kolem 2 Mbit (pri rozliseni 640x480 v avi, s mp3 zvukem) a sleduji to desitky lidi najednou. Obecne jsou s tim multicastem mirne problemy - hlavne to nepodporuje skoro zadnej sw a dokonce na nej pry padaly nejake starsi levne switche ktere multicast prepinaly softwareove.

    Pepa
  • 10. 9. 2004 12:17

    Ondrej Filip (neregistrovaný)
    Ahoj, diky za obe pripominky.

    - Tech vic kodovani vidim stejne jako Dan, takze k tomu neni, co dodat

    - Spoluprace s L2 bude na programu v nejakem pristim dile, k multicastu se da napsat hodne tlusta knizka a ani me se to proste do jednoho clanku neveslo.
  • 10. 9. 2004 12:09

    Dan Lukes (neregistrovaný)
    Pokud by tech ruznych mutaci stejneho trafficu nebylo mnoho, pak by to slo vyresit multicastovym sirenim vsech techto trafficu, kazdy na jine adrese.

    Jinak, i u nas na koleji (o ktere jsem se tu uz parkrat zminoval, cca 700 pripojek 10 a 100 Mbps) studenti s multicastem experimentovali (presneji receno, infrastruktura je nakonfigurovan a tak, ze v lokalni siti muze kdokoliv provozovat multicast-server i bez predchozi dohody). Docela me prekvapilo, jak pekne a bez vetsich problemu to chodilo. Jedinym drobnym zadrhelem byla konfigurace switchu, coz je oblast, kterou clanek ponekud pominul. Spoluprace routeru totiz nestaci. Nebyly-li by adekvatne nakonfigurovane i switche (aby multicast zasilaly pouze tam, kde je o nej zajem) mohlo by se lehce stat, ze uz v pripade dvou odberatelu videostreamu (rekneme 3,5Mbps) v lokalni siti by byly prichozimi pakety zcela zahlceny koncove pripojky 10Mbp i tech uzivatelu, kteri zadny video-stream neodebiraji. Jakmile ale byly i switche nakonfigurovany jako "multicast aware", chodilo to opravdu velmi pekne.

    Jen nam z techto pokusu nevznikaji zadne pekne vysledne verejne dostupne vyzkumne zpravy ... ;-)

  • 10. 9. 2004 11:12

    David Antos (neregistrovaný)
    Trosku bych se branil uvadet VIC a RAT jako zarny priklad multicastove aplikace. Pouzivame je, ale nikoli pres multicast.
    Da se to udelat tak, ze pakety chodi na unicastove zrcadlo, ktere replikuje provoz a rozesila pakety vsem ostatnim ucastnikum, opet unicastem. Vyhodou je, ze behem toho lze data ruznym ucastnikum zpracovavat ruzne (napriklad odlisit kvalitu videa podle toho, na jake lince sedi). To s multicastem neudelate. Nevyhoda je take jasna -- vetsi zatizeni site. Pro zajemce: zajdete na http://miro.cesnet.cz a hledejte RUM (RTP Unicast Mirror).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).