OK takže pánbů "Omen Nomen" za nás všechny rozhodl, že se signály vždy a pouze podporují a vše ostatní jsou výmysly! Amen!
Lituju, že jsem s tímto individuem zde ztrácel čas... sám má teoretické znalosti polovičaté, poznatky z praxe nulové, ale pravdu jedinou :-D
Po X letech fungování DVB-T u nás a praktických poznatcích hromady lidí, se z ničeho nic vynoří, něco si přečetl v pár textech na netu (tipuji nějakého začínajícího studentíka VŠ) a přinesl nám sem spásu a otevřel oči, že vlastně vše celé ty roky děláme špatně :-D
Znám několik konkrétních reálných lidí, kteří mají poznatky teoretické a praktické o několik řádů větší než Ty, a ti mají zkušenosti právě takové, jaké jsem popsal. Proti jednomu anonymovi v diskusi je to ale holt nic... ten to ví nejlíp.
Kdyby ses neschovával, tak ti dám kontakt na člověka z R&S, který ti to vysvětlí. Když jsem se s ním bavil nedávno o DVB-T2, tak říkal něco ve smyslu: "Konečně je v DVB-T2 zapracován skutečně funkční princip, kde se skutečně dva a více vysílačů v SFN doplňují a podporují. V DVB-T to sice bylo teoreticky vymyšleno a předpokládáno, ale v praxi to prakticky nefungovalo, protože se nepodařilo postavit takovou síť, kde by se takové podmínky splnily. Spíše byly s dalšími vysílači v SFN problémy."
Takže to škrtám, ten člověk byl určitě JPP, anonym Omen Nomen to ví lépe :-D Uff... no nic... tak jsme se zasmáli a můžeme nesmyslnou debatu s anonymem uzavřít.
Bohužel jediný případ který je podpořen měřením je právě ten s překročením ochranného intervalu. Ten zbytek je jen nepodložené tvrzení, jakých jsou mezi montéry čehokoli spousty.
To jsem tedy na mysli opravdu neměl!!!!
Umíte fakt číst? není tam o překročení ochranného intervalu ani písmenko!!!!! máte dokončen předmět z první třídy "ČTENÍ" ??? Celá ta polemika je o signálech v SFN které SPLŇUJÍ PODMÍNKU ŽE SE VEJDOU DO OCHRANNÉHO INTERVALU!!! Na nedodržení GI se naráží až o kus dále a s touto teorií v úvodu to nijak nesouvisí! Toto už se mi asi fakt zdá...
Schválně jsem do citace nic o případu, že by byl překročen ochranný interval. Ale vy si to prostě vymyslíte a odpovídáte, jako by to tam bylo! Přečtěte si to raději 10x!!! Buď netušíte která bije ohledně DVB-T problematiky a jen se snažíte machrovat, nebo jste asi natvrdlý... napíšu A a vy mi odpovíte, že proč píšu B ??!!
Takže se ČLOVÍČKU učte vyjdřovat laskavě sám sebe! Ale ještě předtím se naučte číst! Česky pokud možno!
Proboha to je jak u blbejch. No jasně že když se překročí ochrannej interval tak chybovost vzroste, to snad nikdo nepopírá! Vždy jsem měl na mysli pokud je zpoždění v rámci intervalu. Tedy pokud jste myslel tohle, tak ano, pokud je někde signál, který je zpožděný víc než dovoluje ochranný interval tak ano, směrová anténa je zapotřebí. Ale to se človíčku musíte umět vyjádřit co máte vlastně na mysli.
---
I laikovi je jasné, že pokud je jeho anténa v dosahu více vysílačů/signálů/ sítě SFN, tak se na anténě indukují i jiné signály, než jen ten, který je k divákovi vzdáleností nejbližší. Jedná se sice o shodné signály, ale s rozdílnou úrovní signálu a především s různým časovým zpožděním. Tudíž hrozí vznik fázového zkreslení výsledného signálu a začíná se uplatňovat efekt hřebenového filtru.
---
Ideální případ je ten, kdy lze docílit nastavení antény takové, aby byl zobrazen na obrazovce pouze jeden signál a to ten nejsilnější a nejbližší.
Pokud to není možné, tak alespoň nastavit anténu tak, aby byl rozdíl hlavního signálu proti odrazům a podružným signálů SFN co nejvyšší. V takových případech samozřejmě dávají lepší výsledky antény úzcesměrové.
"Když se ani nenamáháte přečíst co píšu tak je to těžké."
-nápodobně, od začátku vlákna máte tento problém.
z wikipedie jste sem dával odkaz... jestli sem dáte odkaz na ni, nebo co je tam napsáno je snad jedno. Nic, dále se nemá smysl poučovat, doporučuju dále studovat jak to vše funguje, především ale hledat souvislosti a otevřít myšlení více možnostem v realitě, než jednomu dogmatickému prohlášení v teoretických prognózách. A pak se vypravit do praxe a zjistit jak ty teorie korespondují s realitou, resp. jaká část z nich a za jakých podmínek je realita a jaká pouze možnost.
Bavíme se o SFN a vy jste si vycucal z prstu cosi o "jiném rušení"... tak do toho nepleťte nesouvisející věci. To není o mém nechápání, vy tu evidentně nechápete praktickou stránku SFN a pletete dvě na tři...
Toto nemá smysl, zatím jediné 2 věci co jste tu napsal a byly delší než pár vět byly citáty z jakéhosi článku na netu a z wikipedie. I tu wikipedii jsem akceptoval a upozornil na detail. Jenže vy máte holt z netu vycucané teoretické "pravdy" a nic víc, tak je těžko s někým takovým něco řešit... končím toto vlákno, už se to nedá na obrazovce číst.
"Směrová anténa může pomoct jedině tak, že omezí rušení nesouvisející s dalšími vysílači."
hmm, tak to vyprávějte těm co to instalují :-D Jaké rušení zas?
Toto asi nemá smysl, opakujete tu citáty z wikipedie a jakýchsi všeobecných populárních článků na webu, aniž byste měl zkušenost. Až ji absolvujete tak bude mít smysl v tématu pokračovat... pokusil jsem se nastínit v předchozím příspěvku, jak vypadá SFN u nás a jaké to má důsledky, ale bez toho abyste to měl někdy "v ruce" to jaksi postrádá význam. Teorie má být pro praxi, ale vy si tu nad teorií honíte triko a netušíte jak se ta teorie projevuje v různých praktických podmínkách.
Dokážete ukázat případ, kde by signál byl horší? (Míněno se skutečně vyšší frekvencí chybně přejatých bitů, to že dokážete ukázat nějaký teoreticky horší signál je mi jasné.) Směrová anténa může pomoct jedině tak, že omezí rušení nesouvisející s dalšími vysílači.
"This mechanism also facilitates the design of single frequency networks (SFNs), where several adjacent transmitters send the same signal simultaneously at the same frequency, as the signals from multiple distant transmitters MAY BE combined constructively, rather than interfering as would typically occur in a traditional single-carrier system."
Kouzlo je ve slovíčku "may be" což znamená "můžou být", nikde se tam nepíše, že musí za každou cenu. To by tam bylo "distant transmitters will be combined constructively", have to be, must be, atd... takže teoretický model to předpokládal jako možnost.
A teď ze zářných teorií do praxe: ukážete mi na reálném případu, kde se tím, že budete mít příjem z více vysílačů, zlepšil příjem? Jak se před pár lety ještě plácalo (většinou to byli různí všeználci, co jen věřili marketingovým blábolům a šířili je dále), že se budou používat všesměrové antény, aby se přijímalo co nejvíc vysílačů, protože se navzájem "zesilují"!
Neznám takový případ, naopak těch opačných jsou tuny. Především proto, že aby se SFN síť čistě teoreticky dala provozovat jak si zbožně přejete, musí být trošku jinak navržena, než u nás (resp. kdekoli v okolních zemích v reálu v DVB-T). Když uděláte městskou síť s několika nízkovýkonovými, zhruba stejně silnými vysílači v SFN, tak může čistě teoreticky nastat případ, kdy se tyto "slité" signály podpoří.
V naší "SFN realitě" je to ale hromada rozdílných vysílačů, stačí se podívat na Prahu: v centru vertikálně 32kW, 17km od něho horizontálně 100kW a dalších 35km od něho Votice s 32kW! K tomu do toho plácají opakovače na stejných kanálech, které mají pár Wattů. Nebo Brno, 4 vysílače!!! slovy čtyři! 10kW vertikál město, 5km od toho 10kW horizontál město, na jih 35 od nich 25kW a na severu 25km spustí 100kW které to celé překryjou! To nejsou SFN sítě, kde by mohl nastat efekt, který je zde toužebně popisován!
Ono to není jen o tom jásat teroeticky, že máme SFN, a že se to určitě podporuje protože to kdesi psali chytří pánové když to navrhovali! Ale i trochu zabřednout do té architektury a těch principů. A pak do praxe. Proč se dělají měřáky s impulsní odezvou, které dokážou ukázat další časově posunuté vysílače? Proč každý kdo to profesionálně dělá se snaží další vysílače eliminovat? atd atd... takže teoreticky tu na sebe můžem házet jaké chceme přání, ale minimálně v našich podmínkách se vysílače (resp. přijaté signály z nich) v SFN prakticky nedají použít tak, že by se podporovaly. Můžeme jen doufat, že se nebudou v některých komplikovaných lokalitách navzájem degradovat, resp. pro to při příjmu dělat co nejvíc.
Shrnu to asi takto: pokud přijímám svůj primární (a doufám že nejbližší a nejsilnější) vysílač a k němu signál i dalších zpožděných, tak pokud by tam ty zpožděné nebyly a zbyl by jen ten primární vysílač, tak ke zhoršení parametrů příjmu nemůže dojít. Z čehož prakticky vychází, že přítomnost techto zpožděných vysílačů situaci nezlepší. Pokud mi na měřáku ukážete, že při měření impulsní odezvy jsou tam 2 nebo 3 vysílače za sebou a parametry příjmu (BER,MER...) budou lepší, než když všechny zpožděné vypnete (nebo jinak eliminujete, třeba zastíněním za překážku), tak máte u mne pivo. Do té doby je to pouze teorie. Ale tentokrát fakt jen teorie...
Vím, že rake receivery se používají v mobilech pro příjem signálů z různých cest, jestli to v DVB-T funguje jinak, tak fajn, nebudu polemizovat.
A jinak v UMTS/CDMA (code division multiple access) se TDMA (time division...) nejspíš nepoužívá, zato se TDMA používá v GSM sítích. Spíš jste měl na mysli duplexní přenos FDD a TDD (který používá T-M pro Internet "4G"). Ale to už je zcela off-topic, takže tolik poslední můj příspěvek.
Na tom je vidět že jste to absolutně nepochopil... pokud byste věděl, co je vektorový součet a dokážete pochopit a představit si, jak se ty signály sečtou, tak byste nikdy nepsal, že jediné dvě možnosti jsou "logicky" že si přijímač vybere nejsilnější signál, nebo že se "podporují".
Omen Nomen:
"Buď se signály podporují, nebo se vybere jen jeden nejsilnější"
Ani jedno, ani druhé... vektorově se sečtou. To není podpora, to je vektorový součet a výsledek nemůže být nikdy lepší, tj. že by se podpořily (pod termínem podpora si tedy představuji pouze "vylepšení").
Hele šmidlale, když chceš někoho kritizovat, tak začni u sebe! Na jaké úrovni jsou Tvé znalosti z oboru VF techniky (a hlavně příjmu tv signálů), tady víme všichni! Tak se drž rady co jsem ti dal už několikrát! Pokud mluví zkušenější a znalejší, seď tiše v koutku a šoupej nohama!!!! Ukaž nám jedinou instalaci (mimo té, kterou jses totálně znemožnil před odborníky), kterou jsi udělal a vyhovuje všem předpisům a normám! Argumenty, že se tím neživíš nech stranou, všem radíš, jako by jsi měl "na triku" desítky ne-li stovky instalací přijímacích tv antén pro DVB-T! Já se tím také neživím (dělám to při svém zaměstnání jako koníčka, ovšem mám na to řádnou koncesi a vybavení). A proto se jen směju argumentům některých "národních umělců v oblasti VF", že oni to mají jen jako koníčka a proč by si kupovali měřící přístroje! Ale hlavně, že se tím všude chlubí po netu! Instituce jako ŽÚ nebo FÚ jim asi nic neříkají....Pokud chci něco dělat pořádně (lhostejno jestli jako hlavní činnost či koníčka) musím mít adekvátní přístrojové a materiální vybavení! Bez toho se to nedá!!!!! A to platí obecně, ne jen v anténařině! Tak už si to ty vrzale a tobě podobní uvědomte!!
No nevím Davide. Ve většině případů ano,na Radíkov jsou většinou píchlé jen kanálovky kvůli Primě + Kojál ale jsou tu i lidé kteří tu ČT1 na K33 mají kvůli regionům jež jsou na Radíkově samozřejmě jiné.Na hodně místech,především tedy přímo v Olomouci se zase chytá kombinace Tlustá Hora + Radíkov. V každém případě bude zajímavé jak to bude ve skutečnosti po spuštěni Muxu 1 ze Zlína vypadat.
panáčku si říkej kolegáčkům ve tom vašem ansámblu... sám neumíš nic, ale nakecáš toho, jako bys sežral moudrost světa. Kéž bys zůstal tam kde jsi, kde tě pustí na internet jen v noci :-D
Já se chlubit nepotřebuji, chlubit se mají potřebu ti, co toho moc neumí. To mi laskavě ukaž kde se já tady chlubím :-D Na rozdíl od tvého kamaráda D.R., který tu "argumentuje" kolik prodal přijímačů...
Asi půjdu prodávat auta, bude ze mne tím pádem mistr světa v rallye :-) Stejná logika...
Co sa panáčku vztekáš ... však je to pravda že jsi rejpala jako prase a to nejen zde. Už jsem si myslel že mě tu opět použiješ. Máš štěstí že né. Jinak ano, píšeš správně že Lumír je téměř ten samý - no bohužel. Je to spíš ostuda a né nic k chlubení. Kdo umí číst a zapnout si internet, tak vás oba zná už dávno co jste za firmy.
David Rácz: Zdravím Davide, nejde vše z Vraňáku do kytek, záleží jak kde a na oblasti. Od Velkého třesku to u mě hraje stále stejně. Nám to tu totiž neruší žádný Krašov ani Koráb. Monty je naštěstí na jiných kanálech. Jinak nezávidím s tím SFN gulášem o ničem.
k článku - nějak se zde nemluví o východní půli Pradubického kraje že je také bez signálu. Ty zbytky (Černá h., Krásné, Kojál) jedou jen někde a nelze to považovat za plnohodnotné stabilní pokrytí. Tam není prales s opicema bez obyvatel.
citace mého vlastního příspevku:
"Signály se vektorově sečtou. To že se sečtou neznamená, že to je vždy plus! Sečtou se obecně, tj. sečtou nebo odečtou! Pokud některé dorazí v záporném stavu, tak se odečtou. Každá nosná má jinou frekvenci, proto výsledek nemůže být V PRAXI nikdy lepší než jeden originální signál bez dalších zpožděných."
umíte číst??? napsal jsem to už 2x ! pak to asi nechápete, pokud to čtete po mně a nevidíte to tam. Sorry, nejsme ve škole, nebudu tu vše psát 3x!
Doporučuji si problematiku více nastudovat, s polovičatými poznatky je jednoduché vypustit pak dezinformace, zvláště po vlastní úvaze...
No a v odstavci o Nově je napsáno, že Nova vypne na konci srpna analog v Ústeckém a Libereckém kraji (kdepak vzali ten Liberecký kraj :-)).
Jen tak mimochodem, myslíte si, že zlínský mux 1 (K33) pojede současně s Radíkovem (též K33) ?
Ano, vím co to je vektorový součet.
Proč jednoduše tu další možnost nenapíšete, místo toho abyste opakoval že je problém ve mně že si jí nedovedu představit?
Problém bude v tom, že "Vaše logika" neobsahuje možnosti, které neznáte resp. si je ani neumíte představit. Jak chcete "vybrat" něco z výsledku součtu, když neznáte sčitance? A součet neznamená posílení! Můžu se zeptat jestli víte, co je to vektorový součet? Taková základní matematická operace...
Mně nejvíc štve že ty lidi u Kdyně korábu tam mají na tuty Plzeňské síto a určitě zesilovač,protože dříve než spustily koráb nebo místní vysílač tak zesílili zbytky signálu,takže by si měli říct co se dá použít a co ne,to znamená skusit přesunout anténu na místo kde by se stínil buď místní koráb a nebo vzdálenější Vranní vršek či Svatobor nebo Krašov.tak bych to řešil já,že vyzkouším všechny možnosti,když selže sčítání všech kanálů na síto,tak použít sólo jeden vysílač a zastínit ostatní.taky možnost vyměnit síto za Yagi či LP anténu(směrovou)či podobnou směrovku.
Vycházím z mé zkušenosti kdy já jsem měl síto na vranní vrch kramolín nový nebo takový bod a svatobor jsem vůbec nechytil ani zbytky nebo náznaky a teď tu mám LP anténu přímo na Svatobor a dokonce chytám K34,což je jasný odraz z Vranního vrchu,ovšem 45°na západ od svatoboru a přesto tu mám onen veřejný na K34 kolem 50% což je skvělý na to že to ta LP bere odrazem,protože na Svatoboru je veřejný na K49.Takže jasně síto je naprd...
uveďte zdroj! Dle googlu je to jen nějaký populární článek někde na webu... předložte specifikace dvb.org kde se toto uvádí.
Igor Funa je nadšenec ze Slovinska a ten článek je psán značně populárně, evidentně pro širší veřejnost. Už jen tvrzení "But since the signal is digital the same signal is received." je nesmysl, nebo chcete-li nadsázka. Přijímaný signál není digitální! Digitální je obsah, ale signál který se šíří a sčítá na anténě, je spojitý, tedy chcete-li analogový! Digitální obsah se z něho dostane až po demodulaci. Do té chvíle je to hromada spojitých vln s různými změnami amplitudy a fáze, které se sčítají jako jakékoli jiné VF vlnění.
"Žádná další možnost mě ani nenapadá."
...že Vás nenapadá ještě neznamená, že jich může existovat velké množství. Signály se vektorově sečtou. To že se sečtou neznamená, že to je vždy plus! Sečtou se obecně, tj. sečtou nebo odečtou! Pokud některé dorazí v záporném stavu, tak se odečtou. Každá nosná má jinou frekvenci, proto výsledek nemůže být V PRAXI nikdy lepší než jeden originální signál bez dalších zpožděných.
Máte v tom chaos, UMTS nevyužívá OFDM princip, ale CDMA a může být kombinován s TDMA a FDMA!
Což je psáno i v odkazu, který jste sám poslal. Studujte více!
OFDM s těmito věcmi nijak nesouvisí! A DVB-T přijímače nefungují tak, jak jste poslal v odkazu! Takže nechápu, co to pletete dohromady?!
Odpověděl jsem oboum najednou abych nemusel psát dva příspěvky.
Kde jste přišel na to že se nepodporují? Jak to tedy podle vás funguje, když se ani nevybere ten nejsilnější, ani se vzájemně nepodporují? Žádná další možnost mě ani nenapadá.
Frequency plans for DVB-T are based on allotments - areas where all transmitters transmit on the same frequency. How can we transmit on the same frequency without causing interference? Well, there is interference but within some limits it is constructive. It helps in demodulating the signal. The fact is that at any point signals from different transmitters arrive at different times. But since the signal is digital the same signal is received. The length of the symbol - the digital data with which every carrier is modulated - is longer than the difference of arrival times from different transmitters. In addition to this each symbol is prolonged with a guard interval. During the guard interval the same symbols with varying arrival times can be received without any inter-symbol interference. This is the basic principle of Single Frequency Networks (SFN).
Přestaňte mě prosím, Davide Ráczi, pořád urážet a osočovat!!!
Kdo ve svém prvním příspěvku dnes v tomto vlákně napsal, že jsem "rýpal" ??? Takže se uklidněte! Začal jste si, tak si taky skliďte úrodu! Já jsem o Vás dnes nepsal ani písmenko, než jste mne nazval rýpalem!
To, že jste něco prodal a nastavil podle bargrafů není absolutně žádný argument. A na Vašem přístupu ke mně mi opravdu nezáleží, myslíte si asi, že jste střed světa, abych toužil po nějaké změně Vašeho přístupu! Mně je úplně ukrdený!
Reagujete na můj příspěvek, ale já jsem to tam nepsal!
Jasně píšu že si nic nevybírá! To psal jiný diskutující. Přijímač dostane smíšenou informaci od všech co se smíchají na anténě.
A vysílače se NEPODPORUJÍ! To je známý blud, který vypouštěli neznalí a manipulátoři kdysi před lety. Bohužel to zůstalo ve všech těch dokumentech a lidi to stále čtou a opakují dále. Vysílače by se pouze podle specifikace DVB-T neměly navzájem znehodnocovat, resp. z nich přijímaný signál, takže to umožňuje provoz na jedné frekvenci. Ale to neznamená, že se podporují! Hlavní a jediný užitečný (a zároveň i nejsilnější) by měl být ten, jehož signál dorazí na anténu první v pořadí, tj. nejbližší.
Spuštění dokrývače Koráb u Kdyně je stejně pouze pro pár desítek lidí (ano jsou to jen desítky v určitých problematických ulicích ve Kdyni - Škarmanská a okolí, kteří stejně dávno přešli na satelit), čili se to celé jeví spíše jako kontraporoduktivní a finanční plýtvání ze strany ČRa a ČT. Možná by stačilo změnit kmitočty - vždyť Koráb nemusí vysílat na stejných kanálech jako Vraní vrch. Zlaté časy, kdy nám tu hrál pouze Vraní vrch s áčkovým muxem - bylo vše perfektní, po velkém "třesku" s jeho zrušením a nasazením muxů 1 a 2 to šlo všechno do kopru - a nastal satelitní boom - přetrvávající defacto do dneška (nejen díky existenci HD).
Přestaňte mě prosím, Davide Kříži, pořád urážet a osočovat, kdybyste prodal a nainstaloval tolik terestrických a satelitních přijímačů jako já, možná bych změnil přístup k Vám. Ostatně očekávání vašich negativních reakcí zde na DigiZone mě poslední dobou odrazuje od příspěvků - jsem poslední dobou spíše jen pasivní čtenář.
jak "vybere ten nejsilnější"? kdyby opravdu jen vybral ten nejsilnější, nebyla by zapotřebí synchronizace.
DVB-T je navržené pro podporu víc vysílačů na jedné frekvenci, není to žádný výmysl s kterým někdo přišel.
pravda je mezi:
signály se sčítají na anténě, ale při dodržení určitých podmínek by to nemělo mít vzájemný rušivý efekt. Pozitivní efekt to však z principu mít nemůže (jen v minimu případů a ty se dají skoro vyloučit), takže sčítání/příjem více vysílačů/signálů není určitě žádoucí. Pokud se mu dá zamezit, je vhodné to udělat (směrování, zastínění nežádoucího směru). Přijímač si neumí nic vybrat, k němu dorazí signál už smíšený.
Signály se nesčítají, to je nesmyl. Ale je to tak zařízeno, že z těch více signálu, by si přijímač měl vybrat jen jeden signál. Problém nastane, když nevybere ten nejlepší, ale nějaký horší, a ten lepší mu tam dělá rušičku.
no vidíte, jsem přesvědčen, že prostě televizní příjem prochází velkým satelitním boomem, samozřejmě, že časem se ta situace může změnit, ale uvidíme, nehodlám předbíhat, já pouze tipuju na základě mých zkušeností, že satelit se bude rozšiřovat a předběhne terestriku, ale nevím, opravdu se uvidí, je jasné, že jiní lidé mají jiné zkušenosti :-) uvidíme tedy ...
pane Ráczi, Vy jste měřák viděl tak max u ing.Pikarta a ani nevím co byste s ním dělal, Vaše nulové know-how a ŽL na nákup/prodej Vám žádné DVB-T antény kvalifikovaně nenainstaluje. Místo toho tvrdíte, že je drahý a nemáte na něho. A podle bargrafů jste to už zkoušel, když jste zjistil, že to není sranda pro cvičené opice, vnucujete každému satelit, který se dá udělat 100x stejně... svoji neznalost oboru nazýváte "problémem s DVB-T".
Lumíre, musím se všema vašima příspěvkama zde souhlast!!! Platí to totiž nejen ve vašem regionu, ale i jinde a poslední dobou i zde - na Chodsku, přitom Domažlice byl pilotní projekt už v roce 2006 lidi zde mohli přejít na DVB-T (ještě MUX "A") My zde máme v posledních týdnech obrovský problém s příjmem DVB-T, protože se nedávno spustil nový dokrývač z kóty Kdyně - Koráb. Ten nadělal tolik paseky až hrůza!! jsou obce - např.Oprechtice, kde naladíte DVB-T ze všech směrů - tzn.z Vraního vrchu, z Krašova, ze sušického Svatoboru a nyní to zazdil totálně tento kdyňský Koráb. Včera jsem hovořil s místním profíkem - TV/SAT technikem, který uváděl, že konkrétně v této uvedené obci na Domažlicku za půl dne práce nenašel řešení a bezproblémový příjem DVB-T zde prostě není!!! Buďto jde jeden multiplex dobře, nebo ten druhý. Nikdy nejdou oba v pohodě bez výpadků a kolísání. Na server DigiZone jsem to už nepsal - nemá to cenu, lidi - rejpalové - jako je David Kříž by zase psali, že to není možný a že s profi drahým měřák by to mělo jít a kdesi cosi. Paradoxně to nahrává prodeji satelitní techniky, které tak roste oblíbenost. Poněvadž platí to, co jsem zde už stokrát psal, že lidem je úplně jedno, jakým způsobem digitální programy přijímají (DVB-T, DVB-S, O2 atd.), ale oni chtějí jistotu příjmu a kvalitu.
>> tak ti co mají kabel mají k tomu často i pozemní
Jsou nějaké kabelové TV, kde v analogové nabídce, kterou si snadno rozbočíte do kolika TV chcete, je méně programů, než co je v DVB-T? Vím, že třeba UPC analogovou nabídku dost omezuje, ale až tak že by tam nezůstal ani obsah DVB-T?
Např. u nás je v základním balíku kabelovky za 100 Kč/měsíc analogově 16 programů, tj. obsah DVB-T + Óčko, STV 1, ARD, Noe a ještě něco. V DVB-C je toho o dost víc. Takže nikdo nemá potřebu k tomu přijímat DVB-T. Je hodně lidí, co si platí jen ten základní balík, třeba kvůli STV-1, nebo protože mají 3 starší TV + video a nemusí kupovat žádné STB, řešit anténu atd. Omezení analogového obsahu se neplánuje, dokonce ani ve dražším balíku, kde je dalších 30 programů.
no tak nevím v jakém stavu ty antény na vašem dvoře jsou, co já vidím je to jen rez, tady v okolí lidé mají antény mnohdy 20 a více let staré mnohdy samovyrobené někde ve fabrice a za ta léta jsou pěkně zkorodované ... ale jak kdo, někdo má antény v dobrém stavu, takže někdy stačí pro příjem DVB-T a nikdo satelit neřeší, opravdu jak říká pan kříž, někde se DVB-S hodí více někde méně nebo třeba vůbec - je to hodně individuální :-) ale osobně se těším, až tady konečně na ostravsku pojede DVB-T tak, jak má ... třeba budu dělat více DVB-T než DVB-S :-) mě je to osobně jedno :-) zatím se to ale nekoná ... a jako o tom, jak moc zmršili DVB-T svědčí fakt, že K37 a K48 budou na ostravsku volné až v dubnu 2011 to je prostě no comment :-DDD a to už tady jel digitál od 10.2.2006 opravdu no comment :-)))
Pocházím ze střední Moravy a celkem dlouho se zabývám satelitním příjmem. Proto se dívám často po střechách a je zarážející, kolik parabol na domech vyrostlo jako hub po dešti. Někdy to množství až zaráží. A montážníci klidně namontují 3 paraboly vedle sebe, místo toho, aby se sousedé dohodli a použili jen jednu. Ono se ani moc nehledí na obnovu společných antén při rekonstrukci paneláků, což je zvěrstvo. A to nejen na vesnicích. Tam jsou většinou paraboly osazeny dual LNB. Lidé nechtějí čekat na pozemní digitál, který stejně nabízí žalostně málo kanálů, které mohou přijímat ze satelitu bez pravidelných měsíčních poplatků. Skylinku se prostě podařila geniální strategie ještě v době, kdy se o pozemním digitálu jen mluvilo a nebo se jen testovalo. Osobně přijímám MUX 1 i 2 již několik měsíců, přitom oficiální dosah zde má mít jen MUX 1. A musím konstatovat, že obrazová kvalita v DVB-T je oproti Skylinku žalostná. Jako jeden z mála jsem si nechal vyměnit celé vedení a rodičům jsem nechal namontovat Skylink a jsou velice spokojení. A počet aktivních karet vám stejně nic neřekne, protože třeba my máme doma 3 aktivní. Nikdy bych na sdílení nepřistoupil.
Souhlas se vším,jen s tím rozdílem že to harampádí /byť většinou ještě funkční/ nezůstává u těch lidí u plotu ale hromadí se mi doma na dvoře. Takže tu mám nyní velkou přehlídku většinou síťových antén též nachystaných pro podzimní místní hasičskou sběrovou sobotu. Ale je fakt že občas po některé z nich sáhnu když něco zkouším nebo testuju.
Mí rodiče mají signál z terestriálu a ze satu další nekódované programy (přes combo bez možnosti karty). Takové řadíte kam? btw stabilita signálu z DVB-T je lepší, ale instaloval jsem všechno sám, tak třeba nemám talíř úplně nejlíp nasměrovaný.
Váš problém bude asi v tom, že většina lidí co sleduje TV přes DVB-T, je schopna si zajistit příjem svépomocí, u satu je to přece jenom složitější....
"předpokládám, že skylink a cslink vydají čísla o počtu svých aktivovaných karet a uvidí příznivci terestriky sami ... :-)"
:-DDDDD
kdybyste někdy byl na sešlosti, kde se tyto pseudo-čísla prezentují, tak pochopíte... ale toto je asi zbytečné :-) bojujte si s čím chcete, nebo zatracujte co chcete... já nepreferuji nic, využiji co je vhodné a nejlepší pro danou situaci a kombinacím se meze nekladou. A satelit je někde vhodnější než pozemní a jinde zcela nevýhodný.
moje denní praxe 2-4 TV a vždycky se mě lidé ptají stejně: "když si dám satelit na všechny TV, můžu zrušit antény?" říkám ano můžete, na co budete přechovávat hromadu zkorodovaného harampádí, když vše naladíte pohodlně na satelitu a jak slyší cenu satelitu pro 4 TV, tak okamžitě jim visí parabola a antény leží někde u plotu na zemi připravené na svoz kovošrotu, co dělají hasiči vždy na podzim a jaře v některých obcích .... holt éra antén zdá se v odlehlejších obcích, koneckonců není to jen u nás, podívejte se do vyspělých zemí evropy nebo klidně k sousedům na slovensko, tam taky kvůli členitému terénu už v době analogu hromada lidí přešla k satelitu a teď v době digitalizace se to tempo jen zrychlilo ... a myslím, že u nás se to děje taky postupně pomalu ale děje ... uvidíme na konci roku 2012 předpokládám, že skylink a cslink vydají čísla o počtu svých aktivovaných karet a uvidí příznivci terestriky sami ... :-)
V odstavci o Primě se píše v poslední větě o Nově, což asi nebude dobře.
Jinak ale musím tentokráte redakci DZ pochválit za srovnávací článek. Mapky hezky vedle sebe jsou vypovídající.
No zatím to na dočasnou záležitost settopboxů nevypadá. Kdybych měl zhruba v procentech vyjádřit u těch lidí co si zvolili DVB-T poměr mezi samostatnými STB a integrovanými tunery v TV tak je to tak v poměru 70:30 pro STB. To čučíte že,o takových věcech nemáte v matičce Praze ani ponětí. Jinak u těch lidí kteří si už ten sat. settopbox pořídili jak píšete už při obnově domácího "TV parku" k žádnému nabytí významu DVB-T samozřejmě nedojde ani kdyby ta TV měla tuner ze zlata. Zvláště DVB-T2 bych se neoháněl,to je spíše zbožné přání především ČRa než realita ale jak je vidět tak někteří lidé těmto blábolům opravdu věří.
jak jsem řekl, byl to jen příklad u nás a v okolních obcích je situace obdobná, je samozřejmé, že v jiných krajích, kde DVB-T běží jak má a je tam situace jiná, takže tam pochopitelně bude situace docela jiná ale občas se podívejte po barácích po obcích a myslím, že uvidíte dost a dost parabol ... a to o něčem svědčí ... je to vesnice od vesnice podobné ale holt za vše můžou paloni nahoře, co zmršili DVB-T jak jen to jde ...
statistika z Vaší vesnice je pro celý stát resp. Moravu platná asi jako mrtvému zimník... nic, nebudu dál zas rozvíjet toto satelitní vs. pozemní téma. Jen jsem chtěl poukázat, že tak jako v technických otázkách příjmu se tady zobecňují věci jako "u nás na vesnici", "já mám...", "já montuji..." atd. na několik milionů lidí. Nesmysl na n-tou.
no ale zase pro toho, kdo má anténní svod ale vesměs lidé, kam chodím dělají tu věc, že natahují koaxy pro DVB-S tak, že prostě navážou nový koax na ten starý obvykle následně protáhnou a starý ruší a využijí tak staré koaxy pro satelit a ruší antény, takže nevím tedy, pro koho bude mít DVB-T či DVB-T2 v budoucnu význam, pokud lidé zruší anténní svody a budou mít všude satelitní příjem ... vsadím se, že tito lidé se na antény vykašlou, aby si je nechali znova montovat, to raději pořeší další satelit :-) holt satelit je návyková záležitost díky kvalitě :-DD ale neříkám, že je to tak všude ...
V polovině srpna, to zcela jistě nebude! To by už nyní musel být na věži namontován provizorní AS, převeden do něj provoz na K36+50+53 a probíhaly by přípravné práce uvnitř UHF tubusu nutné k jeho demontáži vrtulníkem! Nic z toho se tam zatím neděje, takže tento termín patří do "říše báchorek"! Co se týče vysílačů ZL a VK, tak tam možné urychlení spuštění DVB-T je reálné, ale otázkou zůstává právě datum. Nové AS jsou již osazeny, vysílat se do nich začne 25. 08. (VK), resp. 26. 08. (ZL), diskutabilní je, jak jsou ČRa daleko s výstavbou DVB-T vysílačů v součinnosti s firmou R&S. Na tom v současné chvíli asi nejvíce záleží! V obou oblastech je kanál 33 pro MPX1 relatívně "volný", takže zde problém není!
a jen k té statistice - vezmu to podle naší vesnice: je tu pokud vím aktuálně 5 rodin, které přijímají DVB-T a co se týče DVB-S tak to má drtivá většina obce co se týče analogu, tak vím o 4 rodinách, kde opravdu zatím jede analog a všichni říkali, že po dovolených na podzim budou chtít satelit na všechny tv v domácnosti, takže když si to tak vezmete, tak tady u nás je to DVB-S tak 98% DVB-T 2% a to před digitalizací tady měl antény opravdu každý a dnes, když se podívám po střechách, tak vesměs už anténní stožáry nejsou nebo tam jsou umístěny satelity nebo antény pro wi-fi internet ale tv antény postupně mizí ze střech domů ... holt vývoj nikdo nezastaví a DVB-T zatím není zdaleka na takové úrovni, jako by si lidé představovali a přáli ... ale neříkám, že za pár let se situace změní, kdo ví co bude za x let ... jen tak mimochodem minulý týden jsem instaloval satelit 6x a pokaždé na 3 nebo 4 TV a v úterý jsem něco vyřizoval a jak jsem jel kolem těch 3 baráků, kde jsem instaloval ty satelity anténní monstra tam již nebyla ... takže pokud říkáte satelitní divák nerovná se majitel anténního příjmu, tak je to asi opravdu rodina od rodiny jiné
Je obecně známý fakt, že settopboxy jsou dočasnou záležitostí. Je pochopitelné, že když Dvořák/ČTÚ zmrvil pozemní digitalizaci tak, že se na některých vysílačích spustí druhý mux po několika měsících než první, tak lidi v takto postižených oblastech kupují ke svým televizím často satelitní settopboxy místo těch pro DVB-T. V rámci přirozené obnovy televizních příjímačů v domácnostech a díky integrovaným DVB-T/T2 tunerům v nových televizích však přirozeně nabyde pozemní digitální vysílání opět na významu.
Překvapovat nemusíte... jediný problém je, že 30procent kabelovky a 50 procent satelitu se nerovná 20 procent pozemáku (příklad, ta čísla jsem si vymyslel jen aby dávala 100)... to jsou počty satelitních operátorů, kteří za to berou love aby oblbovali lidi. Skutečnost je taková, že kdyby se skutečně dělala statistika, tak ti co mají kabel mají k tomu často i pozemní, k satelitním víc jak jeden přijímač je pozemní skoro samozřejmost, a taky težko spočítat lidi, kteří satelit nebo kabelovku odhlásí (a že takových jsou taky velké počty, skončí jim Digi, ať už legálně či ilegálně). Takže po sečtení všech těchto procent se dostaneme asi někda na 300procent :-D a jsme zas u toho, ať na bargrafu, nebo v takových "statistikách", jsou prostě procenta k ničemu. Člověk mající satelitní kartu nerovná se člověk, co nemá pozemní příjem...
tak to vás asi překvapím, ale skutečně dělám DVB-T i DVB-S sice né STA ... vše podle měřáků né podle přijímačů a jejich bargrafů ale opravdu tady u nás jsou lidé už za ta léta tak vycepovaní z pragocentrismu, že prostě říkají nebudu čekat třeba rok, než se k muxu 1 spustí i mux2 a já netvrdím, že si lidé k DVB-S nikdy nepořídí DVB-T ale asi byste si měl uvědomit, že tady u nás na severní moravě byly celé roky velké spousty lidí bez práce nebo s malým příjmem financí, takže si zvykli, že mají prostě v domácnosti třeba méně televizí ale hlavně je spousta rodin, které prostě mají staré domy, které pouze upravují pro 2 generační domy atd. a prostě přestavujou a je to o tom, že kolikrát mají baráky x let staré a zjišťují, že když mají anténní svod na houby a potřebují nový, že by měli velký problém s taháním koaxů atd. tak to raději řeší tak, že vyvrtají jednu díru skrz zeď nahodí držák pro parabolu do fasády a prostě zruší anténní svod a staré koaxy a rovnou si nechají satelit namontovat pro všechny tv v domě a ruší třeba i anténní stožár to je běžná praxe, takže prostě šance, že budou mít někdy DVB-T je dost mizivá ... a osobně jsem přesvědčený z mé praxe o tom, že, každá rodina, která si zvykne na spoustu kanálů ze satelitu v super kvalitě, prostě už se jen těžko bude vracet k DVB-T obzvlášť, pokud mají málo tv v domácnosti a všude tam mají DVB-S ale nemusí to být vždy ... ale nevím jak je to v jiných krajích u nás je situace velmi specifická tím, že je tady DVB-T zatím dost mizerné a to díky dočasným kanálům parametrům výkonům atd.
a jsme u toho zas, zbožné přání sateliťáku tvrdit, že kdo má kartu cs/skylink tak nemá a nebude mít nikdy DVB-T :-D fakt směšné! toto stejně tvrdí jen ti co montují JEN satelity, většinou podle bargrafů... kdo poskytuje komplexní služby a rozumí oboru!, tak dělá běžně montáže kombinované, s DVB-T na ostatní TV, apod... o STA se ani nebavím... ale to by satelitní jednorázovo-instalatéři museli umět víc než jen ten nabastlit parabolu ;)
škoda, že skylink a cslink nevydají nějaké řekněme statistiky o počtu aktivovaných karet v jednotlivých krajích čr, bych se vsadil, že bychom zjistili, že DVB-T je menšinová záležitost už nyní :-DDDD aspoň v některých krajích čr ...
uvidíme .... každopádně jak jsem řekl, dozvěděl jsem se to od známého a je to nepotvrzené, tak uvidíme :-) nicméně já se denně setkávám s lidmi, kteří mi říkají - má vůbec nějaké DVB-T význam? vždyť než tady pojede vše, jak má, tak do té doby bude satelit doslova i v azyláku pro bezdomovce :-)))
jj to je možné, jak říkám, nehádám se :-) každopádně to bude zajímavé, jelikož co tak vím od kámošky ze šternberka a od kamaráda z vrbna pod pradědem, tak si furt stěžujou, že zatím digitálně nenaladí zhola nic a že prý vesměs lidé kašlou na čekání na DVB-T jdou proto do satelitu .... než se tam zavede digitál přes antény, tak tam bude mít satelit každý a praděd bude vysílat do rybníka rybám asi :-DD
Ne, to se nezměnilo, to pouze před rokem nešlo vůbec takto přesně říct! Takže to byl prostě jeho odhad vzhledem k datumu spuštění mux1 z Pradědu. Stejný odhad jsem měl i já, ten měsíc a půl před je tak optimální. Už víc jak měsíc je ale venku info 9-10.září.
Tak nevím jestli brát vážně Vaše info o Ploštinách a Zlínu, když tu uvádíte o Pradědu rok starou nepřesnou informaci ;) Ale urychlení na těchto dvou nebude problém, spíš to ale vidím na konec září (oproti původnímu termínu konec října). Ale i na přelom srpna a září se to jistě dá v pohodě stihnout.
má informace o výměně antény na pradědu vycházela od pracovníka čra ze září minulého roku, kdy jsem byl účasten výměny AS na ostraských hošťálkovicích a tenkrát nám to technik čra říkal, že půjde o půlku srpna pro případ, že by čt chtěla vysílat rychleji ... je možné, že se to změnilo, to nevím :-)
AS na vysílači Praděd se má za pomocí vrtulníku Kamov Ka32 měnit v termínu 09.-10. září, nikoliv jak uvádíš ty v polovině srpna! Asi máš špatný zdroj informací....!
:-)) :-))
jinak ještě doplním to pokrytí o 100% pokrytí všech programů na satelitu a když si z těch 308 000 odpočítáte satelitní diváky, tak hádám, že vám zůstane číslo, které spočítáte na prstech jedné ruky :-) koneckonců i tady u nás na ostravsku se setkávám denně s lidmi, kteří mi říkají: signál DVB-T mám dostatečný ale nabídka programů je ubohá, takže raději satelit ... holt dnes už jsou možnosti, jaké dříve nebyly nebo byly hůře dostupné příjem z antén se silně utlumuje osobně si myslím, že na konci roku 2012 po vypnutí analogu bude mít satelitní příjem více diváků než ten terestrický - aspoň na moravě kvůli pomalému náběhu DVB-T určitě :-) a co se týče HD příjmu ze satelitu, tak je to tak, že už po mě začínají lidé chtít HD přijímače, když jim instaluju satelity, takže do konce roku 2012 bude dominovat HD příjmu podle mě satelit a to mírně nad DVB-T2 uvidíme, jak to s HD v terestrice vlastně bude ...
lidičky nezoufejte, podle mých informací hodlá ČT urychlit spuštění ploštin a tlusté hory na zlínsku, proto už tam dojednala s radiokomunikacemi rychlejší výměnu hlavních vysílacích antén a spustit by se to mělo k 1. září, ale je to zatím nepotvrzená informace, chtějí to udělat v den, kdy skončí analogové primy na ještědu celý analog na bukovce a jedláku a začne digitál muxu 2 na černé hoře a barrandov na ještědu v půlce srpna se má měnit anténa pomocí vrtulníku na pradědu, takže co se týče olomouckého kraje, tak je možné, že to čt urychlí i tam, to nevím ...
Ano, to je právě ta relativnost. 3% z celku je dost málo, (třeba ve volbách do sněmovny musí strana získat 5% hlasů). Zato 20% z nějakého celku, z ní jako celkem dost. Pochopitelně záleží vždy i na tech absolutních číslech, aby se nesrovnávali procenta o různých základech (např. procenta z obyvatel ČR a procenta z obyvatel Prahy).
Joo kdyby se toto dělo v pragocentru, tak určitě budou blekotat o 300tis., že je to celá 1/5 hlavního města! Hrůůůza! Ale když se to děje ve "vidlákově", od Prahy 300km dalekooo, tak jsou to 3%, což je strašně malounko...
Je to 97 tis. v Olomouckém kraji a 143 tis. ve Zlínském kraji. Tedy ve jmenovaných oblastech okolo 240 tis. lidí. Zbývajících přes 60 tisíc budou bílá místečka po ostatních krajích. Ono v absolutních číslech to vážně vypadá hodně, zato v relativních 3% populace je stráášně malounko :D.
Což ale taky znamená, že 3%, t.j. asi 308 000 lidí, MUX 1 NEpřijímá. Nemůžu si pomoci, ale nepřijde mi, že by na řídce obydleném Jesenicku a Bílo-Karpatsku/Beskydsku žilo přes 300 000 lidí. Či je to je tolik obydlených jiných "bílých" míst v ČR?