zde se to řeší, osobně jsem podal deklaraci neplatnosti smlouvy a připojil se k trestnímu oznámení podávaném v SR, vše ve skupině na FB ke zjištění, zároveň jsem předal svému právníkovi, radí neplatit.
Pokud je průvodce instalací v mém mateřském jazyce tak to čtu a pokud by se mi na tom ujednání něco nezdálo tak to raději nepotvrdím. Pokud ovšem na mě vyběhne něco v jiném jazyce tak to neřeším. Žiji v České republice a tak mě cizojazyčné texty nemusí vůbec zajímat. Ani nemusím rozumět tomu co které z tlačítek s funkcí potvrdit/odmítnou znamená a tak si kliknu na co zrovna chci a vůbec to neznamená že s něčím souhlasím či ne.
Dejme tomu, že byste měl pravdu a že skutečně k odsouhlasení smlouvy nedošlo. Co by to znamenalo? No přece to, že příslušnou službu používáte bez právního důvodu a s největší pravděpodobností se vystavujete nejen soukromoprávnímu sporu, ale také trestnímu stíhání. Hlavně že jste to poskytovateli služby "natřel".
To je tedy argument. Takže když do někoho zapíchnu nůž, tak to nebude vražda, pokud text "nepoužívejte k bodání do lidí" na noži nebude česky?
Vy evidentně nechápete jednu základní věc: Když prokážete (jakýmkoliv způsobem), že je licenční smlouva neplatná, tak sice nejste vázán jejími omezeními (tzn. podle vašeho názoru jste vyhrál), ale současně jste taky prokázal, že používáte nějaký produkt, aniž byste k tomu měl oprávnění. A na to má trestní zákoník celou řadu paragrafů, podle charakteru toho produktu.
Pokud se ukáže část či celé ustanovení podmínek neplatnými, je vztah zákazník-prodejce upraven zákony české republiky, takže zde žádné vakuum nevzniká.
Jakákoli licenční smlouva musí být v souladu s českými zákony, jinak je neplatná buď jako celek (není li v češtině např.), nebo jsou neplatné ty její pasáže, které jsou s platnými českými zákony v rozporu. Takže pokud použiji na ICQ jiného klienta, nebo zablokuji reklamy, nedělám nic, co český zákon zakazuje. Totéž platí pro obejití aktivace, pokud ji SW vyžaduje, každý uživatel v ČR má právo, modifikovat si, a to libovolně, SW na který zakoupil licenci pro osobní potřebu. A protože jsem za SW zaplatil, mám právo ho používat tak, jak uznám za vhodné. Případný soud by dopadl tak, že firma by vrátila uživateli peníze, zaplatila soudní výlohy a uživatel by musel SW z počítače smazat. Toť holá realita, cokoli jiného je jen zbožné přání prodavačů (česky zlodějů). O případech, kdy SW na uživatele po internetu ,,žaluje" (Windows a mnohé další: Jde o bezprecedentní narušování práva na soukromí, které by mělo být tvrdě postihováno a ne zneužíváno policií.
Za SW, tedy za licenci, jsem zaplatil, takže mám právo ho používat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pokud mi SW nevyhovuje, mám právo si ho pro svou potřebu modifikovat. Vzhledem k tomu, že nemám možnost se s konkrétním zněním licence seznámit před zakoupením SW, jsou jakékoli dodatečné podmínky přinejmenším sporné a pokud mne licence jakkoli omezuje, jedná se o klamání spotřebitele a to už vůbec nemluvím o situaci, kdy pod záminkou nějakých aktivací, aktualizací, nebo upgradů poskytovatel licence tahá z uživatele data!
Máte zajímavý přístup. Dle mého laického právního podvědomí platí i ten cizojazyčný text.
Nicméně, já osobně tyhle texty nečtu ať jsou v angličtině nebo v češtině. Nejsem šílený "instalatér" který si do PC švihne každý program který uvidí. A co se týče šílených ustanoveních která se vyskytnout mohou, spoléhám na to že naše zákony jsou jim nadřazeny a různé kličky je možno napadnout díky dobrým mravům a tím pádem zneplatnit daný odstavec či celý text.
Moje rec, instaluju v drtive vetsine programy zahr. provenience a tam spoleham na to, ze veci co se daj vyzadovat tam, by nasim pravnim radem neprosli.
V rámci licenčních podmínek se ale většinou souhlasíte s tím, že se případné spory budou řešit před soudem v USA a podle místního práva - a souhlasíte s tím dobrovolně.
A kromě toho problém většinou není ani tak v licenčních podmínkách SW, jako spíš u on-line služeb. To je taková ta věc, o které všichni mluví, že je to světlá budoucnost IT.
Na to ani nepotřebujete právníka. Je to v podstatě dohoda dvou subjektů, kde každý z nich sídlí v jiné zemi a řídí se jiným právem. Protistrana navrhla, aby se v případě sporů používalo jejich právo (resp. rozhodovaly jejich soudy) a Vy jste s tím návrhem, přijetím licenční smlouvy, souhlasil.
To nepřinutí, ale v případě, kdy VY jste uživatel a PROVOZOVATEL je firma z ciziny - tak v 99,9999% většinou VY žalujete PROVOZOVATELE.
Například se Vám nelíbí, že se někde objevily Vaše e-maily, fotky, údaje, že Vám bylo něco (podle Vás bezdůvodně) vymazáno, přepsáno, znepřístupněno.
Provozovatel uživatele o nic žalovat nemusí - protože o to ať si zrušíte účet, něco upravíte nebo odstraníte atd., Vás žádat nemusí soudně - prostě Vám to administrátor Provozovatele sám předělá tak, jak uzná za vhodné.
--
Takže to není o tom, že Vy byste měl respektovat nějaké rozhodnutí - ale je to o tom, že se snažíte, aby Provozovatel nějaké respektoval.
Ale my nemůžem za to, že používáte e-mail u sexuálních kamarádů Číny, a v budoucnu cloud zcela otevřený i s vašimi daty celému světu (už z principu nemožného kompletního zabezpečení)...
I žalovat pak můžete. Doporučuju si na to pak vyčlenit několik milionů a let, a výsledek bude, že vaše data budou sice všude, jen to bude velmi drahé.
Je to sice dál, ale zato horší cesta.
Problém nastane v okamžiku, kdy do té cizí země (konkrétně USA), přijedete s NB, ve kterém nějaký takový SW máte. V nejlepším případě riskujete zabavení stroje, takže: Pokud pojedu do země, kde počítače kontrolují, tak koupit nový HDD, nainstalovat na něj Linux a přepsat MAC adresu.
A jinak, jak dalece je průkazné uzavření smluvního vztahu na základě klepnutí na jakési tlačítko?
1) kolikrát jsem už kliknul myší (nebo klávesou) omylem na jiný program - např. když jsem odbouchával řadu hlášek, když některý program zpomalil běh aplikací, aty pak vyskakovali třeba po minutě apod...
2) jak to v praxi dokazují, když mají třeba jen IP adresu a počítač používá více lidí?
3) jak to v praxi funguje, když je třeba domácnost, tam dejme tomu 3 osoby dospělé/právně postižitelné a nikdo z nich nic neřekne?
1) Průkazné je to úplně normálně - pokud si cokoli koupíš v obchodě od rohlíku po PC, tak jsi uzavřel KUPNI SMLOUVU a taky ji nikde nemáš podepsanou. Pokud nastoupíš do MHD, tak nástupem jsi uzavřel SMLOUVU O PŘEPRAVĚ a taky ji nikde nemáš podepsanou.
Jestli to odklepneš omylem je Tvůj problém - nemáš povinost si to číst, ale máš povinost se tím řídit :-DDD To máš jako se zákonem - četl jsi trestní zákonník? Určitě ne, ale zkus z něj něco porušit a jdeš k soudu (i když jsi ani nevěděl, že je to zakázané nebo naopak přikázané).
2) Za používání nelegálního SW může být odsouzená odpovědná osoba nebo v případě domácnosti každý uživatel, který věděl o nelegálním SW a používal ho. V praxi tedy ve firmách správce sítě, IT manager atd. (v menších firách a firmičkách prostě majitel).
3) V domácnosti samozřejmě pokud každý tvrdí, že nic neviděl, neví atd., tak se případ musí odložit pro nedostatek důkazů - nelze totiž nutit rodinné příslušníky proti sobě svědčit.
Jediná vyjímka je "zločinné spolčení", ale zločinné spolčení se velice špatně prokazuje i u rodin "mafiánů" a v případě používání nelegálního SW se na to asi policie a státní zástupce rovnou vykašle - chtěl bych vidět tu argumentaci: "Měli dítě, aby mohlo stahovat nelegální SW - narodil se pro zločin!!" :-DDDDD
--
Jinak licenční podmínky chápete špatně - PO VAS nikdo nic chtít z 99% nebude a ani to moc dobře nejde. Licenční podmínky jsou k tomu, aby když provozovatel udělá něco Vám, tak aby jste si na něj nemohl stěžovat, protože to má v licenčních podmínkách...
Třeba nafotíte lechtivé fotografie s přítelkyní a upravíte si je v programu Extra Super Photo Editor do nějakého spořiče obrazovky. Pak ale Vám jednou pošle kamarád odkaz, na Vaše fotky někde na pornoserveru a když zjišťujete jak se tam dostaly a podáte žalobu, tak provozovatel Extra Super Photo Editoru Vám suše oznámí, že podle článku 6.6.1.2/5x licenčních podmínek může veškerý obsah, který Extra Super Photo Editor načte, stahovat na svůj server a dál prodávat - tímpádem i Vaše fotky a nemáte právo ho žalovat, ani chtít náhradu škody nebo cokoli - můžete jen skřípat zuby!
(Něco podobného je nejčastější "náraz" uživatele na licenční podmínky - že by provozovatel kontaktoval Vás a něco po Vás vyžadoval to je vyjímečné. Licence je jen k tomu, aby jste Vy po provozovateli nikdy chtít nemohl nic - ať už udělá cokoli :-))
Plkate z cesty,
1) smlouva je VZDY uzavrena mezi konkretnimi subjekty (at uz pravnickou nebo fyzickou osobou) a nijak se netyka tretich osob. Pripadne dokazovani je VZDY na zalobci. U oklikavani nejakych zaskrtitek se tedy dokazovat bude velice obtizne. S trestnim zakonem nemaji smlouv prakticky nic spolecneho, poruseni smlouvy NENI trestny cin (maximalne ve specielnich pripadech).
2) neexistuje zpusob jak odsoudit osobnu v domacnosti za uzivani nelegalniho SW, pokud se ostatni osoby nerozhodnou proti ni svedcit. Porusovani AZ musi byt !!umyslne!! a vedome + dotycna osoba musi byt prokazatelne o takovem porusovani AZ informovana.
3) prakticky je ve firmach temer vzdy nemozne najit konkretniho vinika, takze firma jako takova muze byt zalovana v soukrome pravnim sporu, ktery prohraje, ale nikdo nebude popotahovan pro trestny cin. Neznam moc firem kde by konkretni osoba mela pisemne (nijak jinak to stanovit nelze) odpovednost za pouzivany SW. Takova osoba by totiz musela mit zaroven i moznost nakladani se SW ovlivnit, jinak soud takovou odpovednost smete ze stolu.
Však smlouva je uzavřená mezi DVEMA konkrétními subjekty - PROVOZOVATEL a UZIVATEL. "Provozovatel si vyhrazuje ziskany obsah dale prodavat." Když je ve smlouvě tato věta, tak se úplně legálně získaný obsah může dostat kamkoli a nemusíte uzavírat smlouvy s každým ke komu se dostane!
A ano, dokazovani je na žalobci, TEDY NA VAS!! Protože Vám se nebude líbit něco, co na základě licence Provozovatel udělá... Naopak z jeho strany je "zatržítko" jasně prokazatelné a to prostě tak, že v programu je a bez jeho ztržení nejde nainstalovat - používáte-li ho, musel jste ho při instalaci zatrhnout/odkliknout a nebo používáte nelegální kopii - v obou případěch se po Provozovateli nemůžete ničeho domáhat.
PC muze pouzivat nekoli (i desitek) lidi a instalacni zaskrtitko muze odkliknout skript. + reagujete uplne mimo, protoze puvodni post nemluvi o vymahani smlouvy se ztrany uzivatele ale spise poskytovatele (napr ICQ a jejich podminky, ktere se, jak tu nekdo uvadi, me take netykaji, protoze mam ICQ account uz take drahne let).
Takze v okamziku kdy po vas nekdo bude chtit nejake $$ za uzivani sluzby nema zadnou sanci ty $$ dostat.
>PC muze pouzivat ...
S tím odškrtnutím licenčního ujednání máte pravdu , že to může odškrtnout kdokoliv a třeba i script. Nicméně i bez toho odškrtnutí ujednání platí, stačí když bude vhodným způsobem zveřejněno. (předpokládám, že se bavíme o online službách typu Skype,ICQ,freemail a pod.)
>Takze v okamziku kdy po vas nekdo bude chtit nejake $$...
Ovšem oni soudně od Vás žádné $$ chtít nebudou. Oni to udělají celkem jednoduše: buď zaplatíte , nebo Vám službu vypnou.
Totéž pokud se nebudete chovat tak jak si představují: buď se polepšíte , nebo Vás vypnou.
Provozovatel nikdy není ten, kdo žaluje uživatele - protože provozovatel má dost technických prostředků k tomu, aby si sjednal nápravu sám. Nikoho o to žádat nemusí.
ICQ Vám prostě smaže účet, zablokuje ho na nějakou dobu, případně dá BAN na IP adresu atd.
--
Zrovna tak veškerý placený obsah na Internetu je placený systémem "prepaid" - máte ho předplacený. Takže když nezaplatíte, služba se Vám vypne nebo znepřístupní a "čau pipi"!
--
Licenční podmínky jsou k tomu, aby jste Vy nemohl žalovat provozovatele. Naopak provozovatel Vás nikdy žalovat nebude, protože k tomu nemá důvod - smaže Vám účet, zbylý kredit propadne a je vymalováno :-))
Pokud je něco takového ve smlouvě napsané, tak poskytovatel SW porušuje zákon na ochranu soukromí a pokud by na něj byla podána žaloba, měl by s tím dost značné problémy, nemluvě o tom, jak by dopadl, kdyby se kauzy zmocnila média, takže by vešlo ve veřejnou známost, že SW dané firmy je vlastně draze placený spyware. Nevím, jak vám, zřejmě jste amorální darebák, ale mě by dost vadilo mít s takovou firmou cokoli společného. Brzy to dopadne asi tak, že pokud budeme chtít používat jakýkoli placený SW, bude nutno mít počítač hardwarově odpojen od internetu.
Nedávno jsem chtěl testovat službu Google Analytics. Dostal jsem se jen k licenčním podmínkám a po jejich přečtení jsme snad poprvé kliknou na "Nepřijímám".
To, že člověk souhlasí s tím, že veškeré údaje dobrovolně poskytuje společnosti Google k dalšímu využití a i distribuci třetím stranám - to mě až tak nepřekvapilo (i když zrovna toto je případ, u kterého by v klasickém smluvním vztahu byly milionové sankce za únik informací :-))
Je tam jiná perlička hodná pozornosti. Google si vyhrazuje právo kdykoli změnit bezplatnou službu na placenou. K tomu stačí, aby někde na svých stránkách vyvěsil oznámění. A pak je už jen velmi podrobně popsáno, jak bude vymáhat peníze.
A pár dalších podobných perel. Jak říkám, kliknul jsem na "nesouhlasím" a nainstaloval Piwik, který mám alespoň pod svou kontrolou.
Pokud bude chtít Google zpoplatnit GA a někde na svých stránkách vyvěsí nějaké oznámení, tak za hodinu je toho plný internet a v RSS to budu mít několikrát.
Ostatně, Google to nejspíš neudělá, ale jistý malý pán vás nechá zaregistrovat do bezplatného katalogu, ten pak zpoplatní, vy to řádně vypovíte a on za 5 let stejně pošle fakturu.
No, pochybuji, že by to zpoplatnil najednou a všem - to by neustál. Ale může začít zpoplatňovat pomalu relativně malé skupiny ... ... jejich hlas až tak moc slyšet není.
Nebyl by ani první, ani poslední.
Nicméně přiznávám, že jsem ve vztahu k těmto typům služeb možná až trochu paranoidní - zejména proto, že si umím představit, jaké informace bych z toho dokázal získat já. Google má mnohem větší soubor dat a tedy i mnohem větší možnosti.
A proto kontrolní otázka: Co mají společného
- google-analytics.com
- googlesyndication.com
- doubleclick.net
- gemius.pl
- adocean.pl
- navrcholu.cz
- a další?
Mám je v AdBlocku :-)
A svět je tak krásný, stránky čitelné a načítání rychle
Od té doby co IE8 přišlo s "Filtrováním InPrivate" (http://windowshelp.microsoft.com/Windows/cs-CZ/Help/dbd3b48a-4244-4dd6-9aba-546cdbd2ad211029.mspx) jsem na tom podobně. Zmizela reklama, rychlost načítání stránek se zvýšila a mám konečně klid. Jen ješkoda že tuto službu musím při prvním spuštění browseru vždy zapnout (klik na ten zámeček se šipečkou a hodinami v pozadí, nebo Ctrl+Shift+F). Radši bych kdyby si browser pamatoval že naposledy byla služba spuštěna.
Jen pro zajímavost uvedu "pouze domény" které již dosáhly hodně vysokého skóre "zneužívání soukromí":
Jen pro upřesnění ještě doplním, že tím "zneužitím soukromí" jsem měl na mysli "shromažďování informací o webech, které navštívím". Tak bych rád tuto skutečnost uvedl na pravou míru.
Dále je potřeba si uvědomit že rozhodně není závadná celá doména, dokonce ani celá webová stránka umístěná na daném serveru. Ale třeba jen skript, obrázek, ... Rozhodně nemá cenu blokovat celé domény. Ruční blokování, na základě blacklistu, zakázaných domén nepovede k žádnému úctyhodnému výsledku, nebude to pro vás mít žádný přínos. Má smysl použít pouze nějaký automatický filtr se schopností "učit se". V případě IE8 je takovým vestavěným filtrem právě "Filtr InPrivate".
Jo, není nad BSD licenci, v jednoduchosti je síla. Nebo GNU GPL, to aspoň člověku stačí přečíst jednou, a pak už vždy ví a nemusí číst sáhodlouhé litanie plné právnických kliček.
Jsem si kupoval zajezd a nabizeli jeste pojisteni proti zruseni z duvodu nemoci. Tak jsem si za nej priplatil dostal jsem nejaky papir ze pojisteni plati na rok. Necetl jsem to dopodrobna coz byla chyba.
Psalo se tam totiz ze se pojisteni prodluzuje automaticky v pripade ze ho nerusim. Coz me nasralo protoze jsem na to prisel az po terminu. Tak jsem se slozenkou poslal rovnou vypoved abych na to nezapomnel.
Tak to je opravdu hnus. Z těch jejich podmínek vlastně plyne, že vás budou žalovat i když neporušíte právě odsouhlasené podmínky viz 4 Autorská práva.
"Společnost ACCORTA INSTITUTE s.r.o. deklaruje, že se bude domáhat veškeré náhrady škody a ušlého zisku", i když "nedojde k použití a využití Softwaru v rozporu s touto Dohodou"...
Tak to je fakt fér nabídka...
No pochopil jsem to tak, že firma jenom naznačuje, že zneužije-li někdo její software (např. že by ho prodával) bez toho, aniž by ho používal (a tím by se na něj nevztahovali licenční podmínky, protože by nemusel klikat na souhlasím) tak proti tomu bude zasahovat. Trochu vytržené z kontextu...
Smlouvu jsem uzaviral jeste se spolecnosti Mirabilis. Tam v podminkach o zakazu alternativnich klientu nic nebylo. AOL se nijak neobtezovala mi podstrcit k odsouhlaseni nove licencni podminky. Mam tedy za to, ze pro me stale plati puvodni a tedy se me omezeni alternativnich klientu netyka.
Ses mamlas, proc by mel pouzivat klienta od ICQ ? Pouzivat jineho, naprosto v souladu s puvodne uzavrenou smlouvou, a tam zadne podminky nejsou (maximalne tak nejaka licence typu GPL).
Jediný problém je v tom, že pokud Poskytovatel změní obchodní podmínky a zveřejní je s dostatečným předstihem (to bává 30 dnů) a jako zveřejnění se bere třeba jen jejich zpřístupnění na webu - tak uživatel může jednostraně bez sankcí vypovědět původní smlouvu, pokud to do doby platnosti nových podmínek oznámí provozovateli.
Jestli tak neučiní, automaticky se bere, že souhlasí s novými podmínkami a jsou pro něj závazné!
Uzavírali jste někdo smlouvy s EuroTelem, Paegasem a Oskarem? Já myslím, že ano i když jste nepodepisovali žádnou novou, tak dnes pro Vás platí podmínky O2, T-Mobilu a Vodafonu, které jsou v mnohém úplně jiné!
Tohle podle českých zákonů platí specificky pro telekomunikační firmy, rozhodně to neplatí obecně.
Že by se to vztahovalo i na ICQ velmi silně pochybuji.
Autoři smluv EULA spoléhají na to, že zákazník nemá jinou možnost, nežli přijmout smlouvu tak jak je. Nebo si to schválně někdy zkuste - zkuste vrátit software prodejci s tím, že nesouhlasíte s licenčními podmínkami. Problém je v tom, že nejdříve platíte a pak teprve vstupujete do jednostranně určeného smluvního vztahu. A každý raději zaškrtne "I Agree", než aby měl doma nepoužitelnou placku. Řešení? Používat programy typu EULAlyzer; programy, které si do smluvních podmínek dávají špehování zkrotit firewallem; webové služby, které mají špatnou politiku ochrany soukromí nepoužívat (konkurence je dost velká). A jestli se to někomu nelíbí, tak ať si vás klidně žaluje. Byl by to zajímavý a určitě přelomový proces.
btw. Program EULAlyzer jde v řadě případů použít nejen na EULA, ale i na webové služby, PSP store atd.
Já jsem vůbec největší šok zažil při čtení podmínek na PSP store. Připadal jsem si, jak kdyby po mne někdo chtěl podepsat spolupráci s StB...
Nejdriv koupit software a pak dostat pod nos EULA to je postavene na hlavu. Problem ale je, ze autori sw za to mohou jenom castecne. Zkuste si jako autor prosadit, aby se na ruznych webech reselleru ukazovaly vase licence a zakoupeni programu bylo podmineno jejich odsouhlasenim. Prodejni portaly toto neumoznuji, alespon co ja jsem si zjistoval. A ikdyby nejaky takovy existoval a vy byste se rozhodl prodavat vas sw exkluzivne jen tam, pripravil byste se o vyhodu prodavat v kazdem zapadlem rohu internetu, jak to dela vase konkurence. Imho se tenhle model muze zmenit jenom, jesli nejaky vyznamny poskytovatel obsahu zacne tlacit na resellery aby licence ukazovali pred koupi. Ostatni autori se pak uz postupne pridaji.
Já tedy rozhodně ne! Takže raději zdarma stáhnu odněkud ,,pirátskou" kopii, tam bývají tyhle úlety většinou ošetřeny, ale přesto ještě raději před nastartováním Windows sekce HDD internet odpojím.
Zrovna v práci řešíme jednu nepřijemnou věc. Máme 3 licence na AutoCAD (asi 50 tisíc Kč) a jedna část firmy se odděluje - vzniká nová samostatná firma. Podle licenčních podmínek licence nejde převezt na jinou firmu, pokud to Autodesk ve vyjímečných případech nepovolí. Což nepovolil. Proto zjišťuji, zda je toto omezení legální.
Nemáte s tím někdo zkušenost? Nezdá se mi, že by se tímto dal omezit převod legálně nabytého majetku (licence). Nejde o prodej dalším uživatelům (rozmnožení licencí), pouze o převod.
Myslím, že to můžete bez obav prodat. EULA v tomto rozhodně není překážkou, zákon to umožňuje. Jestli tedy nemáte ještě nějakou jinou smlouvu, ve které jste se pod nějakou sankcí zavázali, že to nikdy neprodáte. Prodejem koncovému zákazníkovi totiž končí jejich kontrola nad dalšími prodeji. Takže kafrat mohou, ale u případného soudu nic nezmohou.
Pokud dobre vidim, tak prodej se nepovazuje za poskytnuti treti osobe (to je situace, kdy drzitelem licence je X, ale uziva ji Y). O zaniku majitele nemuze byt rec, pokud existuje naslednik berouci na sebe pohledavky a zavazky.
Tady nejde o zánik. Jde o novou firmu, která vznikla odštěpením od stávající. A proto chceme vyřešit licence. Nechceme používat licence někoho jiného, chceme je převést na sebe a používat je jako vlastní (jako třeba počítače). U několika českých programů to nebyl problém, jen jsme prodejci (autorovi) údaje o nové firmě a bylo to převedené.
Jo, jo. Potvrzuji. Rozdělit firmu není z ličenčního hlediska vůbec žádná legrace. Už jsme to taky zažil. A to CAD by ještě menší problém. Největší legrace byla při dělení licencí SAP - neylo to sice levné, ale nakonce se to povedlo.
Základní problém je v tom, že ve většině případů nekupujete software, ale právo ho užívat. A to je tak trochu něco jiného.
Postoupením licence podle odst. 2 se míní jakákoliv změna nabyvatele licence. Podlicenci řeší odst. 1.
Viz komentář: Ustanovení § 48 je výrazem osobnostně právní povahy díla, ze které vyplývá autorův zájem rozhodovat o osobě uživatele. Z tohoto důvodu je nabyvateli licence povoleno poskytnutí podlicence, jakož i postoupení licence pouze se svolením autora. Tento princip je v zájmu jednotnosti právního řádu prolomen pouze v případě prodeje podniku.
Při poskytnutí oprávnění podle odstavce 1 nedochází ke změně smluvních stran licenční smlouvy; postoupení licence podle odstavce 2 má za následek změnu v osobě nabyvatele. V druhém případě lze předpokládat souběžné převzetí dluhů, a tím cessi všech práv a povinností ze smlouvy.
Jenže autor rozhoduje o osobě uživatele jen u některých licencí (na rozmnožování, na distribuci) nebo u sw na zakázku, ale ne u těch hromadně šířených - "anonymních" - tam se uplatní § 14. Ovšem jak je to zrovna u toho AutoCadu nevím, možná měli hromadnou licenci, to je pak ten případ, kdy je nutné se s autorem domluvit. Kdyby to bylo koupené v krabici v obchodě, tak není co řešit.
Přesně... Psalo se o tom už asi 100x, přesto se najdou vykukové, co tvrdí, že jejich licence nemusí být v souladu se zákonem, a že si do ní můžou dát podobnej paskvil (můžou, ale je neplatnej).
Prodejce televizoru si může dát do licence klidně: "pokud budou uživateli smrdět nohy, televizor musí dát do sběrného dvora", nebo "televizor nesmí prodat bez souhlasu Debil s.r.o. třetí osobě", ale nikoho by tenhle prd nezajímal, samozřejmě.
Tak jo. Software je věc, kterou jsem si koupil, zaplatil, a můžu jí prodat, komu chci, protože teď jsem vlastník já, a komu tím prodám licenci na něj je čistě moje věc (nikde jsem se neregistroval se svým jménem ani adresou, takže jakákoliv návaznost na tohle je irelevantní).
Jak jsou řešený podnikový licence SAP a co já vím čeho, mě nezajímá, mluvím čistě o koupi sw jako fyzická osoba.
Tvému názoru rozumím a chápu ho, nicméně i u některých produktů pro domácnost může být licence na používání neprodejná a ty případného nabyvatele vystavuješ riziku, že zaplatí za něco, co vlastně nedostal, neboť jeho licence bude neplatná. Tobě jako prodejci to může být jedno, pokud to tedy případný soud nebude považovat za podvod. Takže se nediv, že soudce klepne kladívkem a budeš to mít "vyřízeno".
Nikdo Tě totiž nemůže nutit se řídit se nějakými zákony, a i když Ty jsi přesvědčen, že konáš přesně podle zákona, veškerá "selská" logika tomu třeba také nasvědčuje, stejně ja ve finále důležitý náhled soudu a ten je vždy na straně tzv. "nositelů práv", taková už je nálada ve společnosti...s tím nic nenaděláme.....
Můžu! Pokud ji z vlastního počítače odstraním, ruším tím automaticky souhlas s EULA, takže mám v ruce jen medium a nabývací doklad. Oboje můžu bez problémů přenechat komukoli jinému. Podle našich zákonů je to naprosto v pořádku a zákony v USA mne zajímat nemusí, stále ještě americkou kolonií nejsme!
Ono to bezhlavé odklikávání podmínek souvisí s tím, že na papírové smlouvě je váš vlastnoruční podpis, kdežto v podmínkách používání SW jen něco zaškrtnete, což v lidech vzbuzuje dojem, že jsou nepostižní.
Druhá věc je samotný postup. Když kupujete auto, tak dostanete smlouvu, kterou si nejdříve přečtete, tu pak podepíšete (a nebo ne a odejdete), na základě smlouvy zaplatíte a jedete v novém autě. U sw ale většinou nejdříve zaplatíte pak se teprve dostanete ke smlouvě se kterou musíte souhlasit, jinak draze zaplacený SW používat (a nebo se půl roku dohadovat s výrobcem o vrácení peněz)
Kdybych to přirovnal k autu, tak je to jako byste si nejdřív zaplatili auto a pak až dostali na podpis smlouvu s tím že když nepodepíšete tak nejedete. A ve smlouvě by bylo, že s autem můžete jezdit jen po silnicích, které mají na začátku sudé číslo a na konci liché, tankovat můžete jen u jedné čerpačky a když píchnete kolo, tak musíte koupit všechny 4 nové.
Občas jsou některá ustanovení opravdu praštěná. Když jsem byla naposledy v o2aréně, na lístku stálo "Neoprávněné použití, přenos, VYPRÁVĚNÍ nebo reprodukce loga nebo chráněné známky zařízení je zakázáno." Takže to asi právě porušuji, když to tady povídám. Každopádně přečíst si ustanovení nikomu ještě neublížilo.
Nejen SW pro "seriozní práci" má podivné licence. Zkusili jste se někdy podívat, jakou licenci má World of Warcraft? Kdyby lidé licence četli a hodlali licenční podmínky dodržet, tak to dnes moc lidí nehraje. A nebo třebas licenční podmínky pro Steam. Měl jsem docela velký morální problém, když jsem instaloval Halflife. Nakonec jsem klikl, ale stejně si myslím, že by pánům měl dát někdo po hubě a ne ještě tuhle službu prezentovat jako moderní trend distribuce SW.
Žádné po hubě. Prostě hlasujte peněženkou. Žádné "nakonec jsem klikl" -- pěkne odmítnout, napsat výrobci a třeba to ještě vhodně rozmáznout na blogu a/nebo mezi známými. Dokud lidé budou ovečky, které prostě nakonec stejně kliknou na "I agree", pak se určitě nic nezmění a výrobci budou dál distribuovat software a nabízet služby s absurdními licenčními podmínkami.