Pokud je průvodce instalací v mém mateřském jazyce tak to čtu a pokud by se mi na tom ujednání něco nezdálo tak to raději nepotvrdím. Pokud ovšem na mě vyběhne něco v jiném jazyce tak to neřeším. Žiji v České republice a tak mě cizojazyčné texty nemusí vůbec zajímat. Ani nemusím rozumět tomu co které z tlačítek s funkcí potvrdit/odmítnou znamená a tak si kliknu na co zrovna chci a vůbec to neznamená že s něčím souhlasím či ne.
Dejme tomu, že byste měl pravdu a že skutečně k odsouhlasení smlouvy nedošlo. Co by to znamenalo? No přece to, že příslušnou službu používáte bez právního důvodu a s největší pravděpodobností se vystavujete nejen soukromoprávnímu sporu, ale také trestnímu stíhání. Hlavně že jste to poskytovateli služby "natřel".
To je tedy argument. Takže když do někoho zapíchnu nůž, tak to nebude vražda, pokud text "nepoužívejte k bodání do lidí" na noži nebude česky?
Vy evidentně nechápete jednu základní věc: Když prokážete (jakýmkoliv způsobem), že je licenční smlouva neplatná, tak sice nejste vázán jejími omezeními (tzn. podle vašeho názoru jste vyhrál), ale současně jste taky prokázal, že používáte nějaký produkt, aniž byste k tomu měl oprávnění. A na to má trestní zákoník celou řadu paragrafů, podle charakteru toho produktu.
Pokud se ukáže část či celé ustanovení podmínek neplatnými, je vztah zákazník-prodejce upraven zákony české republiky, takže zde žádné vakuum nevzniká.
Jakákoli licenční smlouva musí být v souladu s českými zákony, jinak je neplatná buď jako celek (není li v češtině např.), nebo jsou neplatné ty její pasáže, které jsou s platnými českými zákony v rozporu. Takže pokud použiji na ICQ jiného klienta, nebo zablokuji reklamy, nedělám nic, co český zákon zakazuje. Totéž platí pro obejití aktivace, pokud ji SW vyžaduje, každý uživatel v ČR má právo, modifikovat si, a to libovolně, SW na který zakoupil licenci pro osobní potřebu. A protože jsem za SW zaplatil, mám právo ho používat tak, jak uznám za vhodné. Případný soud by dopadl tak, že firma by vrátila uživateli peníze, zaplatila soudní výlohy a uživatel by musel SW z počítače smazat. Toť holá realita, cokoli jiného je jen zbožné přání prodavačů (česky zlodějů). O případech, kdy SW na uživatele po internetu ,,žaluje" (Windows a mnohé další: Jde o bezprecedentní narušování práva na soukromí, které by mělo být tvrdě postihováno a ne zneužíváno policií.
Za SW, tedy za licenci, jsem zaplatil, takže mám právo ho používat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pokud mi SW nevyhovuje, mám právo si ho pro svou potřebu modifikovat. Vzhledem k tomu, že nemám možnost se s konkrétním zněním licence seznámit před zakoupením SW, jsou jakékoli dodatečné podmínky přinejmenším sporné a pokud mne licence jakkoli omezuje, jedná se o klamání spotřebitele a to už vůbec nemluvím o situaci, kdy pod záminkou nějakých aktivací, aktualizací, nebo upgradů poskytovatel licence tahá z uživatele data!
Máte zajímavý přístup. Dle mého laického právního podvědomí platí i ten cizojazyčný text.
Nicméně, já osobně tyhle texty nečtu ať jsou v angličtině nebo v češtině. Nejsem šílený "instalatér" který si do PC švihne každý program který uvidí. A co se týče šílených ustanoveních která se vyskytnout mohou, spoléhám na to že naše zákony jsou jim nadřazeny a různé kličky je možno napadnout díky dobrým mravům a tím pádem zneplatnit daný odstavec či celý text.
Moje rec, instaluju v drtive vetsine programy zahr. provenience a tam spoleham na to, ze veci co se daj vyzadovat tam, by nasim pravnim radem neprosli.
V rámci licenčních podmínek se ale většinou souhlasíte s tím, že se případné spory budou řešit před soudem v USA a podle místního práva - a souhlasíte s tím dobrovolně.
A kromě toho problém většinou není ani tak v licenčních podmínkách SW, jako spíš u on-line služeb. To je taková ta věc, o které všichni mluví, že je to světlá budoucnost IT.
Na to ani nepotřebujete právníka. Je to v podstatě dohoda dvou subjektů, kde každý z nich sídlí v jiné zemi a řídí se jiným právem. Protistrana navrhla, aby se v případě sporů používalo jejich právo (resp. rozhodovaly jejich soudy) a Vy jste s tím návrhem, přijetím licenční smlouvy, souhlasil.
To nepřinutí, ale v případě, kdy VY jste uživatel a PROVOZOVATEL je firma z ciziny - tak v 99,9999% většinou VY žalujete PROVOZOVATELE.
Například se Vám nelíbí, že se někde objevily Vaše e-maily, fotky, údaje, že Vám bylo něco (podle Vás bezdůvodně) vymazáno, přepsáno, znepřístupněno.
Provozovatel uživatele o nic žalovat nemusí - protože o to ať si zrušíte účet, něco upravíte nebo odstraníte atd., Vás žádat nemusí soudně - prostě Vám to administrátor Provozovatele sám předělá tak, jak uzná za vhodné.
--
Takže to není o tom, že Vy byste měl respektovat nějaké rozhodnutí - ale je to o tom, že se snažíte, aby Provozovatel nějaké respektoval.
Ale my nemůžem za to, že používáte e-mail u sexuálních kamarádů Číny, a v budoucnu cloud zcela otevřený i s vašimi daty celému světu (už z principu nemožného kompletního zabezpečení)...
I žalovat pak můžete. Doporučuju si na to pak vyčlenit několik milionů a let, a výsledek bude, že vaše data budou sice všude, jen to bude velmi drahé.
Je to sice dál, ale zato horší cesta.
Problém nastane v okamžiku, kdy do té cizí země (konkrétně USA), přijedete s NB, ve kterém nějaký takový SW máte. V nejlepším případě riskujete zabavení stroje, takže: Pokud pojedu do země, kde počítače kontrolují, tak koupit nový HDD, nainstalovat na něj Linux a přepsat MAC adresu.