A jinak, jak dalece je průkazné uzavření smluvního vztahu na základě klepnutí na jakési tlačítko?
1) kolikrát jsem už kliknul myší (nebo klávesou) omylem na jiný program - např. když jsem odbouchával řadu hlášek, když některý program zpomalil běh aplikací, aty pak vyskakovali třeba po minutě apod...
2) jak to v praxi dokazují, když mají třeba jen IP adresu a počítač používá více lidí?
3) jak to v praxi funguje, když je třeba domácnost, tam dejme tomu 3 osoby dospělé/právně postižitelné a nikdo z nich nic neřekne?
1) Průkazné je to úplně normálně - pokud si cokoli koupíš v obchodě od rohlíku po PC, tak jsi uzavřel KUPNI SMLOUVU a taky ji nikde nemáš podepsanou. Pokud nastoupíš do MHD, tak nástupem jsi uzavřel SMLOUVU O PŘEPRAVĚ a taky ji nikde nemáš podepsanou.
Jestli to odklepneš omylem je Tvůj problém - nemáš povinost si to číst, ale máš povinost se tím řídit :-DDD To máš jako se zákonem - četl jsi trestní zákonník? Určitě ne, ale zkus z něj něco porušit a jdeš k soudu (i když jsi ani nevěděl, že je to zakázané nebo naopak přikázané).
2) Za používání nelegálního SW může být odsouzená odpovědná osoba nebo v případě domácnosti každý uživatel, který věděl o nelegálním SW a používal ho. V praxi tedy ve firmách správce sítě, IT manager atd. (v menších firách a firmičkách prostě majitel).
3) V domácnosti samozřejmě pokud každý tvrdí, že nic neviděl, neví atd., tak se případ musí odložit pro nedostatek důkazů - nelze totiž nutit rodinné příslušníky proti sobě svědčit.
Jediná vyjímka je "zločinné spolčení", ale zločinné spolčení se velice špatně prokazuje i u rodin "mafiánů" a v případě používání nelegálního SW se na to asi policie a státní zástupce rovnou vykašle - chtěl bych vidět tu argumentaci: "Měli dítě, aby mohlo stahovat nelegální SW - narodil se pro zločin!!" :-DDDDD
--
Jinak licenční podmínky chápete špatně - PO VAS nikdo nic chtít z 99% nebude a ani to moc dobře nejde. Licenční podmínky jsou k tomu, aby když provozovatel udělá něco Vám, tak aby jste si na něj nemohl stěžovat, protože to má v licenčních podmínkách...
Třeba nafotíte lechtivé fotografie s přítelkyní a upravíte si je v programu Extra Super Photo Editor do nějakého spořiče obrazovky. Pak ale Vám jednou pošle kamarád odkaz, na Vaše fotky někde na pornoserveru a když zjišťujete jak se tam dostaly a podáte žalobu, tak provozovatel Extra Super Photo Editoru Vám suše oznámí, že podle článku 6.6.1.2/5x licenčních podmínek může veškerý obsah, který Extra Super Photo Editor načte, stahovat na svůj server a dál prodávat - tímpádem i Vaše fotky a nemáte právo ho žalovat, ani chtít náhradu škody nebo cokoli - můžete jen skřípat zuby!
(Něco podobného je nejčastější "náraz" uživatele na licenční podmínky - že by provozovatel kontaktoval Vás a něco po Vás vyžadoval to je vyjímečné. Licence je jen k tomu, aby jste Vy po provozovateli nikdy chtít nemohl nic - ať už udělá cokoli :-))
Plkate z cesty,
1) smlouva je VZDY uzavrena mezi konkretnimi subjekty (at uz pravnickou nebo fyzickou osobou) a nijak se netyka tretich osob. Pripadne dokazovani je VZDY na zalobci. U oklikavani nejakych zaskrtitek se tedy dokazovat bude velice obtizne. S trestnim zakonem nemaji smlouv prakticky nic spolecneho, poruseni smlouvy NENI trestny cin (maximalne ve specielnich pripadech).
2) neexistuje zpusob jak odsoudit osobnu v domacnosti za uzivani nelegalniho SW, pokud se ostatni osoby nerozhodnou proti ni svedcit. Porusovani AZ musi byt !!umyslne!! a vedome + dotycna osoba musi byt prokazatelne o takovem porusovani AZ informovana.
3) prakticky je ve firmach temer vzdy nemozne najit konkretniho vinika, takze firma jako takova muze byt zalovana v soukrome pravnim sporu, ktery prohraje, ale nikdo nebude popotahovan pro trestny cin. Neznam moc firem kde by konkretni osoba mela pisemne (nijak jinak to stanovit nelze) odpovednost za pouzivany SW. Takova osoba by totiz musela mit zaroven i moznost nakladani se SW ovlivnit, jinak soud takovou odpovednost smete ze stolu.
Však smlouva je uzavřená mezi DVEMA konkrétními subjekty - PROVOZOVATEL a UZIVATEL. "Provozovatel si vyhrazuje ziskany obsah dale prodavat." Když je ve smlouvě tato věta, tak se úplně legálně získaný obsah může dostat kamkoli a nemusíte uzavírat smlouvy s každým ke komu se dostane!
A ano, dokazovani je na žalobci, TEDY NA VAS!! Protože Vám se nebude líbit něco, co na základě licence Provozovatel udělá... Naopak z jeho strany je "zatržítko" jasně prokazatelné a to prostě tak, že v programu je a bez jeho ztržení nejde nainstalovat - používáte-li ho, musel jste ho při instalaci zatrhnout/odkliknout a nebo používáte nelegální kopii - v obou případěch se po Provozovateli nemůžete ničeho domáhat.
PC muze pouzivat nekoli (i desitek) lidi a instalacni zaskrtitko muze odkliknout skript. + reagujete uplne mimo, protoze puvodni post nemluvi o vymahani smlouvy se ztrany uzivatele ale spise poskytovatele (napr ICQ a jejich podminky, ktere se, jak tu nekdo uvadi, me take netykaji, protoze mam ICQ account uz take drahne let).
Takze v okamziku kdy po vas nekdo bude chtit nejake $$ za uzivani sluzby nema zadnou sanci ty $$ dostat.
>PC muze pouzivat ...
S tím odškrtnutím licenčního ujednání máte pravdu , že to může odškrtnout kdokoliv a třeba i script. Nicméně i bez toho odškrtnutí ujednání platí, stačí když bude vhodným způsobem zveřejněno. (předpokládám, že se bavíme o online službách typu Skype,ICQ,freemail a pod.)
>Takze v okamziku kdy po vas nekdo bude chtit nejake $$...
Ovšem oni soudně od Vás žádné $$ chtít nebudou. Oni to udělají celkem jednoduše: buď zaplatíte , nebo Vám službu vypnou.
Totéž pokud se nebudete chovat tak jak si představují: buď se polepšíte , nebo Vás vypnou.
Provozovatel nikdy není ten, kdo žaluje uživatele - protože provozovatel má dost technických prostředků k tomu, aby si sjednal nápravu sám. Nikoho o to žádat nemusí.
ICQ Vám prostě smaže účet, zablokuje ho na nějakou dobu, případně dá BAN na IP adresu atd.
--
Zrovna tak veškerý placený obsah na Internetu je placený systémem "prepaid" - máte ho předplacený. Takže když nezaplatíte, služba se Vám vypne nebo znepřístupní a "čau pipi"!
--
Licenční podmínky jsou k tomu, aby jste Vy nemohl žalovat provozovatele. Naopak provozovatel Vás nikdy žalovat nebude, protože k tomu nemá důvod - smaže Vám účet, zbylý kredit propadne a je vymalováno :-))
Pokud je něco takového ve smlouvě napsané, tak poskytovatel SW porušuje zákon na ochranu soukromí a pokud by na něj byla podána žaloba, měl by s tím dost značné problémy, nemluvě o tom, jak by dopadl, kdyby se kauzy zmocnila média, takže by vešlo ve veřejnou známost, že SW dané firmy je vlastně draze placený spyware. Nevím, jak vám, zřejmě jste amorální darebák, ale mě by dost vadilo mít s takovou firmou cokoli společného. Brzy to dopadne asi tak, že pokud budeme chtít používat jakýkoli placený SW, bude nutno mít počítač hardwarově odpojen od internetu.