Přesně tak. Internetizace knihoven je něco jako internet do škol.
V obci třeba běží wifi za pár stovek, ale knihovna má satelit za tisíce spolu s povinně placenou "údržbou" za další tisíce. A stejně pak ten net pořádně nejede.
Dotace zrušit a tyhle drobnosti decentralizovat. Obec už si snad dá pozor, za co své peníze vydá. Dát knihovně povinnost mít net určitých minimálních parametrů a ať se jejich ředitelé a starostové starají. Beztak dělají prd.
Titulek je nepřesný, vláda nechce zrušit internet v knihovnách - pouze jim ho nechce dotovat. Pokud se o ušetřené peníze sníží dluh nebo daně, tak myslím nelze nic namítat. Nikomu přeci nic nebrání si založit nějakou sbírku a dotovat ony knihovny - ze svého. A i kdyby ne, internet není kdovíjak drahá záležitost a pokud si řekne knihovna pár desítek korun za hodinu, tak se jí to při rozumném vytížení vyplatí. Jediné co lze opravdu kritizovat je požadavek na knihovny internet nabízet.
Postrádám potřebu něčeho takového. Volit přes internet má smysl proto, že člověk nemusí nikam chodit a může volit z domova. Pokud už někam musí chodit, tak proč by měl jít do knihovny na internet, když může do běžné volební místnosti? To co píšete by mělo smysl jen tehdy, kdyby se běžné volební místnosti zrušily úplně, ale k tomu nedospěli ani v Estonsku, kde už z domova přes internet běžně lidi volí.
no jestli by nebylo lepší, aby se každá knihovna připojila pomocí nějakého místního poskytovatele internetu a cena za měsíc se rázem sníží :-)
a pak možná i MV to rádo zaplatí když se sníží účet :D
i když, těch cca 2400kč to je na jednu knihovnu? ale zase v knihovně je těch počítačů více než v domácnosti která má internet za např. 500kč...
V takovém případě by to garantované připojení muselo být garantované jen po nějakých 24 hodin v roce (volby zas tak často nejsou), což není zas tolik. Každopádně jak jsem psal - klasické volební místnosti se jen tak nezruší a tak není třeba garantovat internet vůbec a pokud bude problém, může jít člověk do klasické volební místnosti. A i pokud by se zrušily volební místnosti, tak nevidím důvod garantovat internet, stačilo by prodloužit volby třeba na týden a to už je dost dlouhá doba, aby každý nějaké to připojení někde sehnal (nebo hlasoval korespondenčně třebas).
Souhlas, nejmenovana knihovna, jedno PC s timhle internetem od vnitra (protoze proc si to nevzit, kdyz je to zadarmo), hned vedle dalsi PC s internetem pres vlastni pripojeni knihovny. A hadejte co, ani na jedno v podstate nikdo nechodi, dnes uz ma internet skoro kazdy doma. Takze ono by bylo hlavne se dobre podivat, kde to ma skutecne smysl.
Jistě, pokud nějaký subjekt dostane mraky peněz, tak leccos vynalezne (ať už je státní či soukromý). Nicméně my nemůžeme vědět, co by se stalo, kdyby to DARPA nevymyslela. Třeba bychom dnes internet měli taky, třeba o pár let pozdějc, alternativní historii bohužel nikdo z nás nezná.
Knihovna potrebuje internet, protoze ji to uklada zakon (Knihovnicky zakon 257/2001). Podstata je v tom, ze dnes uz vsechny dokumenty statni i mistni samospravy musi byt na netu a knihovna ma byt mistem, ktere zaruci, ze se k tem dokumetum muze dostat kazdy obcan. V tomto pripade knihovna zarucuje pristup k internetu, tem co na nej nemaji, ale maji stejne pravo jako vsichni ostatni byt informovani o cinnosti statni spravy a samospravy.
Dobry den,
pokud stat bere za potrebne snizovat digital divide (coz myslim opakovane deklaroval), tak k tomu musi existovat nejake akce. Knihovny byly garanty vzdelanosti bezne populace a jsou jednim z prirozenych verejnych prostor, kde by se obcane mohli pripojit k Internetu (a tim digital divide snizovat).
Zda to stat dela rozumne tim, ze ma celostatni projekt, je otazka. Pokud by to ovsem nechal uplne na obcich, mohl by dopadnout jako s predskolni vychovou (kterou sveril obcim, plody jejichz "planovani" v poslednich letech zakousi spousta rodicu, kteri by sva decka radi umistili ve skolkach a jeslich v blizkem okoli).
V kzdem pripade povazuju Internet v knihovnach za lepsi projekt nez treba prazskou metropolitni wifi sit.
K tomu ale nepotřebujete internet garantovaný 365/24, stačí obyčejný internet, který třeba párkrát do roka pár hodin nepojede (ostatně ani knihovny nejsou lidem dostupné 365/24, že). Navíc pokud se někdo chce na internetu vzdělávat, tak mu k tomu nebude stačit nějakých pár desítek minut v knihovně, ale obvykle výrazně více a bude k tomu chtít klid a soukromí. Zkuste se naučit třeba cizí jazyk od nuly přes internet v knihovně :) Vysoce konkurenční nebyrokratické prostředí (a jeho byprodukt - dostupný a levný internet) je myslím pro snižování "digital divide" daleko lepší a daňové poplatníky to nestojí ani korunu. A kdo nemá ani na nějaké low-end připojení za pár stovek má pravděpodobně závažnější problémy existenčního charakteru a na internet nebude mít asi moc náladu.
Tak týden je už nad rámec běžného výpadku. Já nemám tedy garantovaný internet, ale týdenní výpadek jsem tu ještě neměl.
Stala se někdy nějaká závažná tragédie, pokud měla nějaká knihovna týden úplně zavřeno? A co když si někdo vzpomene ve dvě v noci na knihovní internet a knihovna bude náhodou zavřená?
Tohle recnicke cviceni uz jsem nekolikrat absolvoval.
Bohuzel pro vas se soukromy subjekt, ktery by Internet financoval, nasel az po desitkach let. Bohuzel pro Vas je faktem, ze DARPA financuje projekty, ktere jsou nezavisle na tom, kdo na nich pracuje. A i kdyz BBN byla i je soukroma spolecnost, tak TCP/IP vymysleli doktorandi z UCLA :-)
Bohuzel treba WWW byla vynalezena v CERNu, prestoze v te dobe uz mel soukromy sektor k Internetu pristup.
A ano, mate pravdu, ze kdyz nejaky subjekt dostane mraky penez, taklecos vynalezne. Bohuzel se zda, ze bez tech mraku penez holt tech vynalezu neni tolik.
A jestli ma stat do neceho investovat, tak je to pokrok a vzdelani populace.
No a o tom to prave je, pri garanci 24/7 ma knihovna jistotu, ze porucha bude opravena v radu hodin. A za to se prave plati vic. Podivejte se do sve smlouvy na internet za 300Kc (jen priklad, nevim kolik platite), co vam garantuje vas poskytovatel. Pokud garantuje aspon "zacneme na tom delat nejpozdeji pristi den", mate to dobre. Takovy O2 u domacich xDSL tarifu reaguje az tak za 3 dny, obcas i za tyden (osobni zkusenosti a vlastni zkusenosti znamych z ruznych mest). A to uz by byl pro knihovnu vazny problem takovy vypadek.
Při 100M na 3,5K knihoven mě to vychází 28 571,- ročně na jednu. Když se pominou náklady na nákup PC, které už tam jsou, tak co je to za předražné providery?! Stahovat filmy tam snad nikdo nechodí, takže rychlost ani přenosy tak silné nebudou a navíc knihovna není většinou otevřena nonstop, takže při těchto cenách za těchto pomínek v tom zas bude kapříků... Těch se zbavit, ušetřilo by se také dost a net by mohl běžet dál!
Tak samozrejme nemuzete srovnavat bezne pripojeni domacnosti, kde vam nikdo zadnou garanci nedava, a pripojeni, kde je potreba, aby to jelo 24/7/365. To pak je cena uplne nekde jinde. Ano, v tomto state chce kazdy internet zadarmo ... vsak pockejte, poskytovatele zacinaji krachovat kvuli cenove valce a skupuje to O2. Navrat zluteho monopolu je na dosah :)
Za jídlo také platíte a i když potřebujete jíst teď hned, tak vám nikdo cizí jen tak nedá jídlo zadarmo. Proč by pro internet mělo platit něco jiného? Navíc ten internet knihovnu něco stojí a to vy musíte zaplatit z daní. Nic co stát poskytuje bezplatně není zadarmo, spíš naopak, je to předražené.