Velmi zajimave, predevsim v souvislosti s tim, ze podobni vydavatele si neustale stezuji na internetove piratstvi. Jenze takzvany "pirat" ziskana data siri bez jakehokoli financniho zisku. A v 99% pripadu vcetne odkazu na zdroj/autora (napr vsechny knihy ktere koluji po siti maji autora(y) uvedene).
Predpokladam, ze pokud tzv "pirati" jsou odsuzovani za statisicove/milionove "skody" vycucane z prstu, tak VLP dostane zaplatit min miliardu.
Výmluvy na externisty jsou neuvěřitelné - naopak, naprosto běžně si obsah z našich sportovních webů nebo webu http://www.onlajny.cz přebírají kmenoví redaktoři Deníků.
Zatímco někteří z nich mají v sobě soudnost a slušnost a na nějaké formě spolupráce se předem domluví (čemu jsme u každého otevření), jiní se nerozpakují obsah bezostyšně kopírovat. Vzhledem k tomu, že jej ale kopírují včetně chyb, není tak těžké původní zdroj posléze identifikovat.
Výmluva na externistku je nesmysl. Externistka noviny nevydává, tudíž za obsah je vždy odpovědný někdo z kmenových zaměstnanců, který musel článek schválit. Slušnost by byla, alespoň se veřejně omluvit a k té omluvě přidat seznam článků, které takto bezostyšně ukradli.
Nemám rád kritiku ve stylu "autor článku je (něco nelichotivého)", ale jestli si šéfredaktor Lupy (!) myslí, že po právní stránce LZE z wikipedie přebírat s uvedením zdroje "internet", tak bych řekl, že je někde chyba...
Wikipedie byla pod GFDL, teď je tuším pod CC, ale rozhodně není pod Public Domain, aspoň ne obecně... (jednotliví autoři to mohou mít různě).
Á, výmluva na brigádníka "který za všechno může", to už tady dlouho nebylo. :-)
Nevíte jestli by před zákonem ustálo že tu vraždu jsem nespáchal já ale brigádník, který špatně pochopil moje příkazy a já tedy za nic nemůžu? Protože jak se zdá tak je pořád plno firem kdo si myslí že se z toho takhle můžou vykroutit.
PS: Nevíte který brigádník už pár let sestavuje naše státní rozpočty? Protože to přece taky nikdo nemůže dělat schválně.
Co se vám nelíbí na našich státních rozpočtech? Jsou v nich nějaké chyby? Nebo jste se spíš chtěl zeptat, který brigádník chodí k volbám, protože rámec státního rozpočtu i struktura výdajů je 100% poltická záležitost.
Dobrý den,
s Deníkem máme taky své zkušenosti. Deník pořádal soutěž o hlasování pro maturitní tabla. Byla dána určitá pravidla. Tato pravidla se neporušila, ale Deník netransparentně počty hlasů svévolně upravil. Jde o to, že několik škol použilo roboty pro hlasování (to ale nebylo zakázané) a Deník potom diskvalifikoval jen _část_ z těch, kteří roboty používali. Nezveřejnil přitom detaily a algoritmus pro odečtení „nepravých“ hlasů. (Neobhajuji tu tento typ hlasování, rozhodně.)
Při tom se Deník oháněl tím, jak jsou moc čtení, jak jsou seriózní a féroví, atd.
Už tehdy jsme si říkali „Deník – co to je? To nikdo nezná“ :-D
Domnívali jsme se, že je to pro ně způsob jak se zviditelnit a zvýšit návštěvnost. Nikdy před ani po soutěži jsem o deník ani nezavadil. Pravdou je, že jsme jim ale návštěvnost na tu dobu zvedli hodně.
"Tato pravidla se neporušila, ale Deník netransparentně počty hlasů svévolně upravil. Jde o to, že několik škol použilo roboty pro hlasování (to ale nebylo zakázané) a Deník potom diskvalifikoval jen _část_ z těch, kteří roboty používali."
Nepsaná pravidla slušnosti samozřejmě existují, a IMHO mezi ně patří i vysvětlit jak byly upraveny počty hlasů, tj. jak kolik hlasů bylo odečteno a jak byly identifikovány hlasy generované roboty.
Což pochopitelně nic nemění na tom že použití robotů v podobné soutěži je přinejmenším "neetické" byť to třeba nebylo uvedeno v pravidlech. Ale stejně tak je diletantství že na to nepomysleli dřív a neprovedli nějaká přiměřená protiopatření (jasné uvedení v pravidlech, vazba na e-mailovou adresu nebo dokonce potvrzení přes SMS, apod.).
.... Že jste o Deník nikdy předtím nezavadil - možná proto, že název Deník je poměrně mladý :-) Dříve (respektive ještě nedávno) se tyto noviny jmenovaly úplně jinak. To jen pro vysvětlenou :-)
Kdy mohu z jiného webu přebrat obsah a třeba i nějakým robotem, co musím pod článkem uvést? Mohu využívat články z jiných serverů, pokud pod článkem uvedu to co by tam mělo být aniž bych kontaktoval správce serveru a požádal ho písemně o tuto akci? Bude pro autora článků, který bych přebíral za dostiučiněný jeho jméno a odkaz pod článkem?
Dík - tohle mi nějak není jasný - každý říká to, druhý zase tamto ;-)
Obsah z jiných webů typicky můžete přebírat pouze pokud je pod nějakou svobodnou licencí (v naších podmínkách asi nejspíš Wikipedie a podobné záležitosti, pod licencí Creative Commons), kdy musíte splnit požadavky dané tou konkrétní licencí. U všeho ostatního články přebírat bez svolení autora (nebo jiného vlastníka práv) nemůžete.
Jen tak ze zvědavosti - opravdu už je v ČESKÉM autorském zákoně něco o "svobodných licencích"? Jestli se nepletu tak autorského práva se nelze (nebo alespoň nešlo) vzdát.
Jiná věc je jako autor dopředu prohlásit že moje dílo se může dále veřejně publikovat, ale to nic nemění na faktu že jsem stále autor a jako takový bych měl být všude uváděn.
Uvolněním díla pod svobodnou licencí se autorského práva nevzdáváte, pouze poskytujete souhlas s užitím díla za podmínek, které jsou v konkrétní licenci, což je v souladu s českým autorským zákonem (dle § 46 odst. 1 a 5 je licenční smlouva uzavřena tím, že začnete dílo užívat, dle § 49 odst. 2 písm. b) v licenční smlouvě můžete dohodnout bezplatné užití).
Lupa má právě proto RSS, aby se odkazy na její články mohly kdekoliv objevovat v rozsahu daném RSS. Proto nemáme v RSS plné texty článků, ty zůstávají na Lupě. V převzetím toho, co v RSS publikujeme, problém nemáme, ačkoliv i tady zůstává povinnost uvést zdroj. Tedy nezachovat se vychcaně, uvést to bez prolinku na zdroj a tvářit se, že je to vaše krátká zpráva :)
Z praxe: kéž by to takto chápali všechny servery. Už jsem se setkal s tím, že chtěli za ty 3 tisíce lidi denně co jsem jim posílal ještě dostávat zaplaceno!!!
Tak jsem je přestal zobrazovat a za tři-čtyři dny volal jiný manažer od nich, že se situace změnila a že by ocenili kdybych jim posílal dál návštěvníky a ještě přihodil předplatné jejich novin na půl roku. ;o)
Ještě nedávno platilo že webové servery médií zveřejňovaly na svých internetových stránkách články přetištěné ze svých novin, teď je to obráceně, tištěné noviny přebírají články z internetu.
Z pohledu Murdochovy představy placení za čtení článku na internetu, se pak nabízí představa kdo komu bude platit. Zda čtenáři na internetu za články přetištěné z novin na internetu, a nebo naopak redaktoři novin za články které převezmou z internetu do svého plátku....
Tak je vidět, že přece jen k něčemu ta Lupa je. V Deníku se zřejmě začaly hýbat věci a právě přišel první email se žádostí o návrh spolupráce od jedné z těch mutací, jejichž "externisté" dříve náš obsah využívali.
Tak tohle mě dost překvapilo. Když se občas v brněnském Deníku objeví fotka z naší fotogalerie MHD (www.bmhd.cz), často i bez uvedení jakéhokoliv zdroje (ani "zdroj: internet"), tak jim hned píšu, ať jsou tak laskaví a alespoň nám tam dají odkaz, ať z toho taky něco máme. Ale že kradou takto ve velkém a dokonce i celé články, to jsem netušil.
Na našem případu je asi nejsmutnější to, že by stačilo jen poslat e-mail s prosbou a my bychom jim ty fotky rádi poslali, protože jsme komunita, která to dělá pro radost. Holt jejich renomé... Doufám, že všechny soudy s Českým rozhlasem a ostatními Deník prohraje a dostane tučné sankce.
Ráno si na webowých stránkách přečtu zprávy,zajímavosti,...a za chvíli tytéž informace v přesné formulaci slyším z jedné z nejrozšiřenější rozhlasové stanice.Tato stanice si také ulehčuje svou práci tím,že své příspěvky přečte z webu a nikdo o tom nepolemizuje.Tak o co jde?
Tomu rozumím,ale redaktor převezme zprávu např.z ČTK,zpracuje ji a uvede na web.Reportér z onoho rádia si otevře stránky "centrumu" a jen tak je přečte, aniž by se na nich nějak podílel.Jinými slovy použije práci toho reportéra,který ty zprávy vytvořil.To mi přijde nesprávné,neboť reportér rádia si bezpracně "přivlastní" práci jiného ve svůj prospěch.
Než abych z toho měl škodolibý pocit, (ve VLP jsem přestal koncem roku, a tohle je a byla redakční záležitost mimo mou kompetenci) - ježí se mi vlasy na hlavě z takto tendenčního článku. Neomluvitelné selhání několika jednotlivců není selháním celé společnosti. Zdaleka se to neděje jen ve VLP, dokonce původní materiál VLP vykrádali konkurenti, i ti agenturní. Neomlouvám to. Ale přečtěme si jak tento článek začíná, a pak podstatné asi bude, že uvedená čísla představují méně než 3 desetiny promile (0,03%) z celkového počtu článků v roční produkci vydavatelství VLP, která činí dost přes 4 miliony vydaných článků. Vycházím z údajů vydavatelského systému, (jehož zavedení jsem měl na starost) že každodenní počet článků je 13-15 tisíc brutto (včetně zmíněných celostátně použitých a to krát 74 deníkových titulů). Deníky vycházejí šest dní v týdnu, celoročně. Pro orientaci viz epaper.vlp.cz
Představa, že plagiáty vydavatelství schvaluje, natož vítá, že jimi šetří náklady, že je to nějaký záměr - je naprosto pošetilá a scestná. Ke srovnání, v desetimilionovém státě máme dvacet tisíc vězňů, což jsou celé dvě promile a to nepočítám počet jejich trestných činů. Pan Zandl se tímto článkem deklasoval. Alespoň to není plagiát, ale původní, tendenční pamflet. I mist písař se utne.
(Václav Pinkava, bývalý člen představenstva a ředitel IT ve VLP)
Rozhodne nechci v clanku popisovane praktiky hajit, ale rad bych znal nazor pana Zandla na znacnou podobnost clanku publikovaneho na Lupe pred cca mesicem. Tehdy bylo na tuto "inspiraci" upozorneno v diskuzi, ale zadneho stanoviska ci vysvetleni z redakce jsme se nedockali.
Zdroj a autor není vždy totéž, Nova tím titulkem ostatně netvrdí, že by YouTube autorem bylo, ale že to tam bylo zveřejněno. Pro účely zpravodajství jinak platí zpravodajská licence ze zákona.
Problém je v tom, ze oni takto legalizuji něco, na co nemají nárok. Například takto jednou byla v tv reportáž o Karlštejnu a dali k tomu písničku z Noci na Karlstejně puštěnou z Youtube. A toto byla myslím dokonce ČT.