Nepsaná pravidla slušnosti samozřejmě existují, a IMHO mezi ně patří i vysvětlit jak byly upraveny počty hlasů, tj. jak kolik hlasů bylo odečteno a jak byly identifikovány hlasy generované roboty.
Což pochopitelně nic nemění na tom že použití robotů v podobné soutěži je přinejmenším "neetické" byť to třeba nebylo uvedeno v pravidlech. Ale stejně tak je diletantství že na to nepomysleli dřív a neprovedli nějaká přiměřená protiopatření (jasné uvedení v pravidlech, vazba na e-mailovou adresu nebo dokonce potvrzení přes SMS, apod.).
.... Že jste o Deník nikdy předtím nezavadil - možná proto, že název Deník je poměrně mladý :-) Dříve (respektive ještě nedávno) se tyto noviny jmenovaly úplně jinak. To jen pro vysvětlenou :-)
Dobrý den,
s Deníkem máme taky své zkušenosti. Deník pořádal soutěž o hlasování pro maturitní tabla. Byla dána určitá pravidla. Tato pravidla se neporušila, ale Deník netransparentně počty hlasů svévolně upravil. Jde o to, že několik škol použilo roboty pro hlasování (to ale nebylo zakázané) a Deník potom diskvalifikoval jen _část_ z těch, kteří roboty používali. Nezveřejnil přitom detaily a algoritmus pro odečtení „nepravých“ hlasů. (Neobhajuji tu tento typ hlasování, rozhodně.)
Při tom se Deník oháněl tím, jak jsou moc čtení, jak jsou seriózní a féroví, atd.
Už tehdy jsme si říkali „Deník – co to je? To nikdo nezná“ :-D
Domnívali jsme se, že je to pro ně způsob jak se zviditelnit a zvýšit návštěvnost. Nikdy před ani po soutěži jsem o deník ani nezavadil. Pravdou je, že jsme jim ale návštěvnost na tu dobu zvedli hodně.
"Tato pravidla se neporušila, ale Deník netransparentně počty hlasů svévolně upravil. Jde o to, že několik škol použilo roboty pro hlasování (to ale nebylo zakázané) a Deník potom diskvalifikoval jen _část_ z těch, kteří roboty používali."