Všichni, kteří nadávají na postup digitalizace v Českých zemích, by si měli řádně přečíst historii zavádění DVB-T v Polsku. Ono by je to nadávání přešlo. Tam se neustále mění data, kdy někdo něco udělá a hlavně dodnes pořádně nevysílají. Jsem zvědavý, zda začne první vlna podle harmonogramu, 30. 9.
To je taky pravda. V Polsku je těch talířů podstatně víc, než u nás. Viděl jsem panelák, kde na každém balkoně byl minimálně jeden talíř. Nechápu, proč to přijímají individuelně.
V Německu, Polsku a Maďarsku je prostě sat příjem rozšířenější, nežli u nás. U Němců to způsobuje množství volných stanic, co je na satelitech, už hezky dlouho a už se o tom zde, objektivně diskutovalo. Také DVB-T rozjeli Němci ve 3 muxech, jen veřejnoprávní stanice a další 3 muxy s těmi soukromými se teprve chystají. V Maďarsku, jak jsem zde nedávno četl, v nějakém příspěvku se DVB-T také příliš neuplatňuje. Zato se nečekaně uplatnilo ve Španělsku, zdá se, že jediná satelitní platforma a to Digital+ http://www.lyngsat.com/packages/dpastra.html je pro většinu Španělů příliš drahou a tak se tam DVB-T chytilo úspěšně. Čili DVB-T se uplatňuje v každé zemi jinak a jiným způsobem. A jde o stav jaký tam má konkurence. Kolik satelitních platforem v dotyčné zemi je, kolik stojí jejich příjem atd. Kolik je v zemi kabelovek, jakou mají nabídku, jakou cenu atd. atd. Někde DVB-T uspěje, jinde DVB-T neuspěje. U nás, je to tak na půl. Máme sice 4 sat platformy, což je hodně a to je klad. Ale nejsou příliš levné, což je zápor. Ale zase zavádění DVB-T probíhá tak pomalu a podivně, že to tlačí lidi k sat. Takže asi tak. Nic méně určitým způsobem to uspělo i když asi ne tolik, jak propagátoří očekávali, ovšem to jde na jejich vrub. Komu přidělili muxy a jaký udělali TPP. Mohli asi dopadnout o dost lépe a mohli asi dopadnout i o dost hůře.
No a to dokazuje, co ? Jen to, že Poláci to mohou mít ještě na větším háku, nežli my a mají potřebu, něco takového, zbůhdarma vyvádět, ještě podstatně nižší nežli my. Možná by bylo užitečtější se podívat, kolik Poláků si platí Polsat Cyfrowy. Kolik Poláků si platí Cyfra +. Jaká je programová nabídka zmíněných balíčků a jaká je jejich cena. Kolik abonentů už si zakoupilo poměrně novou službu Telewizja na karte. Kolik volných polských programů je na Hotbirdu atd. Taková TVP Kultura si asi dala za úkol být na kdejaké družici, protože je na více. Atd. Kolik Poláků, když to neplatí, tak to sdílí. A kolik již už za to stálo před soudem. Atd. Rozvoj v Polsku si lze odvodit třeba z těhle stránek http://laki.dvhk.pl/
Tomu Maďarsku se trochu divím. Takovou placku by mohli mít pozemně pokrytou z nějakých čtyř nebo pěti vysílačů. Čím větší a členitější území, tím víc se vyplatí vysílat satelitně. Z tohohle hlediska by na na tom ČR měla být výrazně lépe (z hlediska zájmu o satelitní příjem) než Maďarsko.
No, to je sice všechno pravda. Ale říká se, že UPC Direct živí hlavně Maďaři, také vzpomeňte, co všechno se tam dělo, když k nim na trh přišlo Digi TV. Nechtěli je tam vůbec pustit. A v neposlední řadě si všiměte kolik reklam v UPC Direct je maďarských, v porovnání třeba s reklamopu českou. Takže se zdá, že tam jsou velmi dobře zabydleni i když samozřejmě vše se může všelijak měnit a modifikovat, to uvidíme.