K poruchovasti 37k bych jen dodal, že šlo o prakticky neodhalitelnou, nepravidelně se vyskytující, poruchu budiče. Byla odstraněna výměnou budičů. Výroba citovaných vysílačů začla ještě před sametovou revolucí. Byly to jedni z posledních, ne-li poslední, tohoto typu. Pro muzeum vystačí jeden kus a né čtyři, které jsou na sále.
Vite dobře. Donutil jste mě hledat v poznámkách a jako poslední bylo Krásné. Kablovací schemata pro tuto akci jsem dělal 11.11.94. To jsem byl již 2 roky pracující důchodce. V té době se montovaly tranzistorové vysilače do výkonu 5kW.
Matně si vzpomínám, že pro analogové tv vysílání se na Žižkově používaly (a snad dodnes používají) vysílače TESLA IV-V 20E se sníženým výkonem koncového stupně na 10kW (z důvodu protestů "rádobyekologů" z let 89/90) a ty tento technický zásah jako vysílače R&S neumožňují.
Když jsem byl ve čtvrtek v Praze, měl jsem domluvenou schůzku s ing. Vykydalem z ČRa. Společně jsme probírali některé věci kolem DVB-T a domlouvali se na večerní vystoupení v televizi. Nakonec jsem měl to štěstí, že mě ochotně provedl vysílačem a celou technologii mi ukázal. Analogové vysílače jsou umístěné v patě věže, vysílače pro DVB-T jsou umístěné těsně pod anténami. Každý vysílač DVB-T je vlastně 19" rack vysoký asi 2metry. Jsou to úžasné mašinky. Strašně hezky se na to kouká. Svojí jednoduchostí to připomíná Lego. Ty analogové vysílače pod věží jsou proti tomu něco naprosto šíleného. Klystronové koncové stupně u analogu jsou ve srovnání s těmi tranzistorovými u DVB-T něco jako Trabant vedle Rols-Royce. Jelikož si ty vysílače navzájem nepřekážejí, není nutné spěchat s likvidací těch analogů. Až ty analogové vysílače opravdu demontují, tak po nich zůstane prázdný vysílací sál.
Píšeš, klystronové "konce", takže k výměně TX za celou dobu analogového vysílání ze Žižkova nedošlo. Vysílače Tesla IV-V 20E byly poslednímy typy s elektronkovým koncovým stupněm. Poté se již dodával typ 20G a ten již byl celotranzistorový. Vím, že v polovině 90-tých let se uvažovalo o výměně vysílače pro K37 (Nova tv), z důvodu vysoké poruchovosti a dlouhých pauz ve vysílání. Řešil to dokonce i Dr. Železný ve své tehdejší "One man show" Volejte řediteli. Na druhou stranu se nabízí otázka proč by ČRa tyto nepoužívané TX nedemontovaly, ale nechaly by je na stávajícím vysílacím sále. Možná jako muzeum :-))
No, pokud vím, tak se tyhle vysílače (typ 20E) instalovaly ještě v první polovině 90-tých let a jsou jimi osazeny např. vysílače Praděd K53 + K50, Pardubice Krásné K57 a pokud nebyly vyměněny, tak jistě i více vys. středisek. Umožňovaly stereofonní vysílání (měly na to již připravené budiče) a proto Nova z Pradědu na K53 byla vůbec první stanice tady na severu Moravy, která vysílala v módu Stereo/duo, v době kdy tato stanice zahájila pokusné vysílání vybraných pořadů ve stereu/duálu. Pokud jde o ten "nešťastný" K37 ze Žižkova, tak máš pravdu, teď jsem kouknul do svých poznámek z těch let a opravdu šlo o závadu na budiči a řešilo se to výměnou snad za budiče Fy VALVO, ale ruku do ohně bych za tu značku nedal. Vím, že v jednání byly právě tyto, ale jak to nakonec dopadlo - už ve svých poznámkách najít nemůžu.
Ja mel na mysli DVB-T > DVB-T2 uprgrade.
PA, sdruzovac, kombinery zustavaji stejne. V podstate by se meli menit jen obe krabice modulatoru. TS z multiplexoru dle EBU je na vstupu stejny, nebo lepsi (4x HD).
No to je otázka, zdali po 30. dubnu půjde jen tak opětovně spustit ze Žižkova analog. Spíše to záleží na ČRa, které buď starou technologii zdemontují nebo ji nahradí novou připravenou pro další využívání ve standartu DVB-T(2?). Vysílače a veškerá další související technologie nepatří vysílatelům, ale ČRa a pochybuju, že ty budou zakonzervovávat staré vysílače a udržovat je tak pro případ opětovného zapnutí. Logický postup by tedy byl 30. 04. vypnout analog a poté původní vysílací technologii poslat tam kam patří (na smetiště dějin)!
Já jsem také pro! Tak by se digitalizace nepohla dopředu, když by se čekalo než se lidi rozhodnout koupit si set-top box, když by se to vyplo hned jak se spustí digitál tak to by byl zájem!