Budoucnost webu je dvoukolejná -- dokumentová i aplikační. Tak, jak se v tom kterém případě hodí, k prospěchu uživatelů.
Článek je hezkým objektivním shrnutím situace, netřeba s ním polemizovat. :) Snad jen s tím lehce militantním závěrem o stavění bariér. ;-) Weblogy jsou skvělá věc, která samozřejmě nějaké bariéry něčemu postavila -- minimálně snad odčerpala nějaké čtenáře zmateným plakátovacím plochám, tj. velkým zpravodajským serverům, a také snad ty zpravodajské servery nakopla, aby se zamyslely, jak by se na webu mohlo lépe publikovat. Ale proč by měly weblogy stavět nějakou bariéru aplikačně pojatému webu? To jsou přece svým zaměřením dva úplně jiné světy, které budou bez problémů koexistovat.
Ale hlavně chci upozornit na dvě podle mě velké výhody, které přináší aplikačně pojatý web (na bázi JS/DOM/XML-RPC):
1) Webdesigner má plně pod kontrolou uživatelské rozhraní, včetně toho, čemu říkám jeho "třetí rozměr" -- to, jak se budou projevovat změny stavu (přechody mezi "stránkami"). Stává se tak skutečným architektem webu a výsledná aplikace by snad mohly mít hlavu a patu lépe než tomu dnes bývá.
2) Webdesigner bude také tím jediným, kdo má plně pod kontrolou i kód, který se provádí v browseru. (Dobrý) webdesigner tak zajistí validitu, přístupnost, usability a všechny tyto módní zaklínadla, aniž by mu to kazil serverový programátor (který má jiné starosti a tak ho chápejme) svými nekompetentními zásahy.
Aplikačně pojatý web díky svému rozhraní pomocí XML-RPC prostě povede k lepší dělbě práce než dosavadní dokumentově orientované aplikace.
Oddělení vývoje frontendu od vývoje backendu ve webdesignu jeste tusim v Cechach zadne studio nepraktikuje. Pokud s tim nekdo zacne, uvedomi si art director, ze vlastne nic netusi o informacni architekture a pouzitelnosti prvku (G)UI. Zjisti take, ze neexistuji kvalitni studie chovani uzivatelu na ceskem webu. Tohle by mohl byt ten nejlepsi prinos aplikaci uzivatelum webu.
A pokud jde o tu hrozbu aplikaci pro web a muj otevrene militantni postoj: kdykoli se na webu prosadila nejaka nova technologie, vyuzili ji wedbesigneri v naprostem rozporu s jejim prinosem. Vetsina vyuziti javascriptu jde proti pouzitelnosti, pritom DHTML melo prave ovladani stranek usnadnit.
Ve flashi me uz delsi dobu strasi jeden obchod zamereny na webdesignery, kde proste neexistuje moznost odkazat zvenci na urcite zbozi. Jak mam asi ten skvely artikl (bez ironie) doporucit pratelum, kdyz na nej nemuzu udelat odkaz?
Proto kricim a doufam, ze kazdy, kdo k aplikacnimu pojeti prilne, bude mit neustale na pameti, ze na webu je potreba na nektere veci odkazovat a netere informace je nutne (treba) vytisknout. Samozrejme, ze nepotrebujeme odkaz na ruzne stavy aplikacnich procesu, ale odkaz na zbozi je IMHO opravneny pozadavek a moznost vytisknout si prehled nabizenych leteckych tras s cenami pri koupi letenek mi take neprijde jako prehnany narok.
Ano, s tím odkazováním a tiskem naprosto souhlasím. (Obojí jde samozřejmě i ve Flashi.) Jediným rozdílem oproti dokumentově orientovaným webům je ten, že to není řešeno automaticky prohlížečem, ale vývojář to musí speciálně vytvořit. Logicky se tedy tyto úkoly přesunou i do jednání mezi zadavatelem a tvůrcem aplikace -- rozdílů v použitelnosti oproti konkurenci si zadavatel časem všimne...