Davide, v klidu. Ono je něco jiného polarizace antény u terestrického příjmu a něco jiného u DVB-S/S2, ale to byste mohl vědět. Pokud bych to dosti zjednodušil, na vyvýšených místech s bezproblémovým dálkovým příjmem by u terestriky vlastně bylo jedno, jakou máte polarizaci. Pokud ten vysílač jde dobře, tak ji zkrátka nepoznáte. Ale nechci tu na tohle téma začít debatovat, pže by mě mohl někdo osočit z toho, že tomu vůbec nerozumím a jsem jak všichni ostatní novináři. No, třeba tuhle p. Poisl (na diskusi Enik) mi hned vpálil, jak jsem pí. Makrlíkovou nechtěně označil jako Marlíkovou. A hned jsem byl mezi těmi pisálky...
Lukášu a proč planceš 2 na 3? Tak buď se bav o polarizaci, nebo o Makrlíkové. Argument A, protože X, je blbost.
Polarizace má samozřejmě vliv a to nesporný. POlarizace je základním parametrem při jakémkoli přenosu. Otázkou je nakolik je po trase poničena, tj. jak se co kde poodráží, rozptýlí a nakolik se změní. Při přímém výhledu na vysílač bez anomálií na trase musí být rozdíl mezi H a V polarizací a otočením antény zásadní. A to se pozná jen na měřáku, Protože když to pustíš to TV(stb) a ta bude hrát tak i tak, tak tím nezjistil vlastně nic. Jedno to tedy naprosto není!!! Když budeš vysoce nad hranicí příjmu (myslím úrovňově v dBuV) tak ti špatné otočení antény nezpůsobí žádnou tragedii. Když budeš těsně nad hranicí příjmu tak znamená špatně polarizovaná anténa ztrátu signálu. Viz problém Praha rok dozadu.
U satelitu je polarizace zcela zásadní. Jakýkoli rozptyl, náklon, apod způsobuje výrazné poklesy naindukovaného napětí v konvertoru.
Jj, díky. Tahle chyba vznikla právě tím, že jsem přemýšlel nad tím, který ze dvou vysílačů to byl, a když jsem tam nakonec jeden dal, řádek pod tím jsem zapoměl opravit.
Stávat by se to nemělo :-) Kdybych např.u zákazníků doma při sat.instalaci pletl hodnoty při ladění (ladím manuálním nastavením transpondérů a musím umět všechny hodnoty nazpaměť), tak bych nic neprodával, protože bych se musel k nim vracet na opětovné nastavení či reklamace :-)