Hmm, mam velice podobnou zkusenost s daleko lepe podporovanym zelezem. Airstar 2, v XP se bud tvari jako sitovka s tim, ze lze pouzivat pouze pomoci specialniho SW nebo se tvari jako media karta, ale pak se pouzivat temer neda (1/2 funkcionality je v trapu). V zavislosti na zvolenych ovladacich.
Visty ji kupodivu najdou "od prirody", ale pouzivat se neda vubec, obraz je cukaturni jak kdyby to bezelo na i386.
V tucnakovi funguje naprosto s prehledem s naprosto libovolnym SW.
Asi pred rokem, nebo dvema se z kernelu vyhazoval ovladac pro ftape - takova paskova zalohovaci mechanika, ktera mela snad 70MB a pripojovala se na stejny drat, jako floppyny.
Nejak to bylo rozbite a nikdo to nechtel ani vyzkouset ... asi uz to zarizeni nikdo nema.
Přidám jeden příklad dřív, než sem vletí čtenáři Živě:
- dnes už postarší DVB-T karta AVER777 na Windows XP fungovala, dal se sledovat nebo nahrávat JEDEN vybraný kanál naladěného multiplexu. Nic víc, nic míň.
- karta přesunuta na čerstvé Windows Vista a nic. Jak s ovladači od výrobce tak s tím, co nabídly Win. Po startu programu cca 0.5sec zvuku, výkřik windows a kolaps. Zkoušeli jsme to dost dlouho a trpělivě.
- Ubuntu server, asi 7.10, už si to nepamatuju. Karta automaticky rozpoznána, doinstaloval se modul. V běžném přehrávači, myslím že to byl Kaffeine naskočila volba DVB-T.
ROZDÍL je nemalý, z multiplexu vyzobe vše najednou, jeden kanál se dá přehrávat, ostatní nahrávat a podobně.
Dneska mám dvě tyto karty na MythTV serveru postaveném na prastarém boardu a Ubuntu 9.04. Každá karta hlídá jeden multiplex (pro jednoduchost nechci, aby se přelaďovaly ale je to samozřejmě možné) a je nastavena na max 4 kanály, to znamená, že najednou může 8 kanálů nahrávat nebo streamovat do sítě současně! Ještě se nám to nepovedlo přetížit a už hodně přes rok jsme si toho kromě aktualizací nevšimli.
Nedovedu si představit toto tvořit na Windows. A tady už to ani není o ceně celého řešení ale o fungování. Tak jako úvodní článek.
Ono je fakt, že Windows se chlubí podporou toho nejnovějšího hardware, ale starší hardware (a to nemusí být zas tak moc starší) už nové verze Windows nepodporují - resp. to nepodporují výrobci.
U Linuxu to často bývá naopak: nejnovější hardware má ze známých důvodů potíže, ale jakmile je jednou podporován, tak je to skoro na pořád. I nejnovější verze mé oblíbené distribuce podporuje poměrně starý hardware.
Ale jak říkám, to je způsobeno tím, jak ovladače pro oba systémy vznikají a jsou udržovány. Odlišný obchodní model, odlišné výsledky. A každý si musí odpovědět, co je pro něj lepší. Naštěstí máme možnost volby.