To je vše hezké. Ale otázka zní, kdo bude tento signál přijímat? Občané již dávno přijímají české a slovenské programy přes satelit na celé Moravě a nikdo nebude kvůli tomu vyhazovat paraboly a satelitní receivry. A že něco bude až za rok, tak to si měli všichni kompetentní, kteří zodpovídali za přechod z analogu na digitál uvědomit při sestavování plánu. Možná, že to byl úmysl, to dnes nikdo neví a nedoví, možná penízky .... Přece moraváci nebudou "ovčané II.třídy" v ČR. Přijímat digitální programy za 7 let po Praze je opravdu, ale opravdu výsměch všem zde žijícím obyvatelům ..... bez komentáře. Tkže spoštění nějakých Hošťálkovic, Lysé hory ,Zlína ...... je opravdu k hlubšímu zaamyšlení kompetentních.
dávám palec nahoru lépe bych to nenapsal snad jen doplním, že tady v okolí nás dokáže signál z pradědu zachytit kdekdo samozřejmě zrnitě atd. ale holt hlavní vysílač pro nás jsou hošťálkovice, nicméně věřím, že nova vypne K53 na pradědu co nejdříve a co nejdříve se tam zapnou komerční multiplexy, aby aspoň pár lidí v olomouckém kraji ten praděd využilo, jinak můžou čra klidně i vysílač na pradědu zbourat, jak jste správně napsal na celé moravě lidé jednoznačně přijímají digitální vysílání ze satelitu, protože nikdo nehodlá čekat a se vším se piplat jednou pak zas za rok a ještě nemít jistotu kvalitní antény a že nebude muset pozvat drahou anténářskou firmu a vyplajznout těžký peníz, takže doslova každý už tu dal přednost satelitu dávno dávno a to i proto, že pracující člověk prostě nemá čas se s tím babrat a ani nemá chuť se s tím babrat víckrat, kvůli zapínání s ročním zpožděním, takže praděd ploštiny tlustá hora podle mě pokryjí jen velmi malé procento lidí, jelikož už je pozdě a není koho pokrývat leda tak vysílače pod zem :-)))
možná teď využívají nejvíce digitální vysílání ze satelitu, protože jinak mají možnost přijímat 3 stanice :D ale DVB-T bude mít i svoji další výhodu, lehce se dá propojit na další TV v bytě, druhou, třetí...proč by se s tím lidé museli několikrát do roka piplat? jednou uděláte rozvody a už je máte připravené na všechny Téčkové multiplexy a to přelaďování je i u satelitu, tam jsou změny častější než v pozemním, drahá anténářská firma? proč né levnou a kvalitní ;) jinak i satelit většinou montují anténáři :)
DVB-T programovou nabídkou nemůže konkurovat DVB-T, DVB-S či IPTV. Jde víceméně o doplňkový a záložní způsob příjmu. Komu dosud stačila nabídka v analogu (a v případě Pradědu jde o oblast, kde zdaleka všichni neměli v analogu dostupné čtyři programy), tomu tím spíše bude stačit DVB-T, kdo chce víc programů, ten by si DVB-S stejně pořídil, i kdyby se Praděd spustil v DVB-T jako první, ne jako poslední.
Máš, Štembo, pravdu, ale jen částečnou. Do momentu, kdy budeš chtít TV přijímat na více televizorech v bytě, domě.
DVB-S a systém CW sice ještě umožňuje sdílení karty pro více přístrojů doma, ale velmi vrzy tomu tak nebude a operátoři DVB-S (ale i cable a IP) budou chtít poplatky za každý TV doma.
Pozemské vysílání bude VŽDY základním druhem příjmu z mnoha důvodů (satelit nevlastníme, při zhoršených klimatických podmínkách jde do kytek vždy mnohem dříve, problém s kódováním atd.). Jistým futuristickým řešením by bylo vybudování veřejné optické sítě s přívodem do každého domu/bytu, ale to je v nynější ekonomické situaci státu hudbou budoucnosti.
Pravdu máte v tom, že pokud je v domě více televizi, tak je nejlepší varianta DVB-T, protože jediným nákladem je pouze set-top box. V případě satelitu je situace složitější, ale v podstatě jde o stejnou situaci jako u DVB-T. Jen jsou tam větší náklady na konvertory, kabely, přijímače a karty. Pokud Vám stačí základní nabídka, která se šíří pozemně, tak stačí DVB-T. Kdo chce víc, tak si připlatí.
Proč by měli operátoři platit za každou telku? Tam se platí za kartu (1 TV = 1 karta). To jedině tak poplatek za sdílení, ale o tom pochybuji, když to operátoři odsuzuji.
Pokud je provedena důkladná instalace paraboly, tak výpadky nejsou ani při prudkém lijáku nebo chumelici. Problém s kódováním je spíše problém s nekompatibilním přístrojem. Ale pravdou je, že pozemní signál je stabilnější než u satelitu. Satelitní signál je citlivější.
To jste pane Komenski někde zaregistroval z oficiálních zdrojů, nebo jste jen narychlo slepil něco do kupy, že třeba UPC v DVB-C bude chtít platit za každý TV v domácnosti. Zatím si připisovali kladné body i za to, že analogová nabídka nebude výrazně omezována a bude grátis přístupná všem, protože zatím mají analogový tuner snad všechny přístroje, co nějak kabelovku přijímají. Ale i pro abonenty DVB-C UPC existuje nyní možnost si pořídit více kabelových STB, nebo modulů s párovanými kartami k novým TV s kabelovým tunerem a CI slotem, pro jednu domácnost, za jedno předplatné. Možná jste spojil tendence v DVB-S s dalšími digitálními platformami šíření TV, ale zda by to nakonec přineslo více peněz, nebo naopak odliv abonentů od kabelovek a IP, o tom se dá nyní jen spekulovat.
K platbě za každý přijímač donutí nakonec i kabelovky ekonomika pay-TV stanic, která je zcela jistě pro ně velmi tristní, zejména u nás. To že i některé placené kanály začaly zařazovat do vysílání reklamu tomu jasně nasvědčuje.
Ekonomika TV provozovatelů je jedna věc, ale prostá logika fyziky je zcela v protiváze. Počet TV v domácnosti přece automaticky neznamená, že jsou všechny naráz zapnuté, na každé jde jiný pořad. Pokud se rodina shodne na jednom pořadu a v pohodě se společně dívá v obýváku na "hlavní", obvykle největší, nejlepší a nejvybavenější TV, potom kabelovku nic neopravňuje k vícenásobnému inkasu za všechny přístroje v domácnosti, když nejsou zapnuté. Reklama na pay-TV je věcí rovnováhy mezi službou poskytovatele a ochotou diváka- abonenta za takový "poklad" extra platit. Známe důsledky nenažranosti. A právě jasná neochota vícenásobně platit za něco, co nevyužívám, může abonenty kabelovek odehnat k jiným poskytovatelům. Otázkou je také záležitost rozdělení nákladů, provozu a zisku stanic a kabelových distributorů. Zda by případná snaha platit za každý TV a rekordér pocházela od stanice, nebo od kabelovky? To si musí obě tyto strany předem vykalkulovat a důsledky předpovědět. V mnoha domácnostech by potom třeba stačil jen jediný kompletní přístup a pro podružné TV by třeba stačila distribuce free obsahu z DVB-T, jako je to v moha případech u DVB-S. Tím by si ale moc kabelovky, ani pay stanice, nepomohly. Divákova ochota si připlácet za TV zábavu a poučení má také své meze a toho z Česka zvláště.
Spousta lidí kombinuje více způsobů příjmu, a tak tomu bude i potom, tedy dřív, nebo později, až se spustí kompletní nabídka z Pradědu. Tak to bude i v případě dokončení Kojálu a Hošťálkovic.
Každé zevšeobecňování a zjednodušování plodí jenom nesmysly. Jako morávak jsem přijímal DVB-T 30 km za Brnem od stejné doby jako pražáci. Proto si bláboly o občanech II třídy strčte někam ;-)
Prostě se zvolil nějaký způsob postupu digitalizace. Všichni teď už víme že mohl být rychlejší a které televize mají na svědomí zpoždění muxu 2 za muxem 1. Nicméně Poláci a Slováci mají zpoždění ještě větší a DVB-T sítě budují rovněž. Podobně v Německu a Rakousku byla penetrace satelity vysoká vždy a přesto mají několik muxů v DVB-T.
A úsměvné je neustálé fanatické omílání satelitních hujerů jak má nebo bude mít každý brzy satelit. Vždy bude dost diváků, kteří satelit mít nebudou a ani po něm toužit nebudou, protože jim bude zcela stačit nabídka DVB-T.
Dane, ale on to opravdu vtip není ... je hromada Čechů, kteří si myslí že je Brno a Ostrava hned vedle ssebe :-) Že má Morava od Břeclavi až po Slezsko nějakou šíři si moc nedokáží představit.
S tím samozřejmě souhlasím,jen mě taková argumentace trochu překvapuje od toho kdo na té Moravě bydlí. Prostě já to chytnu takže co se týče Moravy je vlastně všechno v nejlepším pořádku.
Přečtěte si satelitní Hujere celý příspěvek a přestaňte vytrhávat z kontextu a překrucovat. Ono ani v Čechách nefungovalo DVB-T všude hned jako v Praze ;-)
Děkuji za upozornění pozemní Hujere ale tady jde o to že prakticky v celých Čechách už celé DVB-T dávno funguje zatímco tady u nás na Moravě není dodnes prakticky nic.
Tahle debata nemá žádnou úroveň a sám moc dobře víte že lžete. Mux 1 bude koncem října 2010 pokrývat téměř celou republiku a dokonce i na Moravě se už spouštějí lokální digitální dokrývače. V tuto chvíli zbývají zapnout z muxu 1 pouhé 3 vysílače velkého výkonu, copak tohle je "prakticky nic"?
Mux 2 pokrývá Jižní Moravu, Vysočinu a Ostravu a jakmile se za měsíc rozjede Kojál bude většina Moravy také pokryta :-)
A mux 3 má zpoždění i ve Východních Čechách. Na Moravě má podobné pokrytí jako mux 2.
A mux 4 má pokrývá na Moravě dokonce 2 oblasti, kdežto v Čechách je jenom v Praze, takže satelitní Hujere příště používat více rozumu ;-)
ale to je samozřejmě nesmysl, protože když už se dělají nové rozvody v domě, tak se většinou dělají pro obojí (nebo spíš i trojí) DVB-T a DVB-S (DVB-C), to že člověk dřív využije DVB-S neznamená že už nebude využívat T, běžně se za špatného počasí stává, že Sko vypadne a Téčko přitom ještě bez problému běhá, stejně tak se sněhem...všichni přijímají Sko :D vy bavíte, ano na vesnicích okolo kde nemají jinou možnost tak možná, ale i tak většina z nich má ještě doma příjem z analogu (teď mluvím i za oblast pod Pradědem kde je signál)...a jestli na Moravě zase mají takové zpoždění? pochybuju, většina území (procent obyvatel) už přijímá delší dobu digitál, Praděd sice pokrývá velké území, ale spousta lidí má možnost přijímat signál z jiného zdroje (to které nemá je minimum, mimochodem jsem mezi nimi), je to spíš takové vylepšení služeb DVB-T :) a ještě jedna věc, všechno nejde vypnout a zapnout během jednoho měsíce, musí se vyměnit spousta technologií, vypsat na to výběrové řízení, domluvit termíny, počasí atd. nejde to tak jednoduše jak se může zdát, ano u koncového zákazníka to znamená v tom lepším případě jenom zapojit set-top-box, ale co se za tím všechno skrývá?
ČRa nemusí na dodávky vysílacích ani jiných technologií vypisovat žádná výběrová řízení, protože nejsou státní firma, ale soukromá a proto se na nich tato povinnost nevztahuje! Mohou si koupit od koho co chtějí a za kolik! Záleží jen na tom, jak se jim od kterého dodavatele podaří "usmlouvat" cenu a pak ještě na několika dalších okolnostech, ale ty sem nepatří.
Vy nemáte pravdu. Pravdu má Lumír. Někteří operátoři skutečně vypisují výběrová řízení, ne však z důvodu zákona, ale z důvodu stanov společnosti a v tom je obrovský rozdíl.