Obecně není pravda,že DVB-S je "odolnější" než DVB-T. Je však nutno srovnávat obecné podmínky a řádnou instalaci. Pokud DVB-T přijímám na nedobrou anténu a s "převaleným" zesilovačem, anebo daleko za zaručeným dosahem vysílače, nemohu to srovnávat s precizně nastavenou parabolou pro sat.příjem. Na druhé straně i sebeprecizněji nastavená parabola může jít "do kytek", když vám v její blízkosti bezohledný ISP operátor nainstaluje nějaký spoj v pásmu 10GHz, či dokonce přehulené AP v pásmu 5,4-5,7GHz (druhá harmonická...), což ve větších městech není nic neobvyklého.. Koneckonců, kdo má pořádný měřící přístroj, tak si může na něm zjistit údaj, jakou má rezervu v dB DVB-S a DVB-T.
Osobně si také myslím, že signál z DVB-S vydrží mnohem víc nebo není tolik věci co by ho mohlo rušit...Nežli signál DVB-T...Sice na tomto webu, dle ohlasů, to se dá sečíst by zvítězilo DVB-T, protože spíše si tu stěžují na výpadky DVB-S nežli na výpadky DVB-T...To je zde vidět... Ale osobně si myslím, že mají na DVB-S špatně nastavené antény nebo příliš malé antény atd.... Prostě, co jsem viděl já, na vlastní oči, tak DVB-S vydrželo i husté sněžení a DVB-T začalo kostkovat, jen začalo trochu pršet...Ale zase na druhou stranu je možné a dokonce pravděpodobné, že jsem zase viděl odfláklé to nastavení těch antén na to DVB-T, protože spousty lidiček to chytá na to samé na co chytalo analog a nijak zásadně se tím nezabývali, pokud nemuseli a pak x let staré věci dělají svoje, zatím co ten sat rozvod je třeba zcela nový atd. atd. Ale mám prostě opačné zážitky, tedy souhlasím s p.Kuchařem DVB-S drželo, DVB-T ani prd. A taky jde o to, že nejel Ještěd, tedy jede s Novou a Primou chvilku, čili to, co jsem viděl, byl řekněme dálkový příjem DVB-T tedy z Cukráku, Bukovky atd. Čili nešlo o ten místní vysílač, který nebyl v provozu, tedy jelo z něj jen ČT. Jenže už to udělalo IMAGE nebo to otráví, tedy řekne se DVB-T kostičkuje nebo DVB-T nechodí, protože konec konců Mux 3 k nám nedali a stejně půjde o dálkový příjem, tedy dejme tomu i z Černé hory... takže pak třeba budou při horším počasí prostě kostičky. A odkud se bude brát a jakým způsobem a jestli s kostičkama nebo bez kostiček Telefonica O2 to ví taky jenom pán Bůh. Prostě to DVB-T podělali a to DVB-S zůstává jistotou.
no hádat se nechci, ale jak píšete, že DVB-T signál je odolnější než signál DVB-S, tak to bych řekl, že není tak docela pravda, řekl bych, že je to spíš naopak, já opravdu u nás doma pamatuju 2 velmi krátké výpadky za 5 let, když si to srovnám s hromadou lidí, co se mě ptají - ježiš šla vám včera televize při té bouřce? říkám no šla sice trošku čteverečkovaně chvilku ale jinak pohoda a říkají televize mi skákala vůbec nešla obraz žádný jen "žádný signál" a už jsem to slyšel od více lidí, že holt DVB-T na dálkový příjem je prostě náchylnější k výpadkům než právě DVB-S u nás doma opravdu výpadky neznáme, pouze u Digi TV, ale to by nebylo Digi TV že :-DDD holt záleží na dobrém nastavení paraboly kvalitě konvertoru atd. ale opravdu na satelitní signál nedám dopustit, co máme satelit na každou TV, tak nám odpadly potíže s nekvalitním TV signálem ... doufám, že jednou provždy :-)
Takže ve 14.52h naběhl i K36 s programem ČT1. Vysílá se s polovičním výkonem oproti původnímu AS, což by mělo odpovídat asi 150kW-K36, 100kW-K50 a 150 kW-K53. Bohužel nemohu posoudit, protože kvalita je zde v mém místě příjmu stejná, jako z původního AS Tesla.
Naprostý souhlas ohledně TPP a ČTÚ, ostatně já to tu také stále opakuji do omrzení. Ještě jste zapomněl na stav VKV FM pásma, to je asi nejkřiklavější příklad demence ČTÚ vůbec.
Co se ale týče antén a rozdílů v síle signálu, hluboce pochybuji, že by ČRa překračovaly povolené výkony. Spíš bych to přičetl lepším AS, lepší kabeláži a podobně. Staré AS už dosluhovaly a tak nikdo neví, jaké ve skutečnosti měly parametry.
Tady je v praxi vidět,jak nesmyslně byl sestaven TPP, zejména z hlediska časového. Nechutný časový odstup způsobil obrovskou nevoli mezi diváckou veřejností, takže "předčasné" spouštění dalších DVB-T vysílačů, resp. jen jednoho Muxu ČT, působí tragikomicky a nedůvěryhodně. Na dosavadním průběhu je jasně vidět,že celou operaci přechodu na DVB-T by bylo možno lehce naplánovat mnohem rychleji a úplně jinak. Stávající situace především vyhovuje ČRa (které mohou pěkně po delší dobu inkasovat za dvojí distribuci) a částečně ještě i Nově (jejíž mediální pád však stejně už nikdo a nic nezastaví).
Hlavním viníkem je samozřejmě ČTÚ, nejhorší regulátor v celé EU. Je to jen "banda" úředníků,ze kterých mají všichni akorát srandu, jelikož si neplní ani ty elementární povinnosti. Mimochodem, byly doby, kdy udělovali tučné pokuty ubohým wifi internet operátorům za drobné překročení výkonu. ČRa si dělají,co chtějí - a nic. Kdo kontroluje např. EIRP vysílačů po výměně AS?? Mám desítky měření před a po výměnách AS na severní Moravě,které jasně dokladují i více jak 6dB rozdíly (4 násobný výkon!). Samozřejmě, lze namítnout např. že původní AS neměl deklarovaný zisk a nový má...
Nejvíc na spackaný TPP doplatí uživatelé bytů v domech se společnou anténou. Např. na Ostravsku je průběh natolik zapráskaný, že od začátku do konce digitalizace musí průměrná STA být chtě-nechtě cca až 10x upravována, zejména u větších domů s rozsáhlejšími rozvody. Tvůrcům TPP to zcela jistě bylo jedno,kolik to bude přes milion severomoravanů stát,že.
Takže i když akce typu létající vrtulník kolem vysílače je mediálně přitažlivá, pro diváky je však k ničemu. Nás tady na severní Moravě zajímá,kdy už to martýrium konečně zkončí, kdy budeme moci jedním ovladačem DVB-T boxu přepínat mezi všemi dostupnými programy atd. Skutečně - řadě lidí přímo leze na nervy neustálé laborování mezi ovladači, digitálem a analogem . Je skutečně načase TPP inovovat a analog zkončit co nejdříve. Samozřejmě s novým vedením ČTÚ....