imho by bylo nejlepší zřidit evropskou veřejnoprávní sociální síť placenou poplatky z vlastnictví telefonu a počítače. Při troše snahy by to šlo zřídit formou EU nařízení, každá eurorodina pošle měsíčně deset éček + inflace, podniky podle ročního obratu. A je vyřízeno.. Vznikne rada eurosítě, kam každý stát pošle svého zástupce a tento orgán bude dohléžet, aby byl obsah eurosítě v souladu s eurohodnotami. Následně se budeme moci odstřihnout od zahraničních fujkysítí.
Mám pár otázek.
Jak na tu vaši síť dostanete uživatele? Co když vytvoříte síť, ale nikdo na ní nebude chodit? Ono větší problém, než vytvořit nějakou socku, je dostat tam lidi. Akorát se v tom utopí prachy.
Když už mluvíme o penězích, kde na to vemete? (Asi tuším a to mě děsí.)
Víte o tom, že existuje spousta soc. sítí, některé mají i otevřené zdrojové kódy, algoritmy, proč tedy vytvářet další?
A konečně, co vám brání sehnat lidi, peníze (treba si půjčit, vydělat nebo investory) a tu vaši vysněnou socku si vytvořit? Přeji hodně štěstí.
Bohužel, s*ačka jakou popisuješ by opravdu mohla vzniknout. Prvotřídně kontrolovatelný totalitní nástroj, který si navíc společně povinně zaplatíme, ať už chceme či nechceme používat něco, co bude trvale šmírováno za účelem souladu s eurohovnotami.
Nedej bože,a by se takovej ... (vhodné slovo vynechávám abych nepopudil cenzora) povedl.
Skutečný problém je podle mě monokultura těch velkých platforem. Uživatelé nemají na výběr; kdyby měli, velká část z nich by už dávno utekla. (Kolik lidí ve vašem okolí je spokojených s tím, jak funguje třeba Facebook?)
Proto podle mě není řešením veřejnoprávní síť, ale decentralizace – rozbití těch molochů na menší kusy, mezi kterými už bude fungovat konkurence. Konkrétně by se toho dalo dosáhnout například nějakou formou vynucené interoperability (otevřená API, otevřené protokoly).
Pokud vás to téma veřejnoprávních sítí zajímá, můžu doporučit též debatu tady.
PS. Co nám ale chybí jednoznačně jsou, při vší úctě, zákonodárci s větší znalostí digitálních technologií.
Třeba e-mail už takhle funguje, aniž by to někoho překvapovalo. Franta má mail na Seznamu, Pepa na Centru, Marcela na Gmailu, všichni se domluví a nikdo s tím nemá problém. Chatovací aplikace takhle dřív fungovaly běžně. A dneska tak fungujou ty různé „alternativní“ sítě à la Fediverse. Ze svého účtu na své instanci Mastodonu sleduju nejen lidi na jiných instancích Mastodonu, ale i jinde ve Fediverse, třeba na Pixelfed nebo serverech s podporou ActivityPub. Vlastně ani nevím, kde koho sleduju, protože ty rozdíly jsou pro mě vesměs neviditelné a vlastně nepodstatné.
Já dokonce provozuju jednu instanci Mastodonu :) Ale to není pointa věci – pointa věci je, že dokud bude většina uživatelů zamčená v nějaké centralizované platformě, tak nikdo z nich nemůže reálně odejít, i kdyby chtěl. Je to koordinační problém. Který se podle mě dá právě vyřešit tím regulatorním zásahem, který by narušil nepropustnost zdi kolem centralizovaných platforem.
"Jak na tu vaši síť dostanete uživatele?"
... tedy pro mladší generaci, dobrovolně povinně. "Všichni uvědomělí občané EU přece používají síť Eurosvazu, občane, ještě než u nás nastoupíte do práce, dejte nám svůj kontakt do Eurosítě ..."
Ještě tam sice nejsme ...
26. 2. 2025, 10:53 editováno autorem komentáře
V zasade slepice-vejce problem. Uzivatele ale prece nikdo nikde nezamyka. Kdyz si vezmem takovy TikTok, ten prece take zacal podstatne pozdeji... a presto dokazal natahnout masy - a tedy krast lidi jinde. Spousta veci naopak organicky uz odumrelo, protoze o ne prestal byt zajem. Kdepak je dnes takove ICQ, sveho casu dominantni IM.
Regulatorni zasahy vam tady nic nevyresi... ba prave naopak mnohe existujici regulace jsou problem - realne vam nektere sluzby i zabiji, protoze "mistnimu" provozovateli to za ten opruz uz ani nestoji. Aneb vsichni jasame z regulace jmenem GDPR, ale ze vam to efektivne zabilo treba spoluzaci.cz se uz zapomelo. A ted si tu chybu chceme zopakovat? :-)
Jak nemaji na vyber ? To je jak kdyz omezenec co porad basti parky s fazolema mudruje ze je to hrozny porad jist parky s fazolema, pritom mu nikdo nebrani koupit si k jidlu cokoliv jineho.
Sam jsem zrusil ucet na Fb/Xku a presel jinam.
Mastodon – Alternativa k Twitteru (X), decentralizovaná a bez reklam.
Pixelfed – Alternativa k Instagramu, zaměřená na ochranu soukromí.
Friendica – Sociální síť podobná Facebooku, propojitelná s dalšími open-source platformami.
Diaspora* – Decentralizovaná alternativa k Facebooku, kde si uživatelé spravují své servery (pody).
Minds – Open-source sociální síť podporující kryptoměny a svobodný projev.
Misskey – Další decentralizovaná alternativa k Twitteru, s mnoha přizpůsobitelnými funkcemi.
Bluesky – Projekt spoluzakladatele Twitteru Jacka Dorseyho, decentralizovaná platforma.
Post.news – Zaměřený na kvalitní diskuse a žurnalistiku.
Nostr – Decentralizovaný protokol pro mikroblogging a sociální interakce.
A je jich mnohem vice.
To prirovnanie k párkom s fazuľami nie je úplne výstižné, lepšie by bolo to, že človek chodí obedovať do nejakej mizernej putyky, ale chodia tam aj kolegovia, aj kamaráti , s ktorými chodí na ryby, aj jeho bratranci, a so všetkými sa čas od času pri obede baví.
A podobne aj ostatní stravníci.
Ten jeden síce môže začať chodiť do nejakej slušnejšej reštaurácie, ale ťažko presvedčí všetky tie nezávislé skupinky, aby prešli tiež, pokiaľ je spoločnosť tým hlavným dôvodom, prečo chodia tam, kde chodia (pri sociálnych sieťach je to práve o tej spoločnosti).
Jakejže má pro mě smysl používat evropskou sociální síť, když už všichni používaj americkej facebook? Jakože budu používat dvě sociální sítě? Hromada lidí tlačí, jak je X napytel (nepoužívám, nebudu soudit), ale stejně lidi dál používaj X a nepřešli ani na Threads, ani na Mastodon, ani na nic jinýho.
Já hlavně nechápu, jak si představuje to rozbití. Jako že já budu pod sítí X1, Franta pod X2, Pepa pod X3 a Marcela pod X4? A když budu chtít komunikovat s každým jednotlivým z nich, tak budu přepínat/přecházet mezi jednotlivými sítěmi, nebo co, jako wtf... A i kdyby to takhle rozsekal, tak stejně by se ti lidé, roztříštění všude možně, časem seskupili tam, kde jim to vyhovuje nejvíc. A byli bysme tam, kde jsme teď
Takle funguje na poli IM XMPP aka Jabber taky, uz straaaasne dlouho. Presto zadne masy uzivatelu dlouhodobe nelaka. A bavime se o reseni starsim, nez je nejaky Google Talk, WhatsApp, Facebook Messeger a podobne. Realne tam lidi spise odpadaji, odpadaji cele servery a to i v ramci me socialni bubliny. Aneb pamatuji doby, kdy svuj Jabber mival treba i CZ.NIC... a uz ho take nema.
Jestli rozumím vašemu postoji, to, co by pomohlo a co by šlo snad opravdu řešit legislativně, je nějaká forma sdílení uživatelů tak, abych při používání jedné sítě mohl plynule a bez potíží najít a používat kontakty uživatelů sítí jiných.
Technicky si to neumím představit vynutit v rámci dané sítě a jejího oficiálního rozhraní. Snad by krok tímto směrem byl aspoň zákaz restrikcí pro alternativní klienty a následně tedy možnost, vytvořit alternativní klienty takové, abych při jejich použití mohl bez potíží být v kontaktu s uživateli co nejvíce jiných sítí.
Tedy vynucená otevřenost. Asi by to bylo v přímém rozporu s ekonomickými cíly sítí, tj. se snahou o kumulaci zdrojů peněz a informací do jedné ruky majitele sítě. A tak by to tvrdě narazilo.
Ono problém je v tom že ti akademici, politici a umělci pravděpodobně budou mít problém se shodnout jaká by ta internetová sociální síť měla být technicky \ funkčně
Facebook, TikTok a třeba nějaký nod Mastodontu jsou také Internetové sociální sítě. Přesto funkčně nejsou zástupné.
Pokud si pamatuji ono to vzniklo jako reakce aby EU měla také "svoje X" . Což je tvz mikroblogovací platforma a to je jen jedna z mnoha forem sociálních sítí bez Single sign-on (SSO) jako konkurence FB ID , MS ID , nebo Google ID.