Možná se Vám bude titulek této zprávy zdát jako provokace, když nejsou přijímače v DVB-T2 u nás v prodeji. To nic ale nemění na tom, že si můžete na 25. kanálu vyzkoušet alespoň sílu signálu. Některé terrestrické přijímače to umí. Nic se Vám sice na obrazovce neobjeví, ale zobrazí Vám sílu signálu. Zkoušel jsem to včera a signál byl tak silný, že se mi zdálo, že kdyby stupnice byla přes sto procent, tak by tam zamířila. Dnes signál o něco zeslábl a mám jej stabilní na 98 procentech. Zkoušku jsm provedl s obyčejnou anténou umístěnou na balkóně, která však není nasměrována přímo na vysílač, ale asi o 45 stupňů vpravo od něj! Je umístěna ve třetím patře sídliště Bohnice v Praze. Bylo by zajímavé, zda tento signál zachytí i vzdálenější místa od Prahy.
Máte pravdu, teploměr není žádné objektivní měření a kvalitu také neukáže, ale čím to jiným alespoň porovnat, když k tomu nic jiného zatím nemáte. Poku jsou někde v provozu obsazené sousední kanály, tak může být tato metoda neprůkazná, nebo zkreslená. Hezký den
Pro Mariánky možná fór, ale já jsem zkusil zachytit DVB-T2 na jižním okraji Prahy, s přímou viditelností žižkovského anténního tubusu a na matraci a STB, které kvalitně přijímají i MUXy až z Bukovky, ani ťuk. Čili zkusil jsem naladit 25 kanál a na "teploměrech" ani čárečka. Konkrétně se jednalo o dnešní devátou hodinu a 14:45.
Kez by to nechali uz pustene naporad. :-) Vyrobci tuneru by aspon meli duvod sem nejake dovest a cele by se to pekne pohnulo. Takhle se to vypne a zas bude rok-dva ticho po pesine... :-(
Tak jsem doma vyzkoušel v pořadí třetí STB, umí i MPEG-4 a opravdu Maximum T-1300 FTA na náhražkovou pokojovku u okna, s výhledem na Žižkov, na 25 kanále indikuje sílu signálu na "teploměru" kolem 66%. Zda je to analog, nebo skutečně DVB-T2, ale netuším. :-(
Horizontalni anteny se daji pretocit do Vertikalni polarizace.
Tedy pokud anteny jsou namontovany docasne na nejakem "vylozniku" na dobu 2-3 tydnu pro zkusebni vysilani.
Takze informace o tom v jake polarizaci se vysila nam stale schazi.
Cestmire, vzdyt je to logicke ... proc asi ukazuje bargraf vetsi silu nez pri DVB-T (pri stejnem QTH/konfiguraci anten jak vysilace, tak na prijmu).
Je to logicke, protoze v DVB-T je pocet OFDM nosnych mene nez v DVB-T2 pri stejne celkove siri pasma (8MHz...DVB-T2 umi i 10MHz...treba pro pouziti v "kabelovce" nebo rozvodu od STA v panelakach). A jelikoz je drtiva vetsina "monolitu" (jednoucelovych integracu s AD na IF kmitoctu) s AD typicky 10-12bitu na 400-600MHz, tak se "zobrazi" vetsi "napeti" u systemu s vice nosnyma.
Nebo jinak, dejte si konvertor z onoho kmitoctu 506MHz na 4MHz, takze na koaxialnim vystupu budete mit pouze signal o sirce 8MHz, za tohle dejte vhodnouo germaniovou diodu...treba GA212 a obycejny analogovy (ruckovy) voltmetr (multimetr).
VF signal se za diodou usmerni na stejnosmerne napeti.
Potom si zkuste na onech 506MHz pustit signal DVB-T (mene nosnych COFDM) a potom DVB-T2 (vice nosnych COFDM).
Zjistite, ze u DVB-T2 budete mi napeti asi tak 3x vyssi.
Toto je v jednoduchosti princip mereni urovne signalu na danem kmitoctu u vetsiny prijimacu.
Pocet nosnych na danem kmitoctu pri stejnem vykonu (pri stejne vysilace/prijimaci ceste) rozhoduje o sile "analogoveho" mereni sily signalu.
Uz jen rozdil v DVB-T.
Kdyz z generatoru DVB-T pustite stejny signal v 8MHz (UHF) konfiguraci a v 7MHz (VHF) konfiguraci (ci lepe pro nazornost v 6MHz konfiguraci), tak zjistite, ze vam merak bude ukazovat nejvyssi napeti u 8MHz a nejnizsi napeti u 6MHz konfigurace.
Samozrejme jsou i "digitalni" zpusoby mereni sily signalu, kdyz cip uz v primo v IF bude zjistovat nekolisetkrat za sekundu "silu" (v mikrovoltech) jednotlivych nosnych (s naslednim pomerovym vypoctem prumerne sily signalu), ale pak nastava problem.
Pokud cip daneho STB umi takto zjistovat silu signalu (je predpoklad, ze takovy STB je drazsi nez ostatni bezne STB) DVB-T a pokud cip neumi DVB-T2, tak v pripade naladeni DVB-T2 signalu u takoveho prijimace dojde v 99% k tomu, ze se nezobrazi zadny signal v bragrafu nebo to vyhodi hlasku "error".
V nekolika malo pripadech muze tento typ STB (jen pro DVB-T) zobrazit silu signalu u DVB-T2 vysilani mnohem vyssi nez v pripade DVB-T proto, protoze ve fw pristroje je predem dana sirka nejuzsi nosne v DVB-T norme, ale protoze v DVB-T2 je i v te nejuzsi nosne DVB-T vtesnano do stejne sirky nosne nekolik nosnych z DVB-T2, tak vyhodnocovaci fw to "bere" jako vyssi uroven sily signalu dane nosne.
Dovoluji si opravit. "s AD typicky 10-12bitu na 400-600MHz" na 20-60 MHz.
Je otazka co bargrafy ukazuji, pokud spickovou hodnotu (viz dioda), mel byste castecne pravdu (uplne ne proto, ze v T2 muze byt provadena korekce spickove urovne). Spise to ale bude hodnota efektivni, pak je jedno jestli T nebo T2.
:-) Vidíte, a přesto je v článku chyba. Kdyby "jejich standardně rozlišené verze zabíraly po 2,5 Mbit/s", už bych se na ně dávno nekoukal. Takhle zoufalý datový tok mělo svého času snad jen Óčko. Možná je to minimální datový tok, ale určitě ne průměrný. Ten bude kolem 3,5 Mb/s a to už při použití VBR je na klasické televizi většinou úplně čistý obraz. Snad jde o omyl a ne marketingový trik.
Mě by zajímalo, na čem si to vysílání pustím, vždyť se u nás žádný takový přijímač, který by měl DVB-T2 tuner, neprodává (TV Samsung v roce 2012 možná):-(
Když se tu nakousnul ten datový tok v Mpeg2, tak jen malá zajímavost, včerejší díl Dr House 06x03 z DVB-T po střihu reklamy zabírá na HDD 895MB, což je dle Mediainfo 2663kbps pro video. No a ze Skylinku je ten soubor ještě o pár desítek mega menší.
Takže s úsměvem upravím větu z příspěvku od Ivana z Kolína.
"Když jejich standartně rozlišené verze zabírají po 2,5 Mbit/s, koukáme na takhle zoufalý datový tok všichni"
:-)))))
BTW: Dr House 06x02 Skylink - 2281 Kbps pro video.
Dobrý den, mám tento výrobek Cinergy DT USB XS Diversity, bydlim cca 1,5 km od vysílače Žižkov, všechno chytám normálně, i nova HD a CT HD, ale na kanále 25 nic nenaladím. Je to možné?
Tak to sorry, to jsem špatně pochopil. Já myslel, že se v článku srovnává datový tok v DVB-T2 experimentu a ve standardním DVB-T muxu. Pokud je to tak, 2,5Mb/s na SDTV v H.264 samozřejmě stačí. Proč ale vysílat SDTV v H.264 a ještě k tomu s modulací DVB-T2? Možná proto mi to hned nedošlo :-).
Tak to je můj omyl, viz http://www.digizone.cz/aktuality/zkuste-si-naladit-test-vysilani-dvb-t2-ze-zizkova/151789/, mimochodem, nikde jsem ve zprávě nenašel jestli je datový tok konstantní nebo variabilní. U konstantního by bitrate 2,5Mb/s při opravdu hodně dynamických scénách (sport, akční film, rychle stříhaný videoklip...) ani při použití H.264 zase tak "bohatě" stačit nemusel.
Tentokrát nechybí v aktualitě žádný potřebný technický parametr a tak hned o víkendu si skočím do Anglie koupit STB pro příjem tohoto několikadenního experimentu. To by v tom byl čert, abych si nemohl večerní zprávy Novy vychutnat v HD z kabelovky, MUXu 4, satelitu i DVB-T2 najednou. Jen mne trápí, zda tamní STB jsou lokalizované do češtiny, jak jsou na tom s interpunkcí malého kroužkovaného ů a jak se na nich bude projevovat EPG. Proto prosím ty, kteří již DVB-T2 v Praze a okolí přijímají, aby se zde podělili o své zkušenosti, ale brzy, abych to stihl koupit. :-))
Vaše zpráva jistě nadchla odpůrce "teploměrů". Zejména Váš dojem, že síla signálu byla snad více než 100%. Bohužel se z toho nic moc nepozná, protože je důležitější kvalita a výsledný obraz. Již dnes se dá pozorovat značný kvalitativní rozdíl mezi odlišně vysílaným DVB-T třeba z Bavorska, kterému stačí viditelně slabší signál, oproti tuzemskému, k dosažení srovnatelně kvalitního obrazu na TV. Zajisté těch pouhých 300W chytnou loviči TV i daleko od Prahy, jen jim nesmí vadit žádný hlavně analogový vysílač na stejném, nebo vedlejším kanálu.