Specialista na digitální přístupnost a spoluzakladatel OpenDataLab. Třetí epizoda podcastu se zaměřila na uplatnění IT v oblasti zdraví. Lukáš Hosnedl, konzultant a vývojář přístupných her, dokazuje, že technologie mohou být dostupné pro každého, bez ohledu na handicap. Jako druhý se o své zkušenosti podělil Marek Sušický, spoluzakladatel OpenDataLab a spoluautor webu ockovani.opendatalab.cz, jehož projekty zaměřené na transparentnost a dostupnost dat výrazně přispěly k lepší informovanosti veřejnosti během pandemie.
O přístupnosti v IT a herním segmentu
Jak se programuje, když jste nevidomí? Jak vznikají přístupné hry? A proč je nejefektivnější mít konzultanta pro přístupnost u projektu od samého počátku? Tato témata a mnohá další zazněla během třetího dílu podcastu IT TALKS, kde je divákům přiblížil Lukáš Hosnedl, nevidomý specialista na digitální přístupnost a nadšený hráč i vývojář her.
Vášeň pro hry provází Lukáše už od dětství, kdy spolu se svým bratrem dostali první herní konzoli. Postupně objevoval kouzlo videoher a nacházel cestu, jak ze hry vytěžit maximum prostřednictvím smyslů, které může zapojit. Láska ke hrám mu vydržela a dnes nejen hraje, ale také spolupracuje s dalšími vývojáři a vyvíjí vlastní hry. Není proto divu, že se velká část diskuze věnovala právě hernímu segmentu.
Lukáš ukázal, jak přístupné hry vlastně vypadají a jak se hrají. Hráči se podle zvuků a různých zvukových signálů dokážou ve hře perfektně orientovat a například rozpoznat blížící se zatáčku. Přiblížil také úskalí vývoje takových her a roli konzultanta pro přístupnost v celém procesu, kdy zdůraznil potřebu zapojení už v rané fázi tvorby. Poodhalil i zákulisí spolupráce s Petrem Kubíčkem na hře 1428: Shadows over Silesia a rozpovídal se o tom, jak se spolupráce s jedním vývojářem liší od práce s herním studiem.
Nezůstal však jen u her. Lukáš během rozhovoru prozradil, jak vypadají nástroje, s nimiž pracuje, a přiblížil další podrobnosti ze své praxe specialisty na digitální přístupnost.
Data, která pomáhají
Ve druhé polovině IT TALKS zazněla témata týkající se dat a jejich využití v oblasti zdravotnictví, a to v rámci rozhovoru se zakladatelem OpenDataLab Markem Sušickým. Vše začalo touhou po lepších datech a snahou zjednodušit lidem život. Během pandemie COVID-19, kdy se otevřela možnost očkování, došlo k přetížení SMS brány, což vedlo ke zhroucení systému. K dispozici nebyly žádné informace o dostupnosti vakcín ani o tom, kde a jak dlouho lidé musí čekat. Tato situace, spolu s vlastní snahou Marka Sušického a Jana Staňka získat termín pro prarodiče, vedla k vytvoření webu, který vznikl za pouhé tři dny. Přestože byla aplikace po prvním roce provozu vypnuta, zájem veřejnosti přiměl autory k jejímu znovuaktivování.
OpenDataLab už ale není jen o covidu. Před dvěma lety se projekt věnoval analýze dostupnosti lékařů v České republice, která odhalila vážnou krizi ve zdravotnictví v některých regionech. Příčinou jsou stárnoucí lékaři a jejich odchody do zahraničí, což způsobuje, že celé kraje zůstávají bez dětských doktorů. Web nyní nabízí i další vakcinace, například proti černému kašli, a zároveň se snaží pomáhat zájemcům o očkování, kteří nemají registrujícího lékaře.
Jaké je další využití dat, jak probíhal vývoj webu a jaké další projekty OpenDataLab plánuje, si lze poslechnout v rozhovoru s Markem Sušickým, který také najdete na webu ITtrendy.cz.