Herní firma Epic Games spustila alternativní obchod se svými hrami na systémech Android a iOS. K dispozici jsou v něm zatím tři tituly: Fortnite, Rocket League Sideswipe a Fall Guys.
Jde o jeden z prvních alternativních aplikačních obchodů, které musely firmy Google a Apple pustit do svých systémů. Je to důsledek regulace, která od letošního roku platí v Evropské unii.
Android ani iOS instalaci Epic Store nijak neusnadňují. Aplikaci nejde získat z oficiálních obchodů App Store nebo Google Play. Uživatel musí stáhnout soubor EpicGamesApp.apk z webu Epic Games (adresa je epic.download). Poté musí překonat několik bezpečnostních upozornění, která jej varují, že soubor může být škodlivý. Kvůli instalaci také musí provést změnu bezpečnostního nastavení. Jde o stejný postup, jakým musí uživatel projít, když chce do zařízení instalovat jakoukoli jinou aplikaci mimo oficiální obchod (tzv. sideloading).
Jedno varování za druhým. Podívejte se, jak vypadá instalace Epic Store na Androidu:
Firma Epic Games zveřejnila podrobné videonávody (pro Android, pro iOS), které uživatele provedou všemi potřebnými kroky. „Protisoutěžní podmínky, kterými Apple a Google zatěžují vývojáře a uživatele, nadále napadáme u soudů a spolupracujeme s regulátory napříč světem, abychom byli schopní náš obchod vylepšit,“ dodává k tomu firma.
Své hry publikovala také na dalším alternativním obchodě AltStore PAL, který funguje v rámci EU na iOS. Plánuje je také uvolnit na obchodu Aptoide (iOS) nebo ONE Store (Android).
Epic Games se kvůli svým hrám několik let v USA soudil s Applem i Googlem, které viní ze zneužívání monopolu v systémech Android a iOS. Spory odstartovaly v roce 2020. Firma ve hře Fortnite, která se tehdy prodávala přes Google Play a App Store, umožnilauživatelům nakupovat in-game měnu přímo od Epicu a vyhnout se tím 30% poplatkům, které firma musela z každé transakce odvádět provozovatelům obchodů. Apple a Google reagovaly odstraněním hry z obchodů a Epic pak na ně podal žalobu.
Soudy se táhly několik let. V případě Applu soud většinu námitek Epicu smetl ze stolu, ale uznal, že Apple musí umožnit vývojářům odkazovat na možnost nákupu digitálního zboží mimo App Store. Spor s Googlem Epic vyhrál.
V Evropské unii umožnilo používání alternativních platebních metod v rámci Google Play a App Store a také alternativních obchodů s aplikacemi v Androdiu a iOS Nařízení o digitálních trzích (DMA).